دسته ها
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

آموزش کاشت هندوانه در باغچه منزلتان

  • محسن محمدی
  • 27 جولای 2019
  • ۰

امروزه با توجه به افزایش قیمت انواع میوه ها افراد برای استفاده از آن ها می توانند انواع مختلف میوه ها را در باغچه منزل خود داشته باشند یکی از این میوه ها هندوانه می باشد. که با کاشت هندوانه در منزل می توان از سود دهی بسیار آن استفاده کنند.

امروزه یکی از مشاغلی که افراد مختلف به آن روی آورده اند شغل کشاورزی می باشد. با توجه به این که در این شغل افراد می توانند به سود دهی نسبتا خوبی دست پیدا کنند، لذا ما را بر آن داشت تا با ارائه مقاله ای درباره آموزش کاشتن هندوانه، افراد بتوانند از آن استفاده کنند تا از مزایای بسیار آن بهره مند شوند. در این مقاله ما با ارائه راهکاری مناسب و نحوه کاشتن هندوانه در باغچه منزل قصد داریم تا به افرادی که علاقه مند به انجام این کار هستند کمک رسانی کافی را داشته باشیم. شما نیز اگر از آن دسته افراد هستید می توانید در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با نحوه کاشتن هندوانه در باغچه منزلتان آشنا شوید.

آموزش کاشت هندوانه در باغچه منزلتان و برداشت آن

شما تنها با کمی وقت گذاشتن و مطالعه مطالب زیر می توانید به راحتی به راه کاری برای کاشت این میوه در منزل خود دست پیدا کنید علاوه بر این شما می توانید با آموزش کاشت درخت توت و  کاشت هسته خرمالو نیز آشنایی کامل را پیدا کنید.

یک نوع هندوانه را برای کاشتن انتخاب کنید

این که شما می خواهید از بذر یا نشاء هندوانه استفاده کنید تصمیم با شماست. پس یکی از این دو مورد را انتخاب کنید با توجه به این که بذر های هندوانه در دمای بیش از ۲۱ درجه سانتی گراد جوانه می زند. اگر شما در منطقه ای سرد زندگی می کنید می توانید در زمانی که هوا گرم است پذر هندوانه را در مکانی مناسب بکارید تا بعدا بتوانید از نشاء آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که بذر و نشاء هندوانه در اوایل بهار قابل استفاده اند.

انتخاب مکانی مناسب برای کاشت هندوانه

با توجه به این که گیاه هندوانه بیش از هر چیز به نور آفتاب نیاز دارد و شاخه های آن فضای زیادی را اشغال خواهند کرد پس بهترین مکان را برای کاشتن هندوانه بسته به تعدادی که مد نظر شما می باشد انتخاب کنید. تا علاوه بر این که بتوانید حداکثر بازدهی را از کاشتن محصول خود داشته باشید بتوانید به راحتی در هنگام برداشت محصول اقدامات لازم را انجام دهید.

شخم زدن خاک محل کاشتن هندوانه

برای این که بتوانید بهترین محصول را برداشت کنید می توانید با انواع دستگاه های مختلف خاک محل کاشت هندوانه را شخم بزنید و انواع گیاهان هرزی که در آن محل موجود می باشند را از بین ببرید. شما باید توجه داشته باشید که خاکی که قصد کاشتن هندوانه در آن را دارید از مواد آلی مناسبی برخوردار باشد. در غیر این صورت یا محل انتخابی خود را تعویض کرده یا به وسیله انواع کود های طبیعی و شیمیایی به غنی سازی آن محل اقدام کنید. تا بتوانید حداکثر بازدهی را داشته باشید.

کاشت بذر های هندوانه

با استفاده از انواع وسیله ها می توانید تعدادی حفره را در محل مناسب انتخاب شده ایجاد کنید. و در هر حفره دو یا سه بذر میوه هندوانه را قرار دهید. سپس به آرامی خاک محل مورد نظر را فشار داده تا از تبخیر شدن زود دمای اطراف بذر هندوانه جلوگیری شود.

ظاهر شدن جوانه های هندوانه

در فاصله زمانی کمتر از ده روز منتظر جوانه زدن هندوانه ها و دیده شدن آن ها باشید. این زمان که بستگی به خاک و میزان رطوبت آن دارد می تواند متغیر باشد. وقتی جوانه ها رشد کردند آن ها را به گونه ای انتخاب کنید که دو جوانه قوی تر باقی بماند و بقیه را از بین ببرید تا بتوانید محصولی با کیفیت برداشت کنید. به این نکته توجه کنید که خاک جوانه های هندوانه نباید خشک شود و مرتب آن را آبیاری کنید.

پدیدار شدن شکوفه های گیاه هندوانه

بعد از این که شکوفه های گیاه هندوانه نمایان شد دیگر نباید این گیاه را غرق در آب کرد. باید بدانید که این گیاه به آب کمتری نیاز دارد. توجه داشته باشید که اگر هوای تابیده شده به گیاهان و میوه هندوانه گرم می باشد باید به آن آب کافی را بدهید و مرطوب نگه دارید به گونه ای که خود گیاه و میوه تا حد امکان از تماس با آب در امان بمانند.

از بین بردن علف های هرز اطراف هندوانه

شما در صورتی که می خواهید محصول مناسبی را برداشت کنید باید به طور مرتب علف های هرزی که اطراف گیاه هندوانه می رویند را از بین ببرید تا بتوانید محصولی با کیفیت بالا را برداشت کنید. ضمن این که می توانید برای آشنایی با از بین بردن علف های هرز نیز ما را دنبال کنید.

برداشت میوه هندوانه

در صورتی که از زمان برداشت میوه هندوانه اطمینان کافی را دارید می توانید نسبت به برداشت آن اقدام کنید. برای حصول اطمینان از زمان برداشت این میوه باید بدانید که از وقتی که بذر این میوه کاشته می شود تا زمان برداشت حداقل چهار ماه زمان نیاز است. این زمان در شرایط ایده آل از لحاظ دمایی و خاک مناسب می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که وقتی هندوانه آماده برداشت می شود ساقه ای که به هندوانه نزدیک تر است خشک می شود. در این هنگام می توانید با استفاده از قیچی باغبانی هندوانه ها را از ساقه نزدیک به آن بچینید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.