دسته ها
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

راهنمای به آرامش رسیدن بعد از مرگ همسر

  • مریم صبوری
  • 1 نوامبر 2019
  • ۰

از دست دادن همسر اتفاق ناگواری است که شما با روحیه و مراقبت از خود می توانید این دوران را پشت سر بگذارید ما در این مقاله شما عزیزان را با راهنمای به آرامش رسیدن بعد از مرگ همسر بهتر آشنا خواهیم کرد.

مردان و زنان بیوه ای که همسر خود را تازه از دست داده اند و سن آن ها بالا می باشد در همین مسئله استرس و ناراحتی زیاد آن ها را در خطر به بیماری های خطرناک قرار می دهد که بعد چند وقت دچار سکته مغذی، بیماری قلبی و در برخی مواقع منجر به فوت زود هنگام میگردد. فوت و از دست دادن همسر یکی از سخت ترین درد های است که می شود تجربه داشت و برای هر فردی ممکن است اتفاق بیوفتد. در این افراد زندگی برایشان معنا و مفهوم خاصی ندارد و در شوک فوت همسر هستند. با چنین اتفاقاتی تغییرات زیادی در زندگی طرف مقابل به وجود خواهد آمد که باید با قدرت و توانایی ممکن این فقدان دوری را پشت سر بگذارند. البته با کمی زمان می شود از این اتفاق ناگوار عبور کرد و زندگی کاملی برای خودتان رقم بزنید این مهم است که بدانید شما تنها نیستید و از پس این نگرانی بر خواهید آمد.

راه حل برای به آرامش رسیدن در فوت همسر

به آرامش رسیدن بعد از مرگ همسر

برای این که با این موضوع کنار بیاییم باید مرگ همسر را در خود بپذیریم و با ارائه چند راه و روش مناسب این غم را کاهش دهیم. در ادامه مقاله با مجله آرگا همراه ما باشید.

خاطرات همسر را زنده نگهدارید.

این موضوع روشی مناسب است که برخی از مردم برای احترام به همسر مرحوم خود یادواره ایی در روز سالگرد ازدواج و یا تولدش بر سر مزار می روند و حس می کنند که در کنار خودشان دارند. شاید این روز را دوست داشته باشید که در کنار خانواده جشن بگیرید و یا به مکان هایی که قبلا با همسرتان به آن جا می رفتید بروید. همچنین می توانید عکس های آلبوم را که لحظات نابی برایتان رقم زده خاطراتی در ذهن مرور کنید. با این وجود شما می توانید کار هایی از این قبیل را در ذهن خود بیاورید و با دیگران در این خصوص از خاطراتش سخن بگویید شاید تسلی بخش قلبتان شود.

چگونه با مرگ همسر روبرو شویم؟

از اندوهتان با دیگران سخن بگویید.

درد و دل کردن درباره این اتفاق ناگوار باعث حس آرامش بخش خواهد شد که از دست دادن این گوهر ناب بسیار سخت و دشوار خواهد بود و سال ها زمان خواهد برد تا غم وجود این فقدان را در زندگی مشترک آرامتان کند. با صحبت کردن و از خاطرات آن مرحوم سخن گفتن حسی خوب و لذت بخش به شما خواهد داد که طرف مقابل با درک شما همدردی خواهد کرد و باید در این نکته مهم که فردی قابل اعتماد باشد توجه داشته باشید و یا با مشاور این موضوع را در ارتباط بگذارید.

راهنمایی روانشناسی بعد از فوت همسر

مواظبت از خودتان را فراموش نکنید.

در دوران فوت همسر دشواری زیادی وجود دارد که نباید خود را فراموش کنید و بر اثر این غم و درد تمایلی به خوردن و نوشیدن نداشته باشید. ولی عزادار اصلی شما هستید پس باید بتوانید بدن خود را از غذا تامین کنید و عادت های بد غذایی را از خود دور نمایید. در این دوران حمام آب داغ کنید و آب فراوان بنوشید و تا می توانید پیاده روی و یا ورزش یوگا انجام دهید و خود را تقویت کنید تا وضعیت جسمانی و روحی و روان شما به هم نخورد.

غم مرگ همسر

برای تعزیت گرفتن صبر داشته باشید.

برای مراسم سوگواری به خودتان فرصت دهید تا بعد از فوت همسر زخم های روحی شما التیام ببخشند. در این موضوع نمی توان تاریخی را برای آغاز و پایانش تعیین نمود ولی باید به خودتان کمی زمان بدهید تا احساساتتان فروکش کند و این موضوع فقط به خودتان مربوط می شود که بخواهید تا چندین ماه برای او سوگواری کنید.

بروز افسردگی در مرگ همسر

بعد از مرگ همسر این نکات را رعایت کنید؟

  • فوت همسر شما را کوچک و ناتوان می کند که خیلی بی تاب و ضعیف خواهید شد. پس به خودتان سخت نگیرید و سرزنش نکنید این مسئله مهم را در خود بپزیرید و احساس گناه و شرم نشوید تا بتوانید بهتر آن را تحت کنترل خود درآورید.
  • سعی و تلاشتان بر این باشد که غم را فراموش کنید اگر چه این زمان سختی برای شما خواهد بود ولی به خودتان اجازه زندگی مجدد را بدهید و این موضوع شما را عاقل تر از قبل خواهد کرد.
  • با دیگران ارتباط برقرار کنید و خود را گوشه گیر نکنید که غرق شدن در غم و اندوه شما را افسرده خواهد کرد. با این مسئله کنار بیایید و خود را منزوی نکنید و شرایط را با موفقیت پشت سر بگذارید.
  • تاسف و نگرانی خودتان را در مرگ همسر پنهان نکنید در مراسمات تعزیت هیچ چیزی منظم نمی باشد، در همین رابطه احساسات بدی را تجربه خواهید کرد و تا می توانید گامهایتان را به جلو پیش ببرید و در بروز احساسات واقعی در مقابل دیگران در ظاهر خود صادق باشید و خود نمایی کنید.
  • در زمان سوگواری سعی کنید که نیاز هایتان را به دیگران و اطرافیان اطلاع دهید تا بتوانند تلاش در بهبودی حال شما انجام دهند. از رک بودن نترسید و حرف و درد های خود را بازگو کنید تا آن ها بتوانند شما را بهتر درک کنند و از سردرگمی نجاتتان دهند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.