دسته ها
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

بازدید از خانه داروغه مشهد و معماری زیبای این بنای زیبا

  • سمیه نیک فرجام
  • ۷ تیر ۱۳۹۸
  • ۰

مشهد یکی از نقاط توریستی و مذهبی مهم در ایران است این شهر دارای مکان های دیدنی مختلفی است که از جمله آن ها می توان به خانه داروغه مشهد اشاره کرد که یکی از بناهای تاریخی مهم است.

خانه داروغه پیکی از بناهای تاریخی ارزشمند در ایران است این بنای تاریخی در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از بناهای تاریخی مهم و محبوب در آثار ملی یونسکو به ثبت رسیده است. در مشهد، علاوه بر حرم امام رضا دیگر جاذبه های دیدنی نیز وجود دارند که از جمله مکان های دیدنی مشهد، می توان به این خانه تاریخی با جاذبه های معماری ارزشمند اشاره کرد. این خانه تاریخی در زمان قاجاریان بنا شده است و در آن نشانه هایی از معماری عظیم روسیان دیده می شود این آثار همچنین در سال ۸۱ به عنوان یکی از آثار تاریخی در میراث فرهنگی ملی به ثبت رسیده است.

خانه زیبای داروغه مشهد

مشاهده خانه داروغه مشهد چه جذابیت هایی دارد؟

جاذبه های دیدنی که می توان در خانه داروغه مشاهده کرد جاذبه های تاریخی و فرهنگی متنوعی هستند معماری سنتی این بنا یکی از جذابیت های بی نظیری است که می توانید مشاهده کنید و از دیدن آن نهایت لذت را خواهید برد. در ساخت این بنا از آجرهای طرح دار و آبی رنگ استفاده شده است همچنین تزیینات چوبی که در ساخت این بنا استفاده شده است می تواند برای شما جذب کننده باشد.

خانه تاریخی داروغه مشهد

بر روی سردر این بنا تندیسی ساخته از گچ قرار گرفته است که با استفاده از قالب تزیین شده است در محوطه حیاط نیز فضای سبز آن دارای جذابیت خاص خود است. ساختمان این بنا با استفاده از تزیینان سنتی مزین شده است و در آن جذابیت های متعددی از معماری سنتی و گذشته مشاهده خواهید کرد.

خانه داروغه مشهد

جالب است بدانید که در محوطه حیاط باغ این مکان بخش های تابستان نشین و زمستان نشین نیز قرار دارد که هر یک به شکل های مختلف و با قابلیت های مختلفی تزیین شده اند. اما در سمتی دیگر از حیاط می توانید ایوان این خانه را مشاهده کنید که در بخش غربی آن واقع شده است این ایوان دارای چندین ستون است و در ساخت آن از کاشی های بیضی شکل و هشت ضلعی استفاده شده است.

خانه مهم داروغه مشهد

این بنای ارزشمند یک هویت ملی و فرهنگی برای این نقطه از ایران محسوب می شود که به دلیل معماری خود نشان دهنده هویت این منطقه است. بسیاری از افرادی که به دیدن اینگونه از بناها علاقه مند هستند می توانند با سفر به این منطقه لذت بیشتری از سفر خود ببرند زیرا می توانند جذابیت های دیدنی مختلفی را مشاهده کنند. تزیینات کاشی کاری های هفت رنگی که در ساخت بنای خانه داروغه مشهد استفاده شده است به تنهایی از جذابیت های مهم آن محسوب می شود.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.