دسته ها
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

آموزش تریکو بافی به زبان ساده برای ساخت پادری در دو طرح متفاوت

  • زهرا خانزاده
  • ۸ آذر ۱۳۹۸
  • ۰

یکی از شاخه های هنر بافندگی، تریکو بافی می باشد، که در این مطلب قصد داریم در این آموزش تریکو بافی مراحل بافتن پادری یا دم دری تریکوی را در اختیار علاقمندان به این هنر قرار دهیم.

تریکو بافی همچون قلاب بافی می باشد و به دلیل ضخامت کاموا یا کلاف تریکوی مورد استفاده در این بافت می توان وسایل متفاوت و بسیار زیبایی ساخت. در مطالب قبلی آرگا مدل های سبد بافی تریکو را به اشتراک گذاشته ایم و در ادامه این بخش می توانید، بافت مرحله به مرحله پادری تریکو را فرا بگیرید.

آموزش تریکو بافی برای ساخت پادری ترکیو در دو رنگ

شما برای ساخت پادری ترکیو به یک میله ۱۵ میلی متری قلاب بافی و سه عدد کلاف تریکو نیاز دارید. البته شایان به ذکر است که باید ۲ عدد کلاف تریکو صورتی و ۱ عدد کلاف تریکوی خاکستری را تهیه نمایید. همچنین باید با توجه به ضخامت کاموا، میله قلاب بافی را انتخاب کنید.

در انواع مدل های بافتنی با تریکو به منظور کاهش هزینه ها می توانید به جای خرید کلاف یا کاموای تریکو، تی شرت های قدیمی خود را به صورت نوارهای باریک و یا ضخیم برش بزنید و مورد استفاده قرار دهید.

آموزش تریکو بافی

مراحل بافتن پادری تریکو

در این آموزش بیش از اقدام به بافتن پادری تریکو، بایدبا اصول اولیه قلاب بافی  آشنا باشید.

رج اول: برای شروع باید با استفاده از کاموای تریکو به رنگ خاکستری یک حلقه جادویی را ببافید و روی حلقه ایجاد شده، ۱۶ پایه دوبل بلند بزنید و برای تکمیل کردن دایره، ابتدای و انتهای آن را یک بست یا بخیه بزنید.

آموزش آسان تریکو بافی

رج دوم: با استفاده از کاموای تریکو به رنگ صورتی باید روی دایره خاکستری رنگ بافته شده، ۳۲ پایه دوبل بلند ایجاد کنید، به این شکل که در هر حلقه دو عدد پایه دوبل بلند بزنید، یعنی باید ۲ – ۲ – ۲- ۲ …  ببافید و انتهای رج را ببندید.

آموزش تصویری تریکو بافی

رج سوم: مجددا با استفاده از کاموای خاکستری ۴۸ عدد پایه دوبل بلند ببافید، به صورتی که در تصویر می بینید یکی در میان در ۱ حلقه، ۲ عدد پایه دوبل بزنید، یعنی ۲ – ۱ – ۲ – ۱ … . در آخر با یک بخیه رج را ببندید.

ساخت پادری با تریکو بافی

نکته: بدون نیاز به برش کاموا می توان همانند تصویر در هر رج رنگ کاموای تریکو را تغییر داد و پادری زیبا و شیکی بافت.

ساخت مرحله به مرحله پادری با تریکو بافی

رج چهارم: با کاموای صورتی رنگ بر روی رج قبلی ۶۴ عدد پایه دوبل بلند ایجاد نمایید به شکلی که دو حلقه در میان باید در ۱ حلقه ۲ عدد پایه دوبل بلند بافته شود. ۲ – ۱ – ۱ – ۲ – ۱ – ۱ – ۲ … . سپس انتهای رج را بست ساده بزنید.

مراحل ساخت پادری با تریکو بافی

رج پنجم: برای بافتن رج بعدی پادری باید ۸۰ عدد پایه دوبل بلند از کاموای خاکستری زنگ بزنید به نحوی که سه حلقه در میان باید، در ۱ حلقه دو عدد پایه دوبل بلند پافته شود، یعنی ۲ – ۱ – ۱ – ۱ – ۲ – ۱ – ۱ – ۱ – ۲ … . بعد رج را ببندید.

