دسته ها
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

همه چیز درباره کشور مکزیک و شناخت بیشتر فرهنگ، جغرافیا و سبک زندگی در این کشور

  • ساناز براتی
  • ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
  • ۰

مکزیک کشوری زیبا با گردشگری های فراوان است که در آمریکای جنوبی قرار گرفته است این کشور با داشتن تمدنی غنی و حیات وحش متنوع و همچنین سواحل زیبا و متنوع یکی از مقاصد مهم برای گردشگران محسوب می شود. برای آشنایی بیشتر با مردم و فرهنگ این کشور در این مطلب همراه ما باشید.

 مکزیک کشوری است دارای تمدن غنی که در آمریکای شمالی قرار دارد. این کشور به خاطر داشتن حیات وحش متنوع و سواحل دیدنی و همچنین فرهنگ با تنوع زیاد، همواره مقصد گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان است. همچنین این کشور در تنوع غذایی و موزه های مختلفش شهرت زیادی دارد. طعم و مزه غذاهای این ایالت یکی از راههای آشنایی با این کشور است. برای آشنایی بیشتر با این گشور در این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با کشور مکزیک

ایالت متحده مکزیک در آمریکای شمالی واقع شده است که از شمال با ایالات متحده آمریکا و از جنوب شرق با گواتمالا و بلیز و دریای کارائیب مرز مشترک دارد. از قسمت غرب و جنوب با اقیانوس آرام و از شرق با خلیج مکزیک همسایه است. است. این کشور یکی از مهمترین تمدن های باستان آزتک در آمریکای جنوبی بوده است. پایتخت این کشور مکزیکوسیتی است. این کشور چهاردهمین کشور وسیع در جهان و یازدهمین کشور پر جمعیت است. بر طبق آخرین سر شماری جمعیت این کشور ۱۲۰ میلیون نفر بوده است. مناطق شهری بزرگ در آن شامل شهر های مکزیکوسیتی، گودالاخارا، مونتری، پوبلا و تولکا می شود.

جغرافیای مکزیک

جغرافیا و آب و هوای مکزیک

کشور مکزیک مرتفع و کوهستانی بوده و فقط ناحیه ای از آن هموار و مسطح است. این قسمت در شبه جزیره یوکاتان قرار دارد. ارتفاع در این کشور بیشتر از ۵۰۰ متر بوده و از این رو دارای دمای متغیری می باشد. قسمت شمالی مکزیک خشک بوده وقابل کشت نیست اما قسمت جنوبی آب و هوایی گرم و مرطوب دارد. از مهمترین ارتفاعات مکزیک می توان به کوههای مادره ی غربی، مادره ی شرقی، مادره ی جنوبی و فلات مکزیک اشاره کرد. جلگه ها در مکزیک بیشتر در قسمت های کناری قرار گرفته اند و همچنین در برخی از قسمت ها شاهد بیابان هستیم. همچنین مهمترین رود های مکزیک شامل ریوگرانده، لرما، اوسومااسینتا، گریخالو، پانوکو، بالزاس و سانتیاگو می شوند. آب و هوای مکزیک در قسمت های کوهستانی و در بیشتر قسمت های آن گرم و مرطوب و یا خشک است. قله سیتلال تپتل با ارتفاع ۵۷۰۰ متر بلندترین قله آن و ریوگراندا با طول ۳۰۳۴ کیلومتر طولانی ترین رود مکزیک می باشد.

کشور بزرگ مکزیک

پرچم مکزیک

این کشور پرچمی با سه نوار عمودی با رنگ های سبز، سفید و قرمز دارد. در گذشته هر یک از رنگ ها مفهوم خاص خود را داشت ولی در حال حاضر مفاهیم کمی تغییر کرده اند. رنگ سبز بیانگر امید به زندگی و رنگ سفید اتحاد و یکپارچگی در بین ملت را نشان می دهد. همچنین رنگ قرمز بیانگر خون های ریخته شده برای استقلال مکزیک است. نماد عقاب و مار و کاکتوس که در قسمت مرکزی پرچم قرار گرفته اند به شکل گیری تمدن ازتک ( تمدن سرخ پوستی باستانی) اشاره دارند. روز ملی پرچم در این کشور ۲۴ فوریه است که آن را جشن می گیرند.

پرچم کشور مکزیک

خصوصیات مردم و روحیات آن ها

مردم مکزیک اغلب خوش لباس بوده و همیشه آراسته هستند. پوشیدن شلوارک در این کشور خیلی دیده نمی شود. مردم این کشور در زمان صحبت با هم خیلی نزدیک به هم می ایستند همچنین دستهایشان را در زمان صحبت در جیب نمیگذارند و این عمل را ناپسند می دانند. مردم این کشور احترام زیادی به خانواده می گذارند. دیر رسیدن بر سر قرارهای دوستانه در این کشور با توجه به ترافیک های سنگین آن عادی است. در کل مکزیکی ها بسیار خون گرم و خوش اخلاق هستند و در ارتباط برقرار کردن بسیار موفق هستند. مکزیکی ها در برخی موارد برای صدا کردن هم در خیابان سوت می زنند و این کار برایشان بی ادبانه نیست.

مردم ایالات متحده مکزیک

زبان و مذهب مردم مکزیک

مردم در کشور مکزیک ۶۸ زبان رسمی دارند ولی زبان رسمی این کشور اسپانیایی است. تقریبا ۹۷ درصد از مردم در این کشور اسپانیایی صحبت می کنند. مردم مکزیک دین رسمی مسیحیت را دارند ولی حدود ۱۰ درصد از آنها آیین کاتولیک را اجرا می کنند و به کلیسا می روند. انواع ادیان مختلف در مکزیک عبارتند از: ۸۹ درصد کاتولیک، ۰.۶ درصد پروتستان و باقی مانده را مسلمانان و یهودیان تشکیل می دهند.

اقتصاد و واحد پولی در مکزیک

این کشور یازدهمین اقتصاد بزرگ در دنیا است که دلیل ان وجود ذخایر طبیعی نفت و گاز فراوان در آن است. با این وجود این کشور مشکلات اقتصادی خود را دارد. حدود ۱۴ درصد از مردمان آن سطح زندگی بدی داشته و به غذا دسترسی ندارند. نرخ تورم در این کشور ۸.۳ درصد است. واحد پول این کشور پزوی است. پزوی دوازدهمین ارز از لحاظ تجارت در جهان است.

امید به زندگی

همانطور که گفته شد جمعیت این کشور حدود ۱۲۰ میلیون نفر است. امید به زندگی در زنان این کشور ۷۹.۴ سال بوده و در مردان ۷۳.۷ درصد می باشد. رشد جمعیت در این کشور سالانه حدود ۱.۳۷ درصد بوده است.

ایالات متحده مکزیک و زیبایی های آن

صنایع دستی در مکزیک

کشور مکزیک دارای صنایع دستی متنوعی بوده که از مهمترین آنها می توان به اشیاء لاکی، سفال و شیشه گری سنتی، پارچه بافی، ساخت مجسمه و تندیس های سنگی، حصیر بافی، اشیاء چرمی و اشیاء تزئینی اشاره کرد.

سیاست مکزیک

بر طبق قانون اساسی مصوب در سال ۱۹۱۷ به وسیله نظام جمهوری و دولتی دموکرات در این کشور سه نهاد حکومتی وجود دارد: اتحادیه فدرال، دولت های ایالتی و دولت های استانی.

قوه قانونگذاری در این کشور: قوه قانونگذاری یا همان کنگره اتحادیه که از مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل شده است، که در این کشور وظیفه تصویب قانون فدرال، تعیین میزان مالیات، اعلام جنگ، تصویب بودجه ملی و همه ی معاهدات بین المللی و همچنین تایید همه ی انتصابات دیپلماتیک در مجلس نمایندگان بر عهده این دو مجلس است.

جاذبه های مکزیک

قوه اجرایی مکزیک: رئیس جمهور مکزیک که رئیس دولت و کشور مکزیک است وظیفه اصلی و ریاست قوه اجرایی در مکزیک را برعهده دارد. فرمانده ای نیروهای مسلح در مکزیک نیز بر عهده رئیس جمهور این کشور است.

قوه قضائیه: دیگر نهادهای قوه قضائیه در مکزیک زیر مجموعه ای از دادگاه عالی عدالت هستند که این نهادها شامل دادگاه انتخاباتی، دادگاه های اتحادیه و بخش شورای قضایی فدرال می شوند.

اعضای کابینه و دیگر مقدمات دولتی در این کشور توسط رئیس جمهور با تایید مجلس سنا انتخاب می شود. رئیس جمهور در این کشور مسئولیت اجرای قانون را برعهده داشته و اختیار وتو کردن مصوبات مجلس نیز بر طبق قانون اساسی نیز به ایشان داده شده است.

مکان های دیدنی، جاذبه های گردشگری و جشن های مکزیک

از انواع مکان های دیدنی در مکزیک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تنگه مس: این تنگه دره های باریک با پل های معلق داشته و بسیار مناسب برای صخره نوردی و پیاده روی است. نام دره به خاطر رنگ مسی مایل به سبز ان است.

اهرام مکزیک: بزرگترین اهرام جهان در مکزیک قرار گرفته است.

آشنایی با مکزیک

سواحل مکزیک: کشور مکزیک سواحل بسیاری با آب های کریستالی دارد. از جمله ساحل خلیج مکزیک، ساحل دریای کارائیب و ساحل اقیانوس آرام.

خانه موزه آبی فریدا: موزه آبی فریدا در واقع محل زندگی و از دنیا رفتن فریدا نقاش مشهور و معروف مکزیکی است که باعث جذب گردشگران زیادی به مکزیک شده است.

کنکان در مکزیک: یکی از مناطق زیبا و دیدنی و همچنین مهمترین مکان توریستی در مکزیک کنکان است. کنکان آب و هوای معتدل با آب های شفاف داشته که در غروب آفتاب زیبایی آن دو چندان می شود. کنگان تنوع بالایی در رستوران و مرکز های خرید و سرگرمی دارد. همچنین یکی از نزدیکترین جزایر به کنکان به نام Isla Mugeres در قواصی و ماهیگیری مشهور است.

کشور زیبای مکزیک

رقص ماریاچی: از دیگر جاذبه ای گردشگری در مکزیک رقص ماراچی است که ریشه در سنت دارد. در این رقص خانم ها لباس های رنگارنگ پوشیده و با آهنگ های شاد ماریاچی دامن های خود را به جلو و عقب می برند. این رقص دو نفره بوده و در آن مردها دستانشان را در پشت خود حلقه کرده و با فاصله محترمانه از زنان می رقصند.

ایالات متحده مکزیک و مطالعه در باره آن

روز در گذشتگان یا دیا دلوس مورتوس: این روز سنتی است که مکزیکیان از گذشتگان سرخ پوست خود به اثر برده اند. در حال حاضر این سنت در روز اول و دوم نوامبر همراه با گرامیداشت قدیسیان کاتولیک برگزار می گردد. در این روز مردم مکزیک بر سر مزار مردگان خود رفته و شمع روشن می نمایند و آن را گلباران می کنند.

گردش در کشور مکزیک

جشن گوئلا گوئتزا: در این جشن نماینده هایی از شهر های مختلف مکزیک دور هم جمع می شوند و رقص های محلی و سنتی مربوط به خود را اجرا می کنند.

جشن کوئین سیانه را: این جشن در زمان پانزده سالگی دختران برگزار می گردد. والدین دختر ها دوستان و فامیل خود را به کلیسا دعوت کرده و بعد از نمام شون مراسم از آنها با جشن و شادی و خوراکی های لذیذ از آنها پذیرایی می کنند.

از دیگر مناطق دیدنی مکزیک می توان به چیچن ایتزا، تئوتیهواکان، مکزیکوسیتی، اواخاکا، گواناخوآتو، تخکو، مریدا و پوئبلا اشاره کرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.