دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

آنچه باید درباره پرنده مرغ مینا و روش های تربیت آن بدانید

 • حکیمه فهیمی
 • ۳ مهر ۱۳۹۸
 • ۰

پرنده مرغ مینا از خانواده سار می باشد که این پرنده قالبیت تقلید صدای خوبی دارد. اگر می خواهید درباره این پرنده بیشتر بدانید و با شرایط تربیت و نگهداری اش آشنا شوید به شما مطالعه این مقاله را توصیه می کنیم.

مرغ مینا، یکی از پرندگان پرطرفدار در جهان است. پرهای زیبا و توانایی آن در تقلید از گفتار انسانی، باعث شده است که برای علاقمندان به پرنده بسیار جذاب باشند. این پرنده نمادی از عشق است زیرا بیشتر اوقات با جفت خود زندگی می کند. اگر قصد خرید و نگهداری این پرنده را دارید، جهت پرورش و تربیت پرنده، بکار بستن روشهای درست رفتاری بسیار مهم است. با آرگا همراه باشید تا با آنچه باید درباره این پرنده و روش های تربیتش بدانید، آشنا شوید.

آشنایی با پرنده مرغ مینا

شناخت پرنده مرغ مینا

پرنده مینا یا مرغ سخنگو جزو پرندگان با منقار نرم است که به خانواده سار تعلق دارد و معمولا به صورت جفت جفت یا گروهی دیده می شوند. دارای نژادهای مختلفی می باشد که  نژاد مینای گوشواره ای و مینای معمولی معروفتر هستند. این پرنده، دو نوع اهلی و وحشی دارد. مرغ مینای وحشی در هنگام طلوع و غروب خورشید آواز می خواند. مرغ مینا بسیار باهوش است و جوجه های آن توان یادگیری بالایی دارند و به شرایط مراقبت و تعلیم صحیح، پاسخ مثبت می دهند

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

اما اگر شرایط نامناسب باشد پاسخ آن ها منفی است. بهترین زمان برای خرید جوجه های مینا، ماه های خرداد و تیر است. پرنده های بزرگتر تا آخر عمر وحشی می مانند و بهتر است در طبیعت رها شوند. برای مراقبت از مرغ مینا شما نیاز به ایجاد یک زیستگاه مناسب و رفع نیازها اساسی آن دارید. از آنجا که موجودی اجتماعی است شما باید به درستی با آن ها رفتار کنید تا با شما و افراد دیگری که ممکن است با آن در تماس باشند ارتباط برقرار کند. پس از برآورده شدن تمام نیازهایش، مرغ مینا یک عضو شاد و خوشحال خانواده شما می شود.

الف- ایجاد یک زیستگاه مناسب

نگهداری از پرنده مرغ مینا

۱-  تهیه قفس:

پیدا کردن یک قفس مناسب که به طور خاص برای مرغ مینا ساخته شده باشد کمی دشوار است اما سعی کنید قفس بزرگی پیدا کنید تا  علاوه بر فضای زیاد به راحتی بتوانید آن را تمیز کنید. مناسب ترین ابعاد برای قفس عرض ۱۰۰-۹۰ سانتی متر و طول و ارتفاع  ۶۰ سانتی متر  است. برای پوشاندن کف قفس می توانید از چندین روزنامه استفاده کنید.

۲- چوب زیر پایی:

در داخل قفس قسمتی را به قرار دادن یک تکه چوب اختصاص دهید تا پرنده روی آن قرار گیرد . بهتر است چوب طبیعی درخت همراه با پوسته و ناهمواری هایی باشد. سعی کنید چوب های مختلف با ابعاد مختلف درون قفس قرار دهید. اگر چوب صاف باشد باعث ایجاد بیماری پودودرماتیت در پرنده می شود که پاهای پرنده را ملتهب می سازد که درمان ان سخت است.

 • چکاد بام
 • مبل و میز

۳-تهیه یک آشیانه:

جعبه ای را به عنوان لانه یا آشیانه درون قفس قرار دهید. از آنجا که پرنده مرغ مینا در طول روز چندین چرت کوتاه دارد، مکانی تاریک برای خواب پرنده این جعبه می تواند باشد. این آشیانه را می توانید از یک پرنده فروشی تهیه کنید. یاخودتان می توانید با چوب نرم و مقوا ان را بسازید. با این حال یک جعبه مقوایی باید به طور مرتب تعویض شود.

