دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

۲۰ تا از بهترین ترفندهای شطرنج که شما را حرفه ای می کند

 • سمیه نیک فرجام
 • ۷ مرداد ۱۳۹۸
 • ۰

شطرنج یکی از ورزش های مهیج دنیا است که به عنوان یک بازی فری از آن یاد می شود این بازی دارای تکنیک های بسیار متعددی است که در اینجا با ۲۰ ترفندهای شطرنج که شکست ناپذیر است آشنا خواهید شد.

بیشتر افراد با بازی شطرنج آشنا هستند و شاید تجربه ای کم در بازی کردن با شطرنج داشته باشند اما کمتر کسی با تکنیک ها و ترفند های شطرنج آگاهی دارد. این بازی در بین بهترین و مهم ترین بازی های دنیا قرار دارد و هر سال مسابقات مهمی برای داوری میان بهترین شطرنج بازان برگزار می شود. بدون شک افرادی که در این مسابقات شرکت می کنند بهترین تکنیک های شطرنج بازی را آموخته اند و جالب است بدانید برخی از شطرنج بازان ماهر و توانمند تکنیک های اختراعی و مخصوص به خود را دارند.

  ترفندهای تکنیکی شطرنج

ترفندهای شطرنج برای حرفه شدن

ترفندها و تکنیک های ماهرانه ای که برای بازی های شطرنج به کار گرفته می شود دارای روش های مختلفی هستند در اینجا با ۲۰ نوع از این تکنیک ها برای بازی شطرنج آشنا خواهید شد.

 • چکاد بام
 • بلیط کیش

۱- حرکت دادن اسب قبل فیل:

اگر در شرایطی از بازی قرار دارید که مسیر شما توسط پیاده ها مهار شده است می تواند با حرکت دادن اسب خود راه برای حرکت فیل باز بگذارید زیرا فیل می تواند در یک حرکت چندین خانه را طی کند اما اسب خانه های همجوار را تحت پوشش قرار می دهد این یکی از ۲۰ ترفند های شطرنج است.

۲- در هنگام گشایش وزیر پشت خط پیاده قرار بگیرد:

همانطوئر که می دانید وزیر مهره مهمی در بازی محسوب می می شود بنابراین باید وزیر خود را در یک مسیر محافظت شده یعنی در خط دوم پشت پیاده قرار دهید.

۳- شاه حریف را کیش نکنید:

تا جایی که می توانید از کیش کردن غیرضروری در بازی پرهیز کنید چون به سادگی می تواند از خود دفاع کند و فقط در زمان هایی که راه گشایشی در نظر شما هست انجام این کار ایرادی ندارد.

آشنایی با ترفندهای شطرنج

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

۴- پیاده ها را بدون ضرورت حرکت ندهید:

همانطور که می دانید شروع بازی شما با حرکت دادن پیاده ها آغاز می شود و فقط در شروع بازی این کار را انجام دهید این مهره با وجود امتیاز کم می تواند به عنوان محافظ برای شما عمل کند و خود یک تکنیک اساسی است.

۵- شاه را در قلعه قرار دهید:

امنیت شاه از اهمیت بالایی برخوردار است و باید بدانید قرار دادن آن در وسط بازی می تواند آسیب زا باشد بنابراین با قرار دادن شاه در قلعه و پشت سرباز می توانید به راحتی رخ خود را به حرکت درآوردی و همچنین شاه شما در امان است.

۶- در هنگام عقب ماندن مهره ها از حریف سعی در حرکت بیهوده نکنید:

یکی دیگر از ترفندهای شطرنج بیهوده حرکت ندادن مهره ها است زمانی که حریف مهره های خود را گسترش داده و شما عقب مانده اید باید مهره های خود را با احتیاط بیشتر حرکت دهید.

۷- از مهره پیاده بیشتر استفاده کنید:

استفاده از مهره های پیاده به شما امکان بیشتری می دهد تا بازی را به نفع خودتان گسترش دهید همچنین حرکت دادن مهره سرباز باید زمانی صورت بگیرد که شما می خواهید فضا برای حرکت مهره دیگر ایجاد کنید وگرنه با خطر از سوی حریف مواجه اید.

 ترفندهای مهم شطرنج

۸- سوارها را در مرکز قرار دهید:

در این ترفند که یکی از ترفند های شطرنج است باید مهره ها را به مرکز نزدیک کنید زیرا شانس بیشتری برای حرکت دادن مهره ها برای شما ایجاد می شود و فضای بیشتری برای حرکت مهره هایی همچون اسب وجود دارد که خود در مرکز چندین حرکت انجام می دهد.

۹- قلعه را در جناح شاه قرار دهید:

زمانی که مهره قلعه در کنار شاه قرار بگیرد امنیت بازی برای شما بیشتر از زمانی است که مهره قلعه در کنار وزیر باشد در این ترفندش ما به راحتی می توانید از قلعه به نفع خود استفاده کنید.

۱۰- مهره گسترش یافته را تعویض نکنید:

ممکن است در طی بازی قصد داشته باشید تا مهره گسترش یافته خود را با مهره ای که حرکت نداده اید تعویض کنید این کار اشتباه است و تنها موجب هدر رفتن زمان بازی می شود این ترفند نیز یکی از ترفندهای شطرنج است.

۱۱- از گرفتن قلعه حریف جلوگیری کنید:

اگر در طی بازی حریف قصد دارد قلعه شما را بگیرد باید با طولانی کردن بازی شاه را در مرکز قرار دهید در اینجا شما با از دست دادن یک پیاده شاه خود را در مرکز قرار دهید.

۱۲- مهره های خود را گسترش دهید:

در شروع بازی ترفندی که به درد شما می خورد حرکت دادن مهره و گسترش دادن آن است و باید بدانید تا زمانی که مهره های خود را حرکت می دهید بازی به نفع شما است. اما باید بدانید که مهره ها را در کدام مسیر قرار دهید و حرکت درست را انجام دهید.

۱۳- فضای بیشتری را کنترل نمایید:

یکی از ترفند های شطرنج انی است که بازی را گسترش دهید و فضای بیشتری را برای خودتان ایجاد کنید چون شما عرصه را برای حرکت دادن مهره های حرف خود تنگ می کنید و او با محدودیت می تواند مهره را حرکت دهد و شاید د صورت حرکت دادن مهره را از دست بدهد.

۱۴- حفاظت از پیاده حرکت داده:

حفاظت کردن از مهره ای که به جلو رفته و حرکت کرده است کاری دشوار است و باید آن را با مهره پیاده دیگر حمایت کرد همچنین می توان با حرکت سواره دفاع و حمله حریف را کنترل کرد.

۱۵- قرار دادن پیاده در مرکز:

در اینجا با یکی دیگر از ترفندهای شطرنج می توانید پیاده ها را در مرکز قرار دهید و ساختار آن ها را رو به جلو حرکت دهید.

۱۶- مرکز را کنترل کنید:

قبل از اینکه حمله خود را آغاز کنید مرکز را تحت کنترل درآورید این کار را می توانید با حرکت دادن مهره هایی انجام دهید که مسافت بیشتری را طی می کنند.

 ترفندهای جهانی شطرنج

۱۷- استراتژی در پیاده ها:

اینکه پیاده ها را به عنوان یک استراتژی در بازی در نظر بگیرید یکی از ترفند های شطرنج است زیرا این مهره به عنوان مدافع عمل می کند.

۱۸- مانع تنها ماندن پیاده ها شوید:

پیاده ای که در صفحه شطرنج تنها باشد می تواند بازی را به نفع حریفتان کند حرکت های تکنیکی خود را به شکلی انجام دهید که پیاده شما قابل دفاع باشد.

۱۹- برای حریف روزنه ایجاد نکنید:

روزنه یا مربع های خالی که شما برای حرف خود ایجاد می کنید می تواند راه خطری باشد و به راحتی شما را آسیب پذیر خواهد کرد.

۲۰- پیاده خود را عقب قرار ندهید:

یکی از ترفندهای شطرنج این است که پیاده های خود را در عقب قرار ندهید و بالعکس باید آن ها را به حرکت درآورید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.