دسته ها
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

آموزش تعیین قبله با ابزار ساده و روش های کاربردی

  • محسن محمدی
  • ۲۲ تیر ۱۳۹۸
  • ۰

با توجه به وجود داشتن راه های مختلف برای تعیین قبله و وسایل جدیدی که در یافتن جهت قبله به افراد کمک می کنند. آموزش استفاده از این راه کارها امری ضروری به نظر می آید که ما را بر آن داشت تا در این مقاله به آموزش تعیین قبله بپردازیم.

افراد مختلف نماز خوان که فلسفه نماز را به خوبی می دانند به عنوان یک مسلمان در مکان های مختلف که نیاز به پیدا کردن جهت قبله دارند برای ادا کردن نماز های مختلف خود از قبیل نماز های یومیه، خواندن نماز آیات و … می توانند از وسایل و راه کارهای مختلف موجود برای این کار استفاده کنند. ساده ترین راه ممکن برای مشخص کردن قبله استفاده از انواع قطب نما می باشد. اما این سوال پیش خواهد آمد که اگر در منطقه ای به هر دلیل ممکن دسترسی به قطب نما امکان نداشت و قصد بر آن داشتیم که جهت قبله را پیدا کنیم چگونه می توانیم این کار را از طریق راه های دیگر انجام دهیم. در این مقاله مهمترین و آسان ترین راه های مشخص کردن قبله را برای شما شرح خواهیم داد. پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

راهنمای تعیین قبله با ساده ترین راه ها

تشخیص طرف قبله

از آن جا که همراه داشتن قطب نما برای تمامی مکان ها و زمان ها غیر ممکن به نظر می رسد. لذا انسان باید برای تعیین قبله راه های مختلفی را آموزش ببیند تا در مواقع ضروری برای جهت یابی به مشکل بر نخورد. در زیر تعدادی از مهمترین راه های تشخیص جهت قبله را برای شما شرح داده ایم.

تعیین قبله با استفاده از قطب نما

تعیین قبله

همان طور که شما نیز از آن مطلع هستید راحت ترین و سریع ترین راه ممکن برای تشخیص جهت قبله استفاده از قطب نما می باشد. شما با استفاده از قطب نما می توانید چهار جهت اصلی یعنی شمال، جنوب، شرق و غرب را تشخیص دهید. و از این طریق بسته به مکانی که هستید جهت قبله را مشخص کنید.

استفاده از ساعت عقربه ای

راهنمای جهت قبله

شما برای پیدا کردن جهت های چهار گانه می توانید از ساعتی که دارای عقربه ساعت شمار و دقیقه شمار است استفاده کنید. برای این منظور بستگی دارد که شما در کدام یک از نیم کره شمالی یا نیم کره جنوبی قرار داشته باشید. ما برای راحتی کار هر دو مورد را در ادامه باز گو می کنیم.

نیم کره شمالی

برای پیدا کردن جهات باید ساعت را به صورت افقی در دست قرار دهید. به گونه ای که عقربه ساعت شمار به سمت خورشید باشد. اکنون شما می توانید جهت جنوب را که بین عقربه ساعت شمار و عدد دوازده می باشد را تشخیص می دهید.

نیم کره جنوبی

اگر شما در نیم کره جنوبی قرار دارید می توانید این گونه عمل کنید که ابتدا ساعت را به گونه ای افقی در دست بگیرید. حال نشانه ساعت دوازده را به سمت خورشید تنظیم کنید. در این حالت مابین ساعت دوازده و عقربه ساعت شمار شمال شما را نشان می دهد. پس می توانید به این صورت چهار جهت دیگر را نیز پیدا کنید.

استفاده از ساعت آفتابی

تعیین قبله

برای این کار شما باید قبل از این که ظهر شود اقدام کنید و یک شیء عمودی را که طولی برابر یک متر دارد را در زمین به صورت عمودی وارد کنید. اکنون این شیء سایه از خود تولید می کند که شما باید نوک این سایه را علامت گذاری کنید. و دایره ای به شعاع طولی که سایه ایجاد کرده است بزنید. با گذشت زمان طول سایه در ابتدا کوتاه و سپس بلند می شود که شما باید به آن دقت داشته باشید.

بعد از گذشت مدت زمانی طول سایه به حالت اولیه باز می گردد و با محیط دایره ای که از قبل رسم کرده اید برخورد می کند. شما باید این محل برخورد را علامت گذاری کنید. حال شما دو نقطه دارید که از قبل آن ها را مشخص کرده اید. به وسیله یک خط این دو نقطه را به یکدیگر متصل کنید. نقطه اول جهت غرب و نقطه دوم جهت شرق را برای شما نشان می دهند. شما با داشتن این دو جهت به راحتی می توانید شمال و جنوب خود را نیز بدست بیاورید.

جمع بندی

تعیین قبله

همان گونه که در ابتدا گفته شد برای مشخص کردن قبله راه کار های متفاوتی وجود دارد. که شما می توانید از هر یک از آن ها استفاده کنید. آنچه گفته شد تنها بخشی از این راه کارها می باشد امیدواریم که مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.