دسته ها
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲

کلیسای وانک و آنچه باید درباره آن بدانید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • ۰

یکی از نیایشگاه های ارامانه که در ایران و شهر اصفهان قرار دارد کلیسای وانک است. این کلیسا یکی از جاذبه های تاریخی با نسخه های خطی قدیمی است که برای بسیاری از گردشگران دارای اهمیت و جذابیت است.

یکی از قدیمی ترین کلیساهایی که در ایران وجود دارد وانک، ارامنه است این کلیسا در زمان سلطنت شاه عباس دوم و در منطقه ای با نام جلفا ساخته شده است. در حال حاضر این کلیسا و صومعه های آن از جاذبه های تاریخی شهر اصفهان است. یکی از دلایل عمده ساخت این کلیسا در زمان شاه عباس دوم همکاری ارامنه در حمله علیه عثمانیان بود که بعد از پیروزی ارامنه در اصفهان سکونت گزیدند و شاه عباس دوم دستور ساخت این کلیسا را برای ارامنه داد. این اقدام یک اقدام فرهنگی، مذهبی، اقتصادی و اجتماعی برای ارامنه اصفهان بوده است.  کلیسای ارمنی وانک

آشنایی با کلیسای وانک:

ساخت این بنا در زمان عباسیان یک دهه به طول انجامیده است این بنا اولین کلیسای ساخته شده است که بعد از آن ۱۳ کلیسای دیگر نیز ساخته شده است. این کلیسا دارای یک کتیبه کاشی کاری لاجوردی است که با خطوط طلایی حکاکی شده است و در سردرد کلیسا قرار گرفته است.

در روی این کتیبه نوشته های مهمی وجود دارد که سال احداث آن نوشته شده است. در حال حاضر از این کلیسا به عنوان موزه و کتابخانه نیز استفاده می شود چایخانه و ساختمان اداری نیز از بخش های این کلیسا است. معماری این کلیسا با استفاده از مصالح خشت خام صورت گرفته است.

جاذبه های کلیسای وانک

وسعت این بنا ۴ هزار متر مربع است فضای سبز و باغ نیز بخشی از این ساختمان است با وجود باغ وانک می توان مساحت کل این مجموعه تاریخی را ۹ هزار متر مربع محاسبه کرد.

بخش هایی از معماری کلیسا:

اولین چیزی که در معماری این بنا مشاهده خواهید برج ناقوس است که مرتفع و بلند است این برج از سه طبقه تشکیل شده است و در بالای در ورودی کلیسا قرار گرفته است. یکی دیگر از بخش های این کلیسا طبقه دوم آن است که از یک برج ساعت تشکیل شده است. وزن این ساعت ۳۰۰ کیلوگرم است.

 کلیسای دیدنی وانک

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

جالب است بدانید برج ناقوس و ساعت آن در سال ۱۹۳۱ توسط ماردیروس هوردانانیان به کلیسا اهدا شده است این ساعت از ۴ جهت قابل دید است. کتیبه ای که در سردر این کلیسا قرار دارد از جنس مرمر ساخته شده است.

یکی دیگر از بخش های مهم در معماری ساختمان گنبدهای کوچک و بزرگ آن است که دارای شکل هندسی و مخروط مانند هستند. معماری این کلیسا همانند مساجد ایرانی است که در دوران حکومت صفویان ساخته شده است.

 کلیسای معروف وانک

تزیینات هنرمندانه ای که در دوران کلیسا وجود دارد و از زوایای مختلف دیده می شود نیز از دیگر جذابیت های کلیسای وانک است. موزه نیز بخش مهمی از این کلیسا است که آثار مختلفی در آن نگهداری می شود.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *