دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

از بین بردن بوی نم لباس با راهکارهای مطمئن کدبانوهای امروزی

 • ساناز براتی
 • ۱۷ مهر ۱۳۹۹
 • ۰

در برخی موارد به ویژه روز های بارانی لباس ها بوی بد و نامطبوعی به خود می گیرند. برای از بین بردن بوی نم لباس روش های مختلف و ساده ای مثل پهن کردن لباس ها زیر نور خورشید، فریز کردن لباس های بد بو، استفاده از سرکه یا جوش شیرین همراه با ماده شست و شو، استفاده از آب اکسیژنه، باقی نزاشتن لباس ها در ماشین لباسشویی برای طولانی مدت و … وجود دارد.

در برخی موارد امکان این وجود دارد که لباس هایتان بد بو شده و شما را آزار بدهند. لباس ها گاهی اوقات بوی های نامطبوع به ویژه بوی نم یا رطوبت را به خود می گیرند که بسیار ناخوشایند و بد است، اغلب فکر می کنند که بوی نامطبوع لباس ها به دلیل کثیفی آنهاست اما در برخی موارد لباس های تمییز و شسته شده نیز بوی نم به خود می گیرند.

روش های از بین بردن بوی نم لباس

برخلاف تصور برخی از مردم، بوی نم و رطوبت امری طبیعی نبوده و باید برای برطرف کردن آن روش هایی را به کار بست. بوی بد لباس ها به خودی خود از بین نخواهد رفت و ممکن است بدتر نیز شود. برای از بین بردن و جلوگیری از بوی نم لباس روش های ساده و کاربردی وجود دارند که در این مطلب با آنها آشنا خواهیم شد.

برطرف کردن بوی نم لباس ها

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

ذخیره نکردن لباس ها در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی برای شستن و نگهداشتن لباس های کثیف و غیر شخصی مورد استفاده قرار می گیرد. انبار کردن لباس های نم دار و نگهداشتن طولانی مدت آن ها در ماشین لباسشویی باعث می شود تا بوی بد لباس ها بد از شسته شدن از بین نرفته و همچنان باقی بماند. لباس های کثیف خود را به ویژه اگر در فصل بارانی استفاده شده اند بلافاصله بعد از تعویض بشویید تا در صورت داشتن بوی نم و نامطبوع، بوی آن سریعا برطرف شود همچنین بهتر است بجای خشک کردن در ماشین لباسشویی لباس ها را در هوای آزاد خشک کنید. در اینصورت لباس هایتان بوی نامطبوعی نخواهند داشت.

از بین بردن بوی نم در انواع لباس

استفاده از جوش شیرین یا سرکه همراه با ماده شوینده

بوی بد لباس ها بویژه بوی نم و کپک بسیار ناخوشایند و آزار دهنده می باشد. برای جلوگیری از بوی بد لباس یا برطرف کردن بوی نم لباس ها سعی کنید همواره از مقداری جوش شیرین یا سرکه همراه با پودر یا دیگر مواد شست و شو استفاده نمایید. این کار علاوه بر برطرف کردن بوی بد لباس ها باعث تمیزی بیشتر و ضد عفونی شدن آنها می شود. استفاده از جوش شیرین را هیچوقت فراموش نکنید.

راهکارهایی برای از بین بردن بوی نم لباس

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

خشک کردن به موقع لباس ها

خشک کردن لباس ها در فضای آزاد و زیر نور خورشید بهترین روش برای خشک کردن لباس ها است اما در روز های بارانی این امکان وجود ندارد. در فصول بارانی و مرطوب بهتر است لباسها را در خانه خشک کرده می توانید برای این کار از رخت آویز یا طناب در منزل استفاده نمایید. ماندن آب در لباس ها در طولانی مدت باعث می شود تا آنها بوی نم گرفته و بد بو شوند.

روش هایی برای برطرف کردن بوی نم لباس

فریز کردن لباس ها

یکی دیگر از روش های از بین بردن بوی نم و نامطبوع از لباس ها فریز کردن آنهاست. برای این کار لباسهایتان را داخل کیسه پلاستیکی قرار داده و به مدت چند ساعت در فریزر بگذارید تا بوی نامطبوع آن از بین برود این روش برای جلوگیری از شستن بیش از حد لباس ها بسیار کاربردی است.

شستن لباس های جین

شلوار جین امروزه مورد علاقه ی افراد زیادی است و بیش از حد شستن آنها باعث می شود تا سریعتر خراب و کهنه شوند. برای رفع بوی نامطبوع از لباس های جین برخی افراد از زغال چوب استفاده می کنند، همانطور که می دانید زغال چوب به از بین بردن بو های نامطبوع شهرت دارد. برای این منظور یک پاکت کاغذی را بردارید و کمی از زغال چوب را در آن قرار دهید بعد خیلی آرام لباس یا شلوار جین خود را داخل پاکت قرار داده و به مدت یک شب صبر نمایید تا بوی نامطبوع لباستان برطرف شود. این روش برای از بین بردن بوی انواع لباس و حتی بوی بد کفش نیز موثر خواهد بود.

از بین بردن بوی رطوبت در لباس

نگهداری لباس ها در مکانی خشک

مکانی که لباس ها در آن نگهداری می شوند باید همیشه خشک و تمیز باشند. کمد لباس های تان را همیشه تمییز نگهدارید و از اسپری های خوشبو کننده در آن استفاده نمایید همچنین در مناطق بارانی و دارای رطوبت همیشه کمد خود را چک کنید تا مبادا نم و رطوبت گرفته باشد.

برطرف کردن بوی نم لباس

خارج کردن به موقع لباس های شسته از ماشین لباسشویی

بعد از شست و شو لباس ها به کمک ماشین لباسشویی فراموش نکنید که به موقع لباس ها را از آن خارج نمایید. ماندن لباس های نم دار در ماشین لباسشویی باعث بد بو شدن آنها خواهد شد. بعد ار شستن لباس ها همانطور که گفتیم آنها را آویزان کرده تا کاملا خشک شوند و لباس های نمدار را در کمد لباس ها قرار ندهید.

برطرف کردن بوی نم و بد در لباس

جلوگیری از پهن کردن لباس ها بر روی هم

در هنگام پهن کردن لباس ها مطمئن شوید که لباس هایتان بر روی هم قرار نگیرند چون ممکن است بوی بد لباس ها باقی مانده یا نم موجود در آنها ایجاد بوی نامطبوع کند. لباس ها را در زیر نور خورشید یا در خانه آویران کرده تا کاملا خشک شوند. در زمان خشک کردن لباس ها در خانه استفاده از فن روند کار را سریعتر خواهد کرد.

استفاده از آب اکسیژنه

روش دیگر برای از بین بردن بوی نم لباس استفاده از آب اکسیژنه است. قبل از اینکار باید شرایط شست و شوی لباستان که در جایی به لباس دوخته شده است را بررسی کنید و از دستور العمل گفته شده کمک بگیرید. شستن لباس ها با آب داغ و آب اکسیژنه باعث برطرف شدن بوی نامطبوع از لباس ها خواهد شد.

روش های از بین بردن بوی نم لباس

تنظیم دمای مناسب برای لباسشویی

گاهی اوقات بوی نم و نامطبوع لباس به دلیل شستو شوی آن با آب سرد است چون لباس ها در آب سرد به خوبی تمیز نمی شوند و بوی بد آنها برطرف نخواهد شد. پس با بالا بردن دمای ماشین لباسشویی تا حدی که به لباس ها صدمه نزند می توان بوی بد و نامطبوع را از بین برد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.