دسته ها
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

اطلاعات دارویی قرص کلونازپام و عوارض جانبی آن

 • محسن محمدی
 • ۷ تیر ۱۴۰۰
 • ۰

امروزه دارو های مختلفی برای درمان تشنج و صرع مورد استفاده قرار می گیرند. اما یکی از انواع این داروها قرص کلونازپام می باشد. که در این مقاله به بررسی میزان مصرف و عوارض جانبی آن پرداخته خواهد شد.

افرادی که به بیماری تشنج و یا بیماری صرع دچار هستند بیش از افراد با قرصی به نام قرص کلونازپام آشنایی دارند. همان طور که احتمالا تا کنون متوجه شده اید از این قرص به منظور رفع تشنج و یا بیماری صرع استفاده می شود. اما این دارو دارای چه نوع اطلاعات و عوارض جانبی برای مصرف کنندگان خواهد داشت را در ادامه مطلب برای شما بازگو خواهیم کرد. به امید آن که مورد استفاده شما قرار گیرد و برای شما مفید باشد. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

قرص کلونازپام و عوارضی که می تواند داشته باشد

قرص کلونازپام

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

در این مقاله در ابتدا به نحوه و میزان مصرف این قرص می پردازیم. سپس به عوارض جانبی که ممکن است این قرص برای مصرف کنندگان ایجاد کند خواهیم پرداخت.

نحوه و میزان مصرف این دارو

این قرص که یک داروی خوراکی می باشد بسته به نظر و تجویز پزشک باید به طور روزانه مورد استفاده قرار بگیرد. میزانی که باید از این دارو استفاده شود به شرایط مختلفی از جمله واکنشی که بدن به این دارو نشان می دهد و سن بیمار و همچنین شرایط پزشکی بستگی دارد. که برای کودکان فاکتور وزن نیز برای میزان تجویز این دارو دخیل می شود. شما اگر جزو افرادی هستید که از قرص دارو برای بیماری خود استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که دوز این دارو را بسته به نظر پزشک تغییر دهید.

قطع یک باره قرص کلونازپام و بدون مشورت با پزشک

داروی ضد تشنج

برای این که از مزایای این دارو بهره مند شوید باید آن را به طور منظم مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که بدون نظر پزشک و مشورت با او این دارو را قطع کنید ممکن است شرایط بیماری شما نسبت به گذشته بدتر شود. لذا برای قطع مصرف این دارو حتما با پزشک معتمد خود مشورت کنید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

در صورت مشاهده هر یک از علایمی که در زیر آمده است حتما به پزشک مراجعه فرمایید

قرص کلونازپام

 • غیر ارادی بودن حرکات چشم و یا غیر طبیعی بودن آن ها
 • در صورت داشتن تنگی نفس
 • دچار شدن به توهم و رفتاری که منجر به خشونت می شود
 • خواب آلودگی
 • دچار شدن به تشنج های جدید و یا افزایش آن ها
 • در صورتی که رفتار شما به طور غیر طبیعی تغییر می کند
 • فکر خود کشی و یا آسیب رساندن به خود که قبلا درباره قرص ضد افسردگی نیز قبلا گفته شده است
 • تپش کوبنده قلب
 • مصرف این دارو به همراه دارو هایی مانند هیدروکودون و کدوئین به بروز عوارض جانبی به شدت کمک می کند. و حتی ممکن است منجر به مرگ نیز شود.

نکاتی که در مورد مصرف داروی کلونازپام باید بدانید.

۱. قبل از استفاده از دارو راهنمای مصرف آن را به دقت مطالعه کنید.

۲. پیش از مصرف این دارو در صورتی که به این دارو یا دیگر دارو های مشابه آن حساسیت دارید حتما موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

۳. قبل از مصرف دارو در مورد سوابق پزشکی تان با پزشک مشورت کنید.

۴. در صورتی که در دوران بارداری و یا شیر دهی به سر می برید و یا قصد باردار شدن دارید حتما پزشک تان را در جریان بگذارید.

۵. به دلیل اینکه این دارو ممکن است با برخی دارو ها تداخل داشته باشد لذا پیش از استفاده از آن لیستی از تمام دارو هایی که مصرف می کنید را تهیه و در اختیار پزشک تان قرار دهید.

۶. مصرف این دارو همراه با الکل با عوارضی همراه است بنابراین در صورت مصرف اخیر فرآورده های الکی و یا الکل به پزشک تان اطلاع دهید.

اطلاعات دارویی کلونازپام

۷. به منظور تاثیر گذاری بیشتر دارو آن را در یک زمان مشخص مصرف کنید.

۸. دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید و از زیاد کردن دارو به صورت خودسرانه پرهیز کنید.

۹. این دارو به منظور وضعیت فعلی شما تجویز شده است لذا از اشتراک گذاشتن این دارو با دیگران پرهیز کنید.

۱۰. اگر مصرف یک نوبت یک از دارو را فراموش کرده اید به محض به یاد آمدن آن را مصرف کنید اما اگر زمان نوبت بعدی نزدیک است دوز فراموش شده را مصرف نکرده و همچنین از دو برابر کردن دوز دارو نیز پرهیز کنید.

۱۱. به دلیل اینکه این دارو با غذا تداخل ندارد می توانید آن را قبل و یا بعد از غذا استفاده کنید.

۱۲. مصرف این دارو سبب گیجی و خواب آلودگی می شود لذا از انجام کارهایی که نیاز به دقت دارد مانند رانندگی کار با ماشین آلات و … خودداری نمایید.

نکاتی در مورد داروی کلونازپام

جمع بندی

توجه داشته باشید که قرص کلونازپام نیز مانند همه داروهای دیگر نیاز به تجویز پزشک داشته و استفاده خودسرانه از این دارو به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. در صورتی که شما از با مجوز پزشک از این دارو استفاده می کنید و به طور ناگهانی ویژگی های جدیدی در وجود شما اتفاق می افتد حتما با پزشک معالج خود در تماس باشید. تا بتوانید با کمترین عوارض جانبی از اثر بخشی مفید این دارو استفاده کامل را ببرید. امیدواریم که آنچه در این مقاله گفته شد برای شما خوانندگان محترم مورد استفاده واقع شده باشد.

داروی ضد سرع

به منظور آشنایی با دیگر دارو ها می توانید بر روی اطلاعات دارویی کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.