دسته ها
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

مسیر تکامل نوزاد از یک تا شش ماهگی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۷ خرداد ۱۴۰۱
  • ۰

رشد کودکان دارای یک روند تدریجی است و در مسیر رشد، تکامل نوزاد بیشتر از دوران دیگر رشدی محسوس است روند رشد یک نوزاد از ۱-۶ ماهگی دارای مراحل و نشانه هایی است که صحت سلامت را تضمین می کند.

همانطور که می دانید یک کودک از همان مراحل اولیه زندگی خود قدرت انجام خیلی از کارها را ندارد و هنوز خیلی از توانایی ها در او ایجاد نشده است به عنوان مثال: قدرت حرف زدن، راه رفتن و غذا خوردن که از توانایی های اولیه برای رشد کودک ایت در همان ماه های اول تولد وجود ندارد و به تدریج شاهد رشد و تکامل نوزاد هستید. روانشناسی رشد نشان می دهد که در هر ماه یک ویژگی بارز در کودک در حال رشد است و کامل می شود که می توان این ویژگی را نشانه بارز برای دوره رشدی در هر ماه در نظر گرفت و سلامت کودک را تا حدودی می توان با این نشانه ها تحت کنترل درآورد.

تکامل جسمی نوزاد

تکامل نوزاد تا ماه ششم تولد:

در اینجا برای والدین عزیز نشانه های رشدی هر ماه را بیان می کنیم که با بالا بردن آگاهی و اطلاعات خود در زمینه رشد نوزاد خود می توانند به حفظ سلامت کودک و رشد مناسب او کمک بیشتری کنند.

ماه اول:

حرکت هایی که از نوزاد در این ماه از تولد دیده می شود بیشتر حرکت های بازتابی هستند و همانطور که می دانید بینایی نوزاد در این سن کامل نمی باشد. به لحاظ رشد جسمانی و قدی نیز قد نوزادان در این ماه باید بین ۵۲-۵۶ و به طور میانگین ۵۴ سانتی متر باشد همچنین وزن تخمینی ۴ کیلوگرم است و بررسی ها نشان می دهد که وزن نوزاد می تواند تا ۵ کیلوگرم نیز متغیر باشد.

نحوه رشد نوزاد تا ماه ششم

از خصوصیاتی که در ماه اول و هفته چهارم رشد نوزاد در او دیده می شود می توان به نشانه های زیر اشاره کرد:

  • نوزادان در این ماه برای برقراری ارتباط جسمی بیشتر به صورت اشخاص توجه می کنند و این ویژگی در برقراری ارتباط با مادر بسیار دیده می شود.
  • خوابیدن نوزاد در این ماه به حالت خمیده و روی شکم است و در صورتی که کودک در از ناحیه شکم گرفته شده باشد سر او به قسمت جلو خم می شود همچنین در هنگام خواب پشتی صفت و خمیده دارد.
  • حالت خیره شدن او بیشتر به سمت نور و چهره افراد است.

ماه دوم:

در این ماه کودک دارای خواب های کمتری است و شما شاهد این هستید که کودک برای برقراری ارتباط صداهایی از خود ایجاد می کند و با گریه کردن خیلی از نیازهای خود را به والدینش می فهماند. لبخند زدن در برقراری روابط، تعقیب کردن اشیا تا زوایای ۱۸۰ درجه، نشستن با حالت سر به عقب و تکان دادن سر از نشانه های تکامل نوزاد در ماه دوم هستند.

رشد نوزادان

ماه سوم:

در این ماه نوزاد می تواند حرکات سر خود را بهتر کنترل کند و بدن او رشد بهتری دارد چرخاندن سر، گرفتن اشیا، بازی با اسباب بازی ها و … نیز از نشانه های این ماه هستند. در این دوران کودک دارای میانگین قدی ۶۰ سانتی متر و وزن ۸ گرم است.

ماه چهارم:

انجام بازی های ساده، صحبت کردن، شروع فعالیت نشستن، قرار دادن اشیا در دهان و مکیدن آن ها نیز از نشانه های رشد نوزاد در دوران چهار ماهگی است. در این ماه کودک در هنگام خواب سرو سینه خود را بلند می کند و می تواند بر روی زمین نیم خیز شود. زمانی که نوزاد ۴ ماهه بر روی پاها قرار می گیرد به آن ها فشار وارد می کند، خنده های بلند دارد، خشمگین می شود و نسبت به غذا خوردن علاقه دارد.

  •  آرون گروپس

تکامل نوزاد

ماه پنجم:

درک مفاهیم اولیه و ابتدایی از ویژگی های بارز این مرحله است که از طریق بازی کردن و آموختن بازی ها انتقال می یابد نوزاد ۵ ماهه می تواند سر خود را در حالت قائم نگه دارد، توجه اش به چیزهای کوچک پرت می شود و بدون کمک می تواند بر روی زمین بنشیند.

ماه ششم:

در این مرحله از تکامل نوزاد نشانه های رشدی کامل تر شده اند کودک می تواند کلمات را بیان کند، بسیار فعال است، بازی های مهارتی انجام می دهد، قدرت بینایی او افزایش یافته است، چشم های خود را به شکل هماهنگ به سمت اشیا برمی گرداند و تفاوت میان غریبه و نزدیکان را متوجه می شود.

ماه هفتم :

نوزاد در ماه های بین ۷ تا ۹ ماهگی، مهارت های حرکتی پیشرفته تری دارد، در این زمان  گرفتن ناشیانه اشیاء با دو دست اکنون به مهارت کامل برداشتن و و نگه داشتن اشیا و اسباب بازی هایی مثل توپ کوچک فقط با استفاده از انگشت شست و اشاره تبدیل می شود.

تکامل نوزادان

از آنجا که تمایل نوزادان برای گذاشتن اجسام کوچک در دهان و خرد کردن آن زیاد است، از این رو بهترین روش برای اطمینان از حفظ امنیت نوزاد, آن است که همچون نوزادتان روی دست و زانوی خود بنشینید و جهان را از دید وی ببینید؛ اقلام کوچک همچون مواد غذایی، سنگ های ریز، سکه ها و دیگر اشیا خطرناک را قبل از فرزندانتان کشف کرده و از دسترس نوزاد دور نگهدارید.

ماه هشتم :

این مرحله از رشد کودک در مورد نحوه ایستادن است، اگر کودک شما تسلط این مهارت را پیدا کرده است، می توایند تشک گهواره را پایین آورده و ضربه گیر ها یا وسایل مطمئنی که همچون پله عمل می کنند در اطراف گهواره بگذارید تا کودک از طریق آنها بتواند از گهواره خارج شود.

البته کودک زمانی که بتواند بایستد، مبل را فشار می دهد که در این صورت باید مواظب خوراکی ها و اشیایی همچون بادام زمینی و غیره که می توانند موجب خفگی نوزاد شوند، باشید و آنها را زودتر از نوزادتان یپدا کرده تا در دسترس شان قرار نگیرند.

مراحل تکامل کودک

ماه نهم :

خیلی از کودکان کاوش در چهره والدین خود را دوست دارند، نوزاد از انگشت اشاره اش به منظور کاوش در دهان، چشم، بینی و گوش های شما استفاده خواهند کرد که این کار به تقویت مهارت های حرکتی کودک کمک می کند، ضمن اینکه بسیاری از نوزادان از لمس کردن صوتتان با کف دست خود لذت می برند.

استفاده از جعبه هایی در اندازه های متفاوت می تواند به درک کودک در فهمیدن بزرگ و کوچک بودن اجسام کمک نماید، کوبیدن اجسام به هم نیز در نوزاد شور و شعف زیادی به وجود خواهد آورد زیرا می تواند موجب تقویت تسلط و مهارت نوزادان در پیش بینی وقایع شود. در این مرحله از رشد نوزاد، مهارت های حرکتی وی به طور چشمگیری تکامل می یابد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *