دسته ها
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

آموزش کاشت سبزه گندم و نکاتی برای پرپشت شدن و رشد سریع تر آن

  • ملیحه بال افکن
  • 7 مارس 2020
  • ۰

همانطور که می دانید وجود سبزه در سفره هفت سین از زمان های قدیم مرسوم بوده و به همین منظور در این مقاله سعی داریم تا به بیان دستورالعمل کاشت سبزه گندم در خانه بپردازیم با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید کاشت سبزه قبل از سال نو نشانه ای از سبزینگی سال جدید می باشد و در حقیقت چیدن سفره هفت سین بدون بساط سبزه صفایی نخواهد داشت و اغلب شاید خرید سبزه آماده بسیار راحت تر از سبز کردن آن باشد اما لذت در سبز کردن سبزه ها کمی نیاز به زحمت دارد.

آشنایی با نحوه کاشت سبزه گندم

همانطور که آگاه هستید سبزه یکی از سین های مهم و معروف سفره هفت سین ما می باشد که نماد آرامش و برکت را در بر دارد. سبز شدن سبزه می تواند بسیار زیبا و دلنشین باشد البته اگر خودتان قصد کاشت و پرورش آن را داشته باشید. توجه داشته باشید که سبزه دارای مدل و طرح های مختلفی می باشد که هر کدام دارای ویژگی و جذابیت خاص خود می باشند ولی سنتی ترین و ساده ترین سبزه ای که از ایام قدیم مورد استفاده قرار می گیرد کاشت سبزه گندم می باشد و برای کاشت بذرهای گندم لازم است تا دو هفته مانده به عید اقدام به کاشت آن نمایید.

آشنایی با نحوه کاشت سبزه گندم

دستورالعمل کاشت:

توجه داشته باشید گندمی را که برای سبز کردن انتخاب می کنید نباید گندم مانده و مربوط به سال های قبل باشد چون دانه های کمتری سبز خواهند شد.

برای کاشت سبزه گندم در ابتدا بایستی گندم ها را تمیز بشویید و تمامی ناخالصی هایی که در اثر شستشو بر روی آن ایجاد می شوند را جدا نمایید.

پس از شستشوی گندم ها آن ها را داخل یک ظرف بریزید و بدان آب اضافه نمایید به طوری که آب چند سانتی متر بالاتر از گندم ها قرار گیرد زیرا گندم خیلی سریع آب را به خود جذب خواهد کرد و در صورت کم آب بودن سطح گندم ها قسمت بالا خشک خواهد ماند.

توجه داشته باشید که حدود یک الی دو روز طول خواهد کشید تا نقطه سفید رنگی بر روی گندم ها به وجود بیاید. در طول این مدت توصیه می شود که مادام آب گندم ها را تعویض نمایید.

اکنون گندم ها را از ظرف خارج کنید و داخل یک آبکش بریزید تا آب آن به طور کامل گرفته شود. حالا یک پارچه نخی تمیز تهیه کنید و دانه ها را روی آن بریزید و دستمال را بر روی گندم برگردانید و سپس این کیسه را داخل یک آبکش بگذارید و زیر آن را بشقاب قرار دهید. توجه داشته باشید که نباید از مرطوب کردن دانه ها غافل شوید و مرتبا بدان آب بدهید به طوری که سطح پارچه تمام اوقات خیس باشد و همچنین بشقاب زیر صافی را مرتبا از آب خالی کنید تا بویی نامطبوع تولید نشود.

مراقبت از دانه گندم برای رشد بهتر

توجه داشته باشید هنگامی که دانه ها ریشه دادند زمان پهن کردن آن ها رسیده است البته دقت کنید که نباید این مرحله بسیار طولانی شود زیرا با طولانی شدن این روند ریشه های بسیار بزرگ خواهند شد و در هم پیچیده می شوند.

بهتر است بدانید که سطح ظرفی را که می خواهید سبزه را در آن سبز کنید ابتدا با یک لایه پنبه بپوشانید و سپس گندم ها را پهن نمایید.

توصیه می شود که حداقل دو الی سه لایه روی هم دانه های گندم را پهن نمایید زیرا کمتر از این مقدار باعث کم پشت شدن سبزه ها خواهد شد و اغلب قسمت های زیرین رشد نخواهند کرد و حالت فاسد شدنی به خود خواهند گرفت.

پس از چیدن دانه ها بایستی روی آن ها را با یک پارچه نم دار نازک بپوشانید و مرتبا به او آب بدهید. در این مرحله بایستی بسیار دقت نمایید که گندم ها دچار خشکی نشوند و همچنین آب اضافی ته ظرف را نیز مرتبا خالی نمایید زیرا باقی ماندن آن ها در کف باعث فاسد شدن ریشه ها خواهد شد.

چگونگی کاشت دانه های گندم برای سبزه عید

اگر قصد دارید حالت گلخانه ای برای رشد بهتر دانه های گندم ایجاد کنید بهتر است یک پلاستیک بزرگ انتخاب نمایید و روی گندم ها بکشید به طوری که سطح پلاستیک بالاتر از گندم ها قرار بگیرد و همچنین لبه های پلاستیک را نیز زیر ظرف قرار دهید تا شرایط مساعد برای کاشت سبزه گندم فراهم آید.

همین که جوانه های نقره ای رنگ از گندم ها خارج شد می توانید از آن به بعد هر روز برای مدت کمی آن ها در معرض آفتاب قرار دهید تا حالتی سبز و خوشرنگ به خود بگیرد.

پس از اینکه سبزه گندم به اندازه دلخواه شما رسید می توانید آن را به مکانی سرد و خنک قرار دهید تا رشدشان کم شود و دیرتر خراب شوند و البته آبیاری منظم آن را نیز از یاد نبرید.

نکات مهم در روند کاشت سبزه:

توصیه می شود که روزانه بیش از دو مرتبه به گیاه آب ندهید زیرا این کار باعث می شود تا سبزه فاسد شود و در نهایت از بین برود. به طور کلی سعی کنید که بر اساس ظاهر سبزه رطوبت مورد نظرش را تامین نمایید.

توجه داشته باشید که دما برای رشد سبزه عید از اهمیت فراوانی برخوردار است و بایستی دمایی را برای آن تامین کنید که نه سرد باشد و نه گرم. همچنین اگر شهر شما دارای آب و هوایی سرد و خشک نیست می توانید سبزه را در محیطی آزاد قرار دهید تا رشد بهتری نیز داشته باشد. اگر چنین قصدی دارید توصیه می شود که حتما بر روی سبزه توری قرار دهید زیرا پرنده ها به دانه علاقه فراوانی دارند.

کاشت سبزه گندم برای سفره هفته سین عید

اگر هنگام آبیاری احساس کردید که در ته ظرف آب فراوانی وجود دارد بایستی آن را حتما تخلیه نمایید.

توجه داشته باشید که بایستی نور به تمامی قسمت های سبزه بتابد و در غیر این صورت گیاه به صورت کج رشد خواهد کرد.

توصیه می شود که پس از سال تحویل سبزه را رها نکنید و مراقبت های لازم را از آن انجام دهید و در غیر این صورت سبزه خیلی سریع زرد خواهد شد.

بهتر است بدانید که بهترین روش برای آبیاری سبزه آبیاری با استفاده از اسپری می باشد اما پس از سبز شدن سبزه می توانید برای هر بار آبیاری کردن آن را زیر شیر آب سرد بگیرید و آب آن را خالی کنید.

توجه داشته باشید که برای کاشت سبزه گندم استفاده از ظروف سفالی و چینی بهتر می باشد.

استفاده از ظروف سفالی برای کاشت بذرهای گندم

بهتر است بدانید که آبی را که برای سبزه گندم استفاده می کنید بایستی ولرم باشد.

اگر اقدام به گذاشتن سبزه گندم در منطقه گرم و خشک کرده اید توصیه می شود که تا زمانی که هنوز جوانه ها به یک سانتی متری نرسیده اند از پارچه مرطوب استفاده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.