دسته ها
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

آرامگاه فردوسی کجاست؟ چگونه از آن بازدید کنیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۷ تیر ۱۳۹۸
  • ۰

آرامگاه فردوسی یکی از جاذبه های فرهنگی و تاریخی در توس مشهد است که هر ساله گرشدگران زیادی به از این آرامگاه بازدید می کنند. این آرامگاه محل دفن یکی از شاعران و فرهیختگان بزرگ ابولقاسم فردوسی است که طرح مقبره آن توسط آندره گدار طراحی شده است.

در فاصله ۲۸ کیلومتری از روستای پاژ مقبره یکی از بزرگان ادب حکیم، ابوالقاسم فردوسی قرار دارد او در یک خانواده دهقان متولد شده است که در دوران ساسانی از اعتبار بالایی برخوردار بوده اند و ثروت زیادی داشته اند. این مقبره از جمله مکان های دیدنی مشهد محسوب می شود که مورد توجه علاقه مندان بسیاری در این شهر است که برای دیدن این مقبره و مزه آن به شهر مشهد سفر می کنند. افراد زیادی که اهل علم و ادب هستند و با شاهنامه فردوسی به خوبی آشنایی دارند با بازدید از این مقبره شکوه و عظمت ایرانیان را به یاد می آورند و این می توان در آن ها احساس خوبی را ایجاد کند.

  آرامگاه دیدنی فردوسی

آرامگاه فردوسی

فردوسی نه تنها در ایران بلکه در جهان بسیار شناخته شده است و بسیاری از افراد فرهیخته در نقاط مختلفی از دنیا او را به خوبی به یاد دارند و از آثار او استفاده های متعددی شده است. از این رو بسیاری از گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند توریست های خارجی هستند که به اینگونه از بناهای تاریخی و فرهنگی در ایران علاقه وافری نشان می دهند. داستان های اساطیری که در شاهنامه وجود دارد همواره توجه بسیاری از علاقه مندان را به خود جلب کرده است و شاید بخشی از فرهنگ ایرنی نیز با اینگونه از داستان ها رقم خورده باشد.

جاذبه های آرامگاه فردوسی

شاهنامه فردوسی یکی از مهم ترین آثاری است که فردوسی سی سال برای نگاشتن آن زحمت کشیده است و امروزه در سراسر جهان این اثر ارزشمند را می شناسند. مقبره فردوسی که مکان دفن این بزرگ مرد ایرانی است دارای جذابیت های تاریخی بسیاری است و می توانید علاوه بر چشم اندازهای تاریخی دیدنی های طبیعی نیز در این مقبره مشاهده کنید.

 آرامگاه تماشایی فردوسی

فضای سبز موجود در این آرامگاه نیز می تواند یکی دیگر از جذابیت های دیدنی آن باشد و توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند این آرامگاه به عنوان یکی از آثار ملی در ایران به ثبت رسیده است که در روستای پاژ از توابع توس مشهد قرار دراد. ابتدا این بنا توسط ارسلان حاذب بنا شده است و قدمت آن بیش از ۱۰۰ سال است و تحقیقات نشان می دهد که بنای این آرامگاه در زمان حمله غزها مورد تخریب قرار گرفته است.

  •  بلیط کیش

 آرامگاه فرهنگی فردوسی

بنای آرامگاه فردوسی که بعد از حمله مورد تخریب قرار گرفت در زمان غازان خان مجدد بازسازی شده است و در طول مرمت این ساختمان سازنده آن از دنیا رفته و در نهایت به دست افراد دیگری ساخت و ساز آن ادامه پیدا کرده است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.