دسته ها
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

درمان تپش قلب را با این راهکارها تجربه خواهید کرد

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

تپش قلب از دسته بیماری هایی است که افراد هنگام دویدن و یا تحرک داشتن بدان دچار می شوند اما دلیل اصلی تپش قلب ناشی از استرس و اضطراب است که ما در این مقاله به روش هایی بری درمان تپش قلب پرداخته ایم با ما همراه باشید.

تپش قلب می تواند در افراد بسیاری اتفاق بیافتد و معمولا با احساس خفگی،لرزش قلب و یا مور مور شدن همراه است و افراد زیادی از این بیماری رنج می برند و به دنبال راه هایی برای درمان آن هستند و به همین خاطر در ادامه به بیان روش ها و راهکار هایی برای درمان تپش قلب پرداخته ایم.

علائم و چگونگی درمان تپش قلب

همه ی شما می دانید که تپش قلب هایی که به صورت حمله ای اتفاق می افتند خطرناک هستند نه تپش قلب ناشی از دویدن و استرس. در تپش قلب فرد در حالت عادی می باشد و بدون هیچ گونه استرس و فشاری حمله قلبی به او دست می دهد و در این وضعیت معمولا فرد با افت مواجه می شود و بایستی وضعیت او را جدی بگیرید. ممکن است تپش قلب مهم و یا غیر مهم باشد برای مثال افرادی که به کم خونی دچار هستند و یا استرش و اضطراب زیادی دارند معمولا قلبشان تندتر می زند و همین عامل باعث می شود تا آن ها فکر کنند که به مشکل تپش قلب دچار شده اند.

چگونگی درمان تپش قلب در بانوان

تعداد ضربان قلب در بین افراد در حالت استراحت و عادی بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است و به طور کلی می توان گفت که داشتن تعداد ضربان قلب پایین تر نشانه ی داشتن قلب سالم تر و کارآمدتر است. برای آگاهی از خطرات ضربان قلب بالا می توانید در اینجا کلیک کنید.

تپش قلب به صورت های مختلفی مثل لرزیدن، کوبیدن و تپیدن احساس می شود.مکن است فرد این حالت را در قفسه سینه و گردن خود احساس کند و همچنین برخی از انسان ها تپش قلب را برای چند ثانیه،برخی برای چند دقیقه و برخی دیگر به طور منظم این تپش را احساس می کنند و گاهی اوقات تپش قلب منجر به مرگ فرد می شود.
تپش قلب ناشی از عوامل مختلفی است که در ادامه بیان کرده ایم:
بیماری تپش قلب و عوارض آن
 • علل روحی و روانی مثل ترس و اضطراب
 • بیماری های قلبی
 • ورزش و فعالیت های جسمی
 • مصرف موادی مثل  نیکوتین،کوکائین و قرص های لاغری
 • بیماری پرکاری تیروئید
 • کاهش میزان اکسیژن خون
 • داشتن تب شدید
 • بی خوابی و خستگی شدید
 • کم خونی

نامتعادل بودن ضربان قلب

عوارض داشتن تپش قلب چیست؟

تپش قلب نه تنها یک بیماری قلبی محسوب می شود بلکه دارای عوارضی نیز هست که ما در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم.

سکته ی قلبی:

تپش قلب می تواند منجر به وضعیتی شود که در آن ضربان طبیعی قلب مختل می شود و خون در یک محل تجمع پیدا می کند و یک لخته خونی ایجاد می کند. همچنین این لخته خون ممکن است جدا شود و راه انتقال خون را مسدود کند و باعث سکته مغزی شود.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

چگونگی بروز سکته قلبی در افراد

غش کردن:

اگر چنانچه ضربان قلب شما سریع تر شود با افت فشار مواجه خواهید شد و منجر به غش کردن شما خواهد شد. اگر شما سابقه ی بیماری قلبی مادرزادی و یا عمل دریچه باز قلب دارید درصد به وجود آمدن این اتفاق برای شما خیلی بیشتر است.

عوارض بسیار زیاد تپش قلب

نارسایی قلبی:

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که قلب برای مدتی طولانی نتواند خون را به درستی پمپاژکند و این موضوع باعث آریتمی و فیبریلاسیون دهلیزی می شود و در نهایت منجر به نارسایی قلب خواهد شد.

چگونگی رفع نارسایی قلبی و درمان تپش قلب

ایست قلبی:

ایست قلبی ممکن است در اثر تپش قلب اتفاق بیافتد زیرا تپش قلب باعث آریتمی های تهدید کننده ی حیات می شود ودر نتیجه تپش موثر قلب را متوقف می کند.

ایست قلبی از عوارش عدم درمان تپش قلب

راه های بهبود و رفع تپش قلب:

برای درمان تپش قلب راه و روش های مختلفی وجود دارد که می توانید از آن ها بهره بگیرید و ما در ادامه به بیان این روش ها پرداخته ایم.

استفاده از اسطوخودوس:

حمام گیاهی با استفاده از چند قطره اسطوخودوس سیستم عصبی را آرام خواهد کرد. با آرام شدن سیستم عصبی وحشت زدگی و ترس نیز کاهش پیدا می کند. همچنین از آنجایی که این گیاه برای فشارخون و ضربان قلب نیز مناسب است می تواند به تنظیم آن ها کمک شایانی بکند.

استفاده از اسطوخودوس برای درمان تپش قلب

بنشینید و نفس عمیق بکشید:

اگر شما احساس می کنید که بدون داشتن هیچ گونه فعالیت خاصی قلبتان تند می زند و سابقه ی بیماری قلبی ندارید اولین کاری که بایستی در این شرایط انجام دهید است که خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید و به طور کلی می توان گفت که افراد آرام کمتر دچار تپش قلب می شوند.

چگونگی رفع بیماری تپش قلب

برای این کار ابتدا چهار زانو و در وضعیتی مناسب و راحت بنشینید سپس از طریق بینی یک نفس راحت بکشید و این کار را به طوری انجام دهید که با هر دم و بازدم شکمتان برآمده شود،حالا هوا را بیرون بدهید. این کار را برای چندین مرتبه انجام دهید تا ضربان قلبتان به وضعیت عادی بازگردد.

عدم مصرف قهوه :

در بین برخی از نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه،چای،کولاها و حتی شکلات سیاه ممکن است به تپش قلب دچار شوید و حتی آن را تشدید کند.
عدم مصرف قهوه برای درمان تپش قلب

استفاده از دارچین:

در این روش بایستی یک قاشق چای خوری را با یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید و در چندین روز به صورت مکرر از آن استفاده نمایید. همچنین می توانید پودر دارچین را به چایی که می نوشید اضافه کنید و علاوه بر خوش طعم کردن چای به سلامت قلب خود نیز کمک کنید.

مصرف دارچین برای درمان تپش قلب

مصرف ملاس:

یکی از مهم ترین دلایل تپش قلب کم خونی می باشد که شما می توانید از طریق ترکیب کردن یک فنجان آب و یک قاشق غذاخوری ملاس و نوشیدن آن کم خونی خود را رفع کنید.

کاربرد ملاس در درمان بیماری تپش قلب

نوشیدن آب سرد:

بر اساس مطالعاتی که انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که افرادی که قبل از شروع ورزش یک لیوان آب سرد می نوشند ضربان قلب پایین تری خواهند داشت و فشاری که به قلب در حین ورزش وارد می شود را به حالت طبیعی قبل باز می گرداند. همچنین در صورت داشتن ضربان قلب بالا می توانید با پاشیدن مقداری آب سرد ضربان خود را پایین بیاورید زیرا این کار باعث وارد کردن شوک به سیستم عصبی خواهد شد و در نهایت ضربان قلب را منظم تر می کند.
نوشیدن آب سرد هنگام نامتعادل شدن ضربان قلب

مصرف سیر:

سیر فواید بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارد و سطح کلسترول و فشارخون را پایین می آورد و عروق مسدود شده را باز خواهد کرد.

کاربرد شسیر در درمان بیماری تپش قلب

لخته ی خونی شریان های خون را مسدود می کند و با کاهش خون سرشار از اکسیژن از وارد کردن آسیب به ماهیچه های قلب جلوگیری می کند و به همین خاطر شما بایستی سیر خام را همراه با یک قاشق زیتون و کمی نمک بخورید تا قلب سالم تری داشته باشید.

زالزالک :

یکی دیگر از گیاهان دارویی موثر در رفع تپش قلب با طب سنتی, استفاده از زالزالک می باشد، مصرف این گیاه  جریان خون را به سمت خون افزایش داده و انقباض قلب را بهبود می بخشد و به تنظیم ریتم قلب کمک می کند، مکمل زالزالک نیز برای این منظور می تواند مورد استفاده قرار گیرد و مقدار معمول مصرف این مکمل ۱۶۰ تا ۹۰۰ میلی گرم در روز بوده و به مدت ۳ تا ۲۴ هفته مصرف می شود، توجه داشته باشید که به علت احتمال اختلال این مکمل با عملکرد برخی داروها، حتما قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید، همچنین مصرف این گیاه دارویی برای خانم های باردار توصیه نمی شود.

رفع تپش قلب

افزایش مصرف منیزیم :

کمبود منیزیم در بدن می تواند موجب بروز تپش قلب شود زیرا این ماده معدنی در تسهیل عملکرد قلب، سیستم عصبی و گردش خون بدن بسیار تاثیر گذار است، در زیر با مواد غذایی حاوی منیزیم آشنا می شوید :

 • برگ چغندر، کلم، اسفناج، سبزیجات برگ سبز و تیره
 • آجیل ها از جمله بادام درختی و هندی
 • دانه هایی مثل کنجد و تخم کدو حلوایی
 • بلغور جو دو سر
 • کینوآ
 • کره بادام زمینی
 • ماهی آب سرد
 • موز
 • ماست کم چرب
 • شکلات تلخ

روشهای بهبود تپش قلب

ضمن اینکه می توان روزانه ۳۵۰ میلی گرم از مکمل های منیزیم مصرف کرد، به منظور اطمینان از مصرف مقدار مناسب منیزیم لازم است به پزشک مراجعه شود.

سنبل الطیب :

این گیاه دارویی نیز برای بهبود تپش قلب به خصوص برای تپش قلب ناشی از اضطراب و حملات هراس بسیار موثر است، آرام بخش بودن سنبل الطیب کمک زیادی به حفظ آرامش بدن، احیای ضربان طبیعی قلب و بهبود کیفیت خواب می کند، حال به منظور استفاده از این گیاه دارویی می توانید گل خشک شده این گیاه را دم کرده و به عنوان دمنوش استفاده کنید، البته نباید مصرف آن را بیشتر از چند هفته ادامه دهید، همچنین مصرف سنبل الطیب برای زنان باردار توصیه نمی شود.

درمانهای تپش قلب

در صورت تمایل برای آشنایی با سایر روش های درمان گیاهی تپش قلب کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *