دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

آشنایی با تکنیک پومودورو و نقش آن در موفقیت شما

  • محسن محمدی
  • ۹ تیر ۱۳۹۸
  • ۰

شاید شما هم بارها به این فکر افتاده باشید که چگونه می توان مدیریت زمانی مناسبی برای انجام کارهای مختلف داشت. بدانید که برای انجام این کار تکنیک های مختلفی وجود دارند از جمله تکنیک پومودورو که ما در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به مدیریت زمان در کارهای شخصی خود معتقد می باشید. باید به شما بگوییم که می توانید نتیجه بهتری را کسب کنید. در صورتی که از تکنیکهای مدیریت زمان آگاهی کامل داشته باشید و بتوانید آنها را به درستی در کارهای خود دخیل کنید. ما در این مقاله سعی داریم تا با روش پومودورو که یکی از شیوه های مدیریت زمان می باشد شما را آشنا کنیم. در صورتی که تمایل دارید تا با این روش آشنا شوید می توانید در ادامه مطلب با نویسنده این مقاله همراهی کنید و از اطلاعات موجود در این مقاله استفاده کافی را ببرید.

تکنیک پومودورو چیست و چگونه می تواند در موفقیت شما نقش آفرین باشد

  تکنیک های مدیریت زمان

همواره یکی از فاکتورهایی که در انجام کارها مورد بررسی قرار می گیرد بحث زمان انجام کار می باشد. این که شما کارهای مختلفتان را در چه زمانی انجام دهید از اهمیت بسزایی برخوردار است. گاهی ممکن است شما در زمان بندی انجام کارهایتان دچار اشتباه شوید که این عمل پیامد های خاص خود را خواهد داشت. با وجود تکنیکهای مدیریت زمان مختلفی که وجود دارد از جمله آنها روش پومودورو و ماتریس آیزنهاور دیگر نباید نگران این موضوع بود که در زمان بندی کارهایتان دچار اشتباه شوید. اما این که این روش چیست و چه ویژگیهایی دارد در زیر شرح داده شده است.

پومودورو چیست؟

چگونه مدیریت زمان داشته باشیم

تکنیک پومودورو؛ یک سیستم ساده مدیریت زمانی است که استفاده از آن نیز بسیار ساده و مفید خواهد بود. برای استفاده از این سیستم مدیریت زمان باید به ۴ اصل پایبند بود که این موارد عبارتند از :

۱.مدیریت عواملی که موجب حواس پرتی می شوند

این که عوامی که موجب ایجاد حواس پرتی می شوند چیست و چگونه باعث حواس پرتی شما می شوند را پومودورو مدیریت کرده و آنها را ثبت می کند که باعث می شود به آنها بعد از انجام کارهای خود پاسخ دهی کنید.

۲.در کار خود توازن ایجاد کنید

تکنیک پومودورو

  •  آرون گروپس

پومودورو به شما کمک خواهد کرد که جدول زمانی کارآمدی را برای خود تهیه کنید. و کارهای خود را با اولویت بالا در ابتدا انجام داده و از وقت آزادی که نصیب شما می شود بهترین استفاده را ببرید.

۳.خستگی و فرسودگی ناشی از کار را از بین ببرید

اگر بین انجام کارهایتان زمانی را برای استراحت قرار دهید. انجام کارها برای شما طاقت فرسا نیست و شما می توانید علاوه بر درست انجام دادن کارهای خود از انجام آنها لذت کافی را نیز ببرید. عوامی که موجب افزایش انگیزه در محیط کار می شوند را قبلا مشاهده کرده اید.

۴.با زمان همراه باشید

پومودورو به شما خواهد آموخت که چگونه در انجام کارها با زمان همراهی کنید. و بگذارید که زمان کار خود را انجام دهد و شما نیز به طبع آن به انجام کارهای خود بپردازید و نگران انجام کارها در زمان مقرر نباشید.

نحوه انجام تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو

برای انجام مدیریت زمان به وسیله تکنیک پومودورو، در ابتدا یک فعالیت خاص را انتخاب کرده و زمان سنجی را به مدت ۲۵ دقیقه تنظیم کنید. پس از گذشت ۲۵ دقیقه و انجام فعالیت مفید به دور از هر گونه حواس پرتی می توانید ۵ دقیقه استراحت کوتاه داشته باشید.

بعد از این که دوره ۲۵-۵ را ۴ مرتبه تکرار کردید شما باید یک دوره طولانی ۳۰-۱۵ دقیقه ای را به خود استراحت دهید.

تکنیک پومودورو به همین راحتی قابل اجرا خواهد بود توجه داشته باشید که در زمان های مقرر برای استراحت خود به کارهایی بپردازید که می توانند به انرژی شما بیافزایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *