دسته ها
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱

نحوه غلبه بر وسواس فکری و از بین بردن آن

 • سمیه نیک فرجام
 • ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • ۰

انسان در طول زندگی با وسواس های گوناگونی رو به رو است وسواس فکری نیز یکی زا انواع وسواس است که در آن فرد در تفکرات خود و ذهن خود دچار وسواس است و همچنین نمی تواند این اختلال را کنترل کند که در اینجا با راه های غلبه بر وسواس فکری آشنا خواهید شد.

دلایل مختلفی برای بیماری ها و اختلالات وسواس گونه یافت می شود مهم ترین علتی که در اینگونه از افراد موجب وسواس می گردد اضطراب های شدید و نگرانی است. با توجه به اینکه در جامعه کنونی افراد زیادی دارای اضطراب هستند می توان نتیجه گرفت که تعداد زیادی از آن ها در معرض وسواس فکری یا عملی قرار می گیرند. اما باید دید که برای درمان و مقابله با وسواس فکری باید چه راهکارهایی را در پیش گرفت و یا اینکه اینگونه از وسواس ها قابل کنترل هستند؟ در اولین از این موضوع باید به سراغ بسترها و زمینه های ایجاد کننده وسواس رفت و از این طریق درمان این افراد را آغاز کرد.

غلبه بر وسواس

تکنیک های غلبه بر وسواس فکری:

همانطور که بیان شد وسواس دارای انواع گوناگونی است همچون وسواس فکری، اخلاقی و عملی که هر یک در زمینه های مختلفی در فرد اضطراب ایجاد می کنند. در اینجا تنها تفاوت میان افراد دارای اختلال وسواس فکری و عملی در این است که افراد دارای وسواس فکری در ذهن و تخیلات خود دچار وسواس هستند به عنوان مثال این افراد نمی تواند ذهن خود را مدیریت کنند تا به برخی از موضوعات فکر نکند.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

در وسواس عملی نیز شاهد این موضوع هستیم که فرد در عمل دارای وسواس است به عنوان مثال مرتب دست های خود را می شوید و این می تواند در زندگی او نیز تاثیر داشته باشد و تاثیر آن دیده می شود. اما برای مقابله با وسواس فکری و برخی دیگر از وسواس ها راهکارهای مختلفی وجود دارد که به آن ها اشاره می شود.

راه های غلبه بر وسواس فکری

چه کارهایی باعث کاهش وسواس فکری می شوند؟ پاسخ هایی که در این زمینه ارائه می شود پاسخ های گسترده و گوناگونی هستند اما بیشتر این افراد باید از طریق پزشک معالج مورد درمان و کنترل قرار بگیرند.

ذهن در آن واحد به موضوعات مختلفی فکر می کند و این خود به تنهایی موجب ایجاد استرس و نگرانی در فرد می شود و حتما شنیده اید که بسیاری از روان شناسان اشاره می کنند برای کنترل استرس خود باید ذهن را تحت کنترل درآرید. کاهش وسواس فکری در افراد دارای وسواس فکری طبیعی نیست و این افراد نمی توانند ذهن خود را خالی از مسائل جزیی و بی ارزش کنند.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

این افراد به کوچک ترین مسائل نیز فکر می کنند و این موجب می شود تا با انبوهی از اشتغالات ذهنی رو به رو شوند اما آیا خالی کردن ذهن از اینگونه مسائل امکان پذیر است؟ در افراد دارد وسواس باید با استفاده از راهکارها و تکنیک های مقابله ای کمک کرد که توانایی غلبه بر ذهن خود را داشته باشند و به اصطلاح ذهنشان را از مسائل بیهوده خالی کنند.

وسواس فکری چگونه است

شیوه های درمانی:

برای غلبه بر وسواس فکری در این افراد پیشنهاد می شود تا تحت نظر پزشک معالج و روان شناس قرار بگیرند زیرا این افراد به دلیل وابستگی و وسواسی که دارند نمی توانند به تنهایی بر آن غلبه کنند. یکی از شیوه های درمانی که برای اینگونه از افراد در نظر گرفته می شود درمان شناختی رفتاری است که از طریق تحلیل ذهن فرد به درمان رفتارهای وسواس گونه او می پردازند.

همچنین استفاده از دارو درمانی می تواند در درمان این افراد تاثیرگذار باشد استفاده از داروهای تجویز شده توسط روانپزشک به این بیماران کمک می کند تا اضطراب خود را کنترل کنند و در نتیجه ذهنی آرام تر داشته باشند.

شناخت وسواس فکری

غلبه بر وسواس فکری بیش از هر چیز نیاز به تلاش و خودباوری فرد دارد و از سوی دیگر همراهی اطرافیان و  والدین در این زمینه می تواند کمک کننده باشد.

 در ادامه نیز می توان به سایر وسواس ها اشاره کرد که برای درمان آن ها نیز باید از طریق مشاور و روانپزشک اقدام کرد. چگونه وسواس شستشو را برای همیشه درمان کنیم؟ وسواس شستشو یک وسواس عملی است و با درمان شناختی رفتاری قابل کنترل می باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.