۴- محیط راحت:

قفس پرنده را در محیط راحتی از خانه قرار دهید. این مکان در نزدیکی نور خورشید باشد، اما این نور مستقیم نباشد. دمای اتاق برای پرنده مرغ مینا بهتر است حدود ۷۶ درجه فارنهایت یا ۲۴ درجه سانتی گراد باشد. اگر پرنده شما در معرض نور خورشید قرار ندارد بهتر است یک چراغ روشنایی نصب کنید.

ب- فراهم کردن نیاز های غذایی و اجتماعی مینا

۱- یک رژیم غذایی سالم تهیه کنید. این پرنده همه چیز خوار است و در طبیعت انواع میوه ها،آجیل ها، حشرات و حیوانات کوچک را می خورد. در شرایط قفس می توانید از  فروشگاه ها غذای پرنده (پلت) را خریداری کرده و در اختیار پرنده قرار دهید. از آنجا که پرنده مرغ مینا از هموکروماتوز یا عدم توانایی ذخیره آهن رنج می برند می توانید به غذای آن ها آهن (۱۵۰ قسمت در میلیون) اضافه کنید. پلت ها باید تقریبا ۶۰ درصد از رژیم پرنده شما باشد.حشرات نباید بیشتر از ۵ درصد در رژیم غذایی پرنده باشد.

پرنده مرغ مینا

۲-پرنده خود را آموزش دهید. اگر پرنده شما از بدو تولد اجتماعی شده است، می توانید اجازه دهید از قفس خارج شود و در اطراف خانه پرواز کند. با این حال قبل از اینکه پرنده خود را از قفس بیرون بیاورید، مطمئن شوید تمام در و پنجره ها بسته است. فن ها خاموش باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید هیچ شکارچی مانند گربه در اطراف  نباشد. به خاطر داشته باشید این پرنده مانند طوطی نیست که از دست شما چیزی را جهت خوردن بگیرد. اگر بال پرنده خود را بکنید ممکن است تعادل خود را از دست داده و هنگام فرود مشکل داشته باشد. همچنین ممکن است سبب آسیب یا مرگ پرنده شود.

۳- به پرنده اجازه دهید روزی چند بار حمام کند. با این کار به درخشان شدن و شاداب ماندن پرها پرنده کمک می کنید. بهترین وقت برای این کار  هنگام صبح و یک ساعت قبل از تمیز کردن قفس است. بدترین زمان عصر است زیرا ممکن است قبل از خواب رفتن پرهایش کاکل خشک نشده باشد و باعث سرما خوردن و بیمار شدن پرنده گردد. برای حمام کردن پرنده می توانید ظرف آبی را در قفس بیرون آن قرار داده و مرتب آب آن را تعویض کنید.

پرورش پرنده

۴-برای پرنده اسباب بازی و وسیله های جالب بازی بخرید. آیینه ها، زنگ ها، سرپوش بطری ها  و سایر وسایل کوچک می توانند به عنوان اسباب بازی پرنده شما باشند. که این وسایل باعث شادابی و مشغول شدن پرنده شما  می شوند. از اسباب بازی هایی که دارای بند یا طناب است خودداری کنید چون ممکن است به زبان یا انگشتان پای پرنده شما گیر کند.

ج- معاشرت(حرف زدن) با پرنده

۱- آسانترین راه برای معاشرت با پرنده خرید آن به صورت جوجه است. در حالت ایده آل، خرید یک جوجه ۸-۶ هفته ای مناسب است. این پرنده از سه تا چهار ماهگی شروع به صحبت می کند و تمایل دارد وقتی به سن دو سالگی رسیدند یادگیری کلمات جدید را ترک کنند. سعی کنید هنگامی که پرنده جوان را به خانه آوردید آموزش را با کلمات ساده ای مانند سلام شروع کنید.

۲- قفس را در یک مکان شلوغ قرار دهید. از آنجا که این پرندگان بسیار اجتماعی هستند و تمایل دارند از تعامل انسان لذت ببرند، به راحتی می توانند در جامعه اجتماعی شوند. بهترین راه برای انجام این کار، قرار دادن آنها در مکانی است که می توانند با افراد مختلف صحبت کنند و مهارت های زبانی خود را توسعه دهند. آنها همچنین ممکن است با شخصی که قفسش را تمیز می کند و او را تغذیه می کند، پیوند محکمی برقرار کنند. پرنده مرغ مینا همچنین حافظه خوبی دارد و نسبت به بدرفتاری بسیار حساس هستند و  اگر مورد آزار قرار بگیرند، سریع ناراحت می شوند.

آشنایی با پرنده مینا
۳- کلمات خاصی را به پرنده آموزش دهید. برای آموزش می توانید  یک کلمه یا عبارت کوتاه را انتخاب کنید و هربار که پرنده را دیدید، آن را بگویید. متاسفانه فقط حدود یک سال و نیم زمان دارید تا کلمات را آموزش دهید. اگر چه این پرنده می تواند تا دو سالگی کلمات جدید یاد بگیرد اما تاثیرگذارترین زمان، بین سه تا نه ماهگی است. پرنده قادر است بیش از ۱۰۰ کلمه یاد بگیرد. اگر با افراد دیگری زندگی می کنید می توانید از آن ها کمک بگیرید تا کلماتی را که می خواهید پرنده بیان کند به مرغ مینا آموزش دهند.

۴- سعی کنید در چند ماه اول تولد تا یک سالگی پرنده خود را در شرایط مختلفی قرار دهید. مثلا پرنده خود را بین افراد جدید یا چیزهای جدید(لوازم خانگی، جانورانی مانند سگ و گربه) قرار دهید یا با پرنده خود سفر کنید. این امر سبب می شود پرنده شما آرام تر، متعادل تر و اجتماعی تر شود و از قرارگیری در شرایط جدید وحشت زده نشود.

بیشتر بدانید:

چطور سن پرنده را تشخیص دهیم؟

فروشنده ای که پرنده خود را از آن خریداری می کنید باید از سن پرنده خود اطلاع داشته باشد. از فروشندگانی که جزئیات کمی از پرنده خود می دانند با احتیاط پرنده را خریداری کنید. یک روش دیگر این که هر چه از سن این پرنده بگذرد دور چشمهایش بیشتر به سمت رنگ زرد می رود و با چین و چروک های ریزی همراه می شود.

چطور پرنده خود را به قفس دیگری انتقال دهیم؟

از آنجا که ممکن است پرنده شما از قفس جدید وحشت داشته باشد، سعی کنید دهانه های دو قفس را در کنار هم قرار دهید. سرانجام پرنده شما قفس جدید را کشف خواهد کرد و وارد قفس جدید می شود. هنگامی که به قفس جدید عادت کرد، قدیمی را بردارید.

چگونه جنسیت پرنده را تشخیص بدهیم؟

نرها و ماده ها به طور یکسان به نظر می رسند ، هیچ ویژگی خارجی ندارند که جنسیت را متمایز کند. نرهای بالغ کمی بزرگتر هستند و  پوسته های روی گردنشان کمی طولانی تر است. نرها معمولاً جسورتر هستند. فاصله بین استخوان های لگن در نرهای بالغ وسیع تر از ماده ها است.

مرغ مینا چند سال عمر می کند؟

طول عمر پرنده مینا حدود ۱۵ سال است. در اواخر عمر پرها ریخته و رویش مجدد ندارند. در این دوران همانند دوران کودکی به باد و سرما حساس هستند و باید آن ها را در دمای معتدلی نگهداری کرد.

نکته:

یک جوجه پرنده مینای سالم در مدت شش هفته یا کمی بیشتر، دارای پر می شود. پر و بالش هم تیره و مات بوده و پوست غبغش محکم و زرد رنگ است. دارای چشمانی شفاف، درخشان، مجاری بینی اش باز و شفاف و پرهای اطراف مقعد نیز تمیز می باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.