دسته ها
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

معرفی بهترین انواع نژاد سگ و خصوصیات هر کدام

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰

اغلب انواع نژاد سگ تفاوت آنچنانی با یکدیگر ندارند و ممکن است شما با دیدن یک از این نژاد آن را با نژاد های دیگر اشتباه بگیرید؛ما در این مقاله به بیان چند نژاد محبوب و شناخته شده در ایران پرداخته ایم با ما همراه باشید.

امروزه نگهداری از سگ مورد توجه اکثر مردم جهان قرار گرفته و بدان علاقه خاصی نشان می دهند. تمامی افراد قبل از خرید بایستی به انواع نژاد سگ نیز توجه کنند زیرا در چند سال اخیر کسانی که اقدام به خرید سگ کرده اند معمولا به وارد کردن و پرورش دادن نژاد سگ هایی که در ایران کم یاب هستند می پردازند و ما در ادامه به بیان و شناسایی نژاد سگ خواهیم پرداخت.

شناسایی انواع نژاد سگ

اگر شما خرید سگ دارید بهتر است تا به نژاد آن نیز توجه داشته باشید و ما در ادامه این مقاله شما را با انواع نژاد های مختلف سگ آشنا خواهیم کرد.

انواع نژاد سگ و چگونگی مراقبت از آن ها

سگ شیتزو دوست داشتنی:

سگ شیتزو با اختلاف فراوانی درجه اول محبوبیت در کشور ما را کسب کرده است و این به گونه ای است که نژاد خود این سگ را در نظر نگیریم. نام شیتزو به معنی شیر کوچک است اما بر خلاف اسمش ظاهری مانند عروسک دارد نه شکارچی. شیتزو نژادی دوست داشتنی،ملوس و مهربان است که دوست می دارد به صورت مداوم دنبال صاحب خود به راه بیوفتد و از این اتاق به آن اتاق برود.

از ویژگی های ظاهری سگ شیتزو می توان موهای زیبا،ابریشمی و نرم و پوزه ای کوتاه و بامزه را نام برد که چهره او را بامزه تر می کند. این نژاد سگ در برخورد با غریبه ها و بچه ها بسیار خوش برخورد و آرام است و برای خانواده هایی که دارای فرزند کوچک هستند از بین انواع نژاد سگ استفاده از این نژاد توصیه می شود. این سگ دارای جثه کوچکی است و به همین دلیل برای زندگی در آپارتمان نیز مناسب است.

چگونگی حفاظت از سگ ها

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24

سگ شیتزو دارای انرژی بسیار زیادی نیست و تنها در طول روز به مدت ۳۰ دقیقه برای تخلیه انرژی او کفایت می کند.

سگ ژرمن شپرد باهوش و پر انرژی:

این نژاد از سگ یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین سگ در بین مردم کشور است و در جایگاه دوم محبوبیت قرار دارد. سگ ژرمن خیلی باهوش و دارای قابلیت است به طوری که شجاعت و تعلق خاطر در خون ژرمن ها جریان دارد و همین موجب می شود تا در هر کاری که به آن ها سپرده می شود سرافراز بیرون بیایند. همچنین از این نژاد سگ برای راهنمایی افراد ناتوان، پلیس ها، هلال احمر و ارتش استفاده می شود.

به طور کلی سگ های ژرمن مهربان و با وفا هستند که برای صاحب خود بهترین دوست به حساب می آیند.

چگونگی تربیت سگ ژرمن

اگر شما فردی با مشغله های کاری بسیار زیاد هستید این سگ مناسب شما نیست زیرا سگ های ژرمن دارای انرژی بالایی هستند و اگر انرژی بدنی آن ها خالی نشود موجب عصبانیت و پرخاشگری ژرمن ها خواهد شد. همچنین این سگ ها اگر برای مدت طولانی تنها بمانند ممکن است رفتار های مخربی مثل واق کردن،جویدن وسایل و یا کندن زمین از خود نشان دهند. سعی کنید از زمان تولگی سگ های ژرمن آن ها را به خوبی تربیت کنید تا هنگامی که بزرگ می شوند سگ های نگهبان خوبی برایتان باشند.

سگ تریر که به اشتباه ساخته شده اند:

با وجود اینکه سگ تریر از دسته انواع سگ های محبوب و شناخته شده در ایران محسوب می شود اما سگی که ما با نام تریر می شناسیم وجود خارجی ندارد زیرا نام تریر دسته ای از نژاد سگ ها را در بر می گیرد که تفاوت های ظاهری فراوانی با یکدیگر دارند.

زیبایی سگ و مراقبت از آن ها

سگی که ما با نام تریر در ایران می شناسیم سگی با موهای سفید و کمی فر،جثه ی متوسط و ظاهری عروسکی است و می توان این سگ را در نژاد تریر به تریر وست های هایلند و نژاد شیتزو شبیه دانست. بدن این سگ سفید و دولایه می باشد و نیاز است در طول روز موهایش برس کشیده شود.

این سگ دارای اخلاقیاتی مثل شاد و سرگرم کننده و دارای اعتماد به نفس بالایی است که خود را بسیار بزرگ می پندارد. البته بایستی بگوییم که این سگ دارای غریضه ی شکاری می باشد و نگهداری از این سگ در کنار حیواناتی مثل جوندگان و خرگوش ها مناسب نیست. سگ تریر را می توانید آموزش های خاصی را به او دهید اما تنها در صورتی که جلسات آموزشی که برگزار می کنید طولانی نشود.

سگ هاسکی و زیبایی های او

این نژاد از سگ اگر فردی غریبه و یا خطری احساس کند شروع به پارس کردن و ایجاد سرو صدای بسیار زیاد می کند البته شما می توانید او را به گونه ای آموزش دهید که در صورت مشاهده فرد غریبه یا خطر تنها واق بزند و ساکت شود.

سگ هاسکی مهار نشدنی:

سگ هاسکی از انواع نژاد های سگ زیبا است که توسط ظاهر شبیه گرگ و چشمان آبی رنگش شناخته می شود و از روی بدن ضخیم و دو لایه ی او می توان فهمید که این نژاد متعلق به مناطق سرد است.

سگ هاسکی دارای انرژی بالا و مستقل هستند که بایستی انرژی آن ها به طور کامل خالی شود تا از عصبانیتشان جلوگیری شود.

سگ شبیه به گرگ

این نژاد از سگ برای نگهبانی مناسب نیست زیرا رغبتی به پارس کردن ندارند و پس از دیدن فرد غریبه تنها یک واق می زنند و سکوت می کنند.

سگ هاسکی یک سگ خرابکار محسوب می شود و هنگامی که تنها باشد می تواند کل فضا را بهم بریزد همچنین ریزش مو های این سگ نیز بسیار زیاد است.

اگر شما قصد خرید سگ هاسکی دارید بایستی دست نگه دارید زیرا بر اساس توصیه ی پت پرس سگ هاسکی نیاز به صاحبی دارد که با او به صورت قاطع برخورد کند و وقت آزادی داشته باشد و نحوه ی آموزش او را نیز جدی بگیرد.

سگ پامرانین، بامزه اما بد قلق:

سگ پامرانین یک سگ ملوس و بامزه محسوب می شود که نژاد او از سگ های قطبی بزرگ بودند همچنین تاریخچه این نژاد بسیار طولانی و فوق العاده جذاب است.

زیبایی و جذابیت سگ

یک ویژگی جالب و بامزه در سگ های پامرانین این است در ذهن خودشان بسیار بزرگ و قوی هستند و به همین خاطر برای سگ های بزرگ تر از خود واق واق می کنند،دندان نشان می دهند و گاهی اوقات آن ها را تهدید می کنند. این سگ از انواع نژاد سگ ها نسبت به فرد غریبه بسیار حساس اند و واق واق کردنشان بسیار آزار دهنده است.

همچنین آموزش دادن به آن ها مثل یاد دادن محل دستشویی ممکن است کمی زمان بر و سخت باشد. بدن این سگ دو لایه است و لایه زیرین نرم و پف کرده است و همین موجب دادن ظاهری منحصر به فرد به آن ها می شود ولی یکی دیگر از ویژگی های ظاهری این سگ دم برگشته رو به پشت است. برخی افراد این سگ را پا کوتاه می نامند اما این درست نیست و پاهای این سگ نسبت به بدنش کوتاه نیست.

سگ اشپیتز ژاپنی با ظاهری منحصر به فرد:

این سگ در ظاهر سگی آرام و مامانی دیده میشود اما در واقعیت این سگ یک نگهبان پر ابهت است. این سگ هنگامی افراد غریبه را ببیند شروع به واق واق کردن می کند و به صاحب خود هشدار می دهد همچنین اشپیتز ها عاشق مراقبت و محافظت کردن از اعضای خانواده خود هستند. سگ اشپیتز دارای موهای پف کرده،سفید و زیبا می باشد.

انواع نژاد سگ های ایرانی

این سگ هم مانند سگ تریر به اشتباه اشپیتز نامیده شده است و بایستی بدانید که این سگ دارای نژادی است که آن را اشپیتز ها می نامند. سگ اشپیتز در مقابل آموزش خیلی باهوش است و با کودکان نیز رابطه ی خوبی برقرار میکند. اگر انرژی این سگ را در طول روز خالی کنید او همیشه شاد و سرحال خواهد بود وحتی صاحب خود را نیز سرحال می کند.

سگ پکینیز با صورتی تخت و با نمک:

این سگ را قرن ها پیش در چین به وجود آوردن و آن را پرورش دادند تا بتواند یک همدم واقعی برای خانواده های سلطنتی باشد. بینی کوتاه، پوزه یتخت و چشمان درشت او ظاهرش را زیبا و جذاب کرده است.

چشم های درشت و زیبای سگ پکینیز

پکینیز ها دارای هوش بالایی هستند و این هوش با کمی سر کش بودن نیز همراه است به همین خاطر توصیه می کنیم که از این نژاد انتظار حرف گوش کردن نداشته باشید. این سگ به دلیل بینی کوتاهش هنگام خواب خروپوف می کند و همین موضوع ممکن است برای برخی از افراد آزار دهنده باشد.

چشمان درشت و بیرون زده این سگ او را در مقابل بیماری های چشمی قرار می دهد و بایستی بسیار مراقب چشم های او باشید. این سگ به دلیل پوزه های تخت قادر به نفس کشیدن مانند سگ های پوزه دار نیست و همین موجب شده تا در مقابل رطوبت هوا و دمای زیاد حساس باشند.

سگ گلدن رتریور خوش اخلاق و خوش خنده:

سگ گلدن رتریور یکی دیگر از انواع نژاد های سگ است که از محبوبیت بسیار زیادی بین مردم جهان برخوردار می باشد و به دلیل مهربانی و تحمل بالایی که دارد برای خانواده ها بسیار مناسب است. این نژاد زیبا، وفادار، مهربان، اجتماعی و خیلی باهوش هستند و آن ها خود را جز سگ خانواده می دانند و دوست دارند تا در تمامی فعالیت های اهل خانواده حضور داشته باشند.

شناسایی انواع نژاد سگ

سگ سرابی ایرانی و کمی ترسناک:

با وجود اینکه این سگ نژاد ایرانی دارد اما تاریخچه ی جالبی نیز دارد. این سگ دارای چهره ای خشن و ترسناک  هست که ممکن است در نگاه اول وحشت کنید. علت محبوبیت این نژاد به دلیل نگهبان بودن آن ها است. اما افرادی سودجو نیز هستند که از این نژاد برای به جنگ انداختن سگ ها استفاده می کنند.

چگونگی شناختن انواع نژاد سگ

بر اساس شواهدی که از این نژاد در ایران وجود دارد متوجه می شویم که این سگ در ایران زندگی می کرده و در زمان هخامنشیان برای غلبه بر دشمن از آن استفاده می کردند.

ساسکس اسپانیل با چهره اخمو اما مهربان و وفادار :

این نوع نژاد از سگها، مهربان، متواضع، وظیفه شناس و وفادار هستند، ضمن اینکه شکارچیانی کند اما با قدرت و دارای استقامت بالا بوده که از سینه ای پهن و استخوان هایی سنگین برخوردارند.

گوش های این نوع اسپانیل موج دار بوده و چشم های آن فندقی شکل می باشد، اگرچه حالت چهره این سگ غم انگیز اخمو است، اما با ماهیت شاد خود در تضاد می باشد، مدل راه رفتن وی خاص است به طوری که ابتدا پاهایش را به سمت عقب می برد، سپس خود را به جلو می کشاند.

انواع نژادهای سگ

ساسکس اسپانیل از پر حرف ترین اسپانیل ها است و از آنجا که به هنگام دیدن آدم ها و یا شنیدن صدا پارس یا زوزه می کند، بنابراین می توان آن را یک سگ محافظ خوب معرفی کرد، این سگ می تواند حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز ورزش کند، دارای وزن بین ۱۶ تا ۲۱ کیلوگرم و قد بین ۳۳ تا ۳۸ سانتیمتر از شانه می باشد، عمر این سگ ها نیز بین ۱۱ تا ۱۴ سال متغیر است، رنگ بدن ساسکس اسپانیل جگری طلایی بوده و فاقد هر گونه خال یا ترکیب رنگ های دیگر در خود می باشد.

وایرهرد پوینتینگ گریفان؛ سگ شکارچی شاد و دوست داشتنی :

یکی دیگر از انواع نژاد های سگ وایرهرد می باشد که یک نژاد از سگ های شاد و دوست داشتنی است و به دلیل ویژگی هایی که دارد می توان آن را یک سگ شکارچی ممتاز دانست، این سگ ها ریزش موی چندانی ندارند، بنابراین برای افرادی که آلرژیک دارند، می توانند مناسب باشند، در واقع پوشش روی بدن این نوع نژاد خشن و کرکی بوده و دارای طول بدن متوسطی هستند که علت نامگذاری آنها نیز به خاطر این ویژگی ها می باشد.

نژادهای سگ

سگ وایرهرد پوینتینگ گریفان، ابروها و سبیل پر پشتی دارد، رنگ آن خاکستری و با لکه های قهوه ای می باشد، دارای اندازه متوسط با قد حدود ۵۱ تا ۶۰ سانتیمتر و وزن ۲۳ تا ۲۸ کیلوگرم می باشد، طول عمر این سگ ها نیز ۱۰ تا ۱۴ سال است.

در صورت تمایل برای آشنایی با انواع نژاد سگ پاکوتاه و سگ چاو چاو می توانید در اینجا کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *