دسته ها
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

آشنایی با دریاچه مارمیشو و زیبایی های بکر این منطقه زیبا

  • مریم صبوری
  • ۲۳ دی ۱۳۹۸
  • ۰

دریاچه مارمیشو واقع در یکی از روستا های ارومیه که جزو آذربایجان غربی به حساب می آید است. این مکان با پوشش گیاهی و گونه جانوری زیباییش در کنار مردم خون گرم عشایر واقعا جذاب و دیدنی پس اگر اهل طبیعت گردی هستید حتما در ماه های گرم سال از این منطقه دیدن نمایید.

دریاچه ای آبی رنگ که دارای طبیعتی سبز با گونه های جانوری فراوان و گیاهان ارزشمند که یکی از دیدنی های زیبای ارومیه به حساب می آید، دریاچه مارمیشو نام دارد. این رنگ نیلگونی که از دریاچه پیداست نشان دهنده طبیعت بکر و بی نظیر این منطقه می باشد که دارای چشم اندازی جذاب و دیدنی است. اگر به آذربایجان غربی سفر کردید این فرصت ناب را از دست ندهید و حتما به دیدن این دریاچه زیبا بروید و با کمی پیاده روی از دیدن مناظر دل چسب و دلنشین لذت سفر را چندین برابر کنید. بهتر است در فصول بهار و تابستان در این منطقه بروید و از مناظر خدادادی لذت ببرید چون این محل کوهستانی بوده و در هوای سرد و زمستان از رفتن به این منطقه خودداری نمایید.

ارومیه و دریاچه مارمیشو

تاریخچه دریاچه مارمیشو

یکی از جالب ترین نقاط ارومیه (آذربایجان غربی) رفتن به دریاچه ای می باشد که متعلق به ۱۳۰۰ سال قبل است و ساکنان او افراد مسیحی بودند. این دریاچه در سالیان گذشته بر اثر زلزله ای بخشی از کوه ریزش کرده و سدی طبیعی خود به خود پدیدار شده است. اکنون این سد دریاچه را به وجود آورده که علت نام گذاری آن چون ساکنانش مسیحیان بودند اسم دریاچه را از رهبر مسیحیان برگرفته شده که نامش بنیامین مارشیمون بوده است.

دریاچه مارمیشو کجاست؟

موقعیت جغرافیایی دریاچه

مارمیشو این دریاچه شگفت انگیز در فاصله ۴۵ کیلومتری قسمت غرب ارومیه قرار گرفته که در نزدیک مرز ترکیه و ایران می باشد. در این مکان زیستگاه جانوران و گیاهان فراوانی می باشد که ارزش زیادی دارند. شما اول باید از راه ارومیه به شهر برسید و میدان مدرس را پیش بگیرید تا تقریبا ۴۵ کیلومتر به سمت غرب را که طی کردید به روستای پسان می رسید و از آن عبور کنید. سپس به روستای بانی و بعد از آن به هلانی بروید و کم کم به روستای مارمیشو می رسید که دارای جاده ای دل انگیز با منظره های طبیعی و کوهستانی است. در مسیر روستا شما با زیارتگاهی به نام پیر خراسانی خواهید رسید که راهی همواره زمینی پرسنگ می باشد.

دریاچه مارمیشو کجا قرار دارد؟

  •  آرون گروپس

مارمیشو دریاچه ای پنج هکتاری می باشد که عمقی بالغ بر ۵۵ متر دارد و دارای ماهی های قزل آلا بومی معروفی است. آب این دریای کوچک از رودخانه نازلوچای که از کوه های ستاره لوند و بایبون سرمنشا می گیرند و به دره سبز و دیدنی می ریزد. این دریاچه  از شمال به کوه بایدوست، از غرب به روستای دری و از جنوب به قلل سی تاو و چال و قایدوک و از شرق به روستای پسان و بانی محدود می شود.

آشنایی با دریاچه مارمیشو

پوشش گیاهی و گونه جانوری مارمیشو

در اطراف این رودخانه جنگل های زیادی با درختان بید و گردو فراگرفته شده که سرتاسر پر از سرسبزی و زیبایی می باشد. همچنین درختان بنه و گلابی و بلوط و زالزالک و صنوبر و عناب و بادام زیادی با گونه های مختلف درختچه های گز که واقعا طبیعت را زیبا تر جلوه می دهد. مکان های مناسب زنبورداری در کنار دریاچه با گیاهان دارویی از قبیل؛ خارشتر، زنبق، خشخاش، کاسنی، کنگر، گزنه، لاله کوهی، بومادران، شیرین بیان و پیاز کوهی جذابیتی بی همتا را رقم زده است. اگر بخواهیم از گونه جانوری این دریاچه بگوییم در کل به ۲ دسته این حیات جانوری تقسیم می شوند که حیوانات زیستگاهی مثل: خرگوش و گرگ و روباه و گراز و پلنگ و بز کوهی که در این منطقه زیاد می باشند. از دسته هایی مانند پرندگان هم می توان به شاهین و کبک و بلدرچین اشاره کرد. همچنین آبزیانی از قبیل؛ ماهی سفید و قزل آلا و سمور در قدیم در این محل بوده اند که با صید آن ها این گونه از حیوانات کمتر وجود دارند ولی شما با خود وسایل ماهیگیری بردارید.

معرفی دریاچه مارمیشو

دیدنی های حومه مارمیشو

در هنگام سفر به مارمیشو بهتر است ار فرصت استفاده نمایید و به مناظر و جاذبه های اطراف دریاچه بروید. با دیدن چادر های عشایر و ایلات در محل اتراق حسی خوب به شما دست می دهد و بهتر با زندگی عشایری آشنا می شوید که سفر را به یاد ماندنی تر خواهد کرد. ممکن است در بین پیاده روی و لذت بردن از آب و هوای روستا با زنبورداران برخورید که فرصتی برای گرفتن عسل طبیعی می باشد. در فصول بهار و تابستان به دلیل وجود درختان زیاد و سرسبز طبیعتی خوش و مطلوبی را ایجاد می کند که همواره دلنشین و رویایی است. بهتر است حس ماجراجویانه و کنجکاوی شما در این لحظه گل کند و به دیدار مناطق دوست داشتنی و عشایر مهمان نواز و خون گرم بروید. پس چادر مسافرتی را بردارید و چند روزی را بگذارید طبیعت میزبان شما باشد تا کنار دریاچه اتراق نمایید. با بهتر دیدن این مکان به وجود زیبایی های طبیعت بیشتر پی خواهید برد که همجوار با رودخانه ی نازلوچای و کوه و صخره در اطراف منطقه جذاب و دل انگیز می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *