دسته ها
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

با انواع سوغات ملایر آشنا شوید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۶ فروردین ۱۳۹۸
  • ۰

ملایر یکی از شهرهای بزرگ در نواحی غربی ایران است و در استان همدان واقع شده است این شهر از دومین شهرهای تاریخی ایران است. بیشتر گردشگران ملایری در حین سفر خود از سوغات ملایر نیز استفاده می کنند که شامل سوغاتی های خوراکی و صنایع دستی است.

ملایر بیشتر دارای جاذبه های تاریخی است و در گذشته محل سکونت اقوام آریایی بوده است همچنین قدمت این شهر به دوران حکومت ایلام نیز باز می گردد. تپه نوشیجان آتشکده و قلعه باستانی از جمله جاذبه های مهم گردشگری در ملایر هستند که به حکومت مادها، هخامنشیان و ساسانیان تعلق دارد. اما از هر چه که بگذریم سوغات ملایر و صنایع دستی آن قابل چشم پوشی نیست و بسیاری از گردشگران از این سوغات استفاده می کنند. سوغات این شهر بسیار متنوع هستند و سوغاتی همچون شیره انگور، کشمش و باسلق که دارای طعمی بی نظیر و دلنشین هستند. باسلق ملایر

آشنایی با سوغات ملایر

سوغات هر شهر نمایانگر آداب و رسوم مردمان نیز می باشد و حرفه اهل آن را نشان می دهد وجود باغات انگور در ملایر موجب شده است تا انگور یک تهفه و سوغاتی ارزشمند در این شهر باشد. همچنین شیره انگور که محصولی ارزشمند از انگور است در این شهر طرفداران زیادی دارد و مورد توجه گردشگران این شهر نیز می باشد.

باسلق:

یک شیرینی سنتی و معروف در ملایر که در همه جای ایران طرفداران خود دارد این شیرینی خوش طعم از شهد انگور و نشاسته تهیه می شود و حالتی حلوایی مانند دارد. دستور تولید این شیرینی همانند حلوا نیز می باشد و به راحتی می توانید آن را در منزل نیز تهیه کنید.

سوغات متنوع ملایر

انگور:

انگور یک تهفه و سوغات ملایر است در این شهر بیش از ۶۳ هزار هکتار باغ وجود دارد که با کیفیت بالا انگور را در سطح جهان نیز صادر می کنند و از این محصول استفاده می کنند.

کشمش و سایه خشک:

کشمش دارای خواص بسیاری است و بسیاری از افراد از خوردن آن لذت می برند این سوغاتی لذت بخش در کنار گردو و عسل از دیگر سوغات مهم و معروف شهر ملایر است که بسیار پرطرفدار است.

سوغات ملایر

شیره انگور:

شیره ای مرغوب از انگورهای تاکستان ملایر که علاوه بر