ساخت آسان پادری با تریکو بافی

رج ششم: در این رج نیز باید با استفاده از کاموی تریکوی صورتی رنگ ۹۶ عدد پایه دوبل بلند ایجاد نمایید و چهار حلقه در میان باید در ۱ حلقه ۲ عدد پایه دوبل بلند ببافید، یعنی ۲ – ۱ – ۱ – ۱ – ۱ – ۲ – ۱ – ۱ – ۱ – ۱ – ۲ … . بعد انتهای رج را بست بزنید.

ساخت پادری قشنگ با تریکو بافی

رج هفتم: همانطور که در مراحل قبلی آموزش تریکو بافی مشاهده کردید در هر یک از رج ها، بر تعداد دانه ها، ۱۶ دانه افزوده شد، بنابراین در این رج نیز باید ۱۱۲ عدد پایه دوبل بلند ببافید و این بار پنج حلقه در میان باید در ۱ حلقه ۲ عدد پایه دوبل بلند ایجاد کنید.

آموزش تریکو بافی

نکته: برای بافتن پادری تریکوی بلند باید در رج های بعدی نیز ۱۶ دانه به تعداد دانه های قبلی اضافه نمایید و ۶ حلقه در میان, ۷ حلقه در میان و … در یک حلقه دو عدد پایه دوبل بلند بافته و انتهای هر رج بست یا بخیه ساده زده شود.

ساخت سبد با تریکو بافی

رج هشتم: در رج هفتم، بافت پادری تمام شده است و بافت رج هشتم به منظور زیبای پادری تریکو می باشد که باید، ابتدا با نخ کاموای خاکستری ۱ پایه دوبل بلند ببافید، بعد ۲ عدد زنجیره و سپس ۱ دانه را رد کنید و نبافید. به همین منوال بافت را ادامه دهید، تا به انتهای رج برسید و در نهایت پایان رج را بست بزنید.

روش درست کردن پادری با تریکو بافی

رج نهم: این رج را باید با ایجاد پایه های کوتاه ببافید، به این صورت که در هر یک پایه دوبل بلند رج قبلی یک بپایه کوتاه بزنید و به همین ترتیب ادامه دهید و انتهای رج را با یک کوک کور کنید و  آن را ببندید.

آموزش ساختن پادری تریکو

در این مرحله از آموزش تریکو بافی پادری، اگر به پشت کار نگاهی بیاندازید، خواهید دید که پشت و روی کار از لحاظ زیبای تفاوت چندانی با هم ندارند و این در نتیجه قیچی نشدن کلاف تریکوی صورتی رنگ و خاکستری رنگ می باشد.

تریکو بافی برای ساخت سبد

اکنون پادری زیبای شما در این مرحله کامل شده است.

آموزش تریکو بافی

رج دهم: این رج در واقع روشی دیگر برای زیبا شدن حاشیه پادری می باشد، که برای بافت آن باید ۱ پایه کوتاه بزنید و بعد یک حلقه را نبافید و در حلقه بعدی ۴ عدد پایه بلند ساده ببافید، مجددا یک حلقه را نبافید و سپس در حلقه بعد، یک پایه کوتاه ایجاد کنید و به ترتیبی که گفته شد، بافت رج را ادامه دهید و انتهای رج را ببندید.

تریکو بافی برای ساخت پادری

درست کردن سریع پادری با تریکو بافی

مدل پادری ساخته شده با تریکو بافی

در تریکو بافی پادری هر چه قدر بیشتر تمرین کنید و همچنین ضخامت کاموای تریکوی به کار گرفته شده یک دست باشد، مسلما پادری زیباتری خواهید بافت. شما همراهان عزیز برای مشاهده آموزش و مدل های متنوع بافتنی، قلاب بافی و … می توانید بر روی لینک هنر در خانه کلیک نمایید.

منبع : سایت چند و چون

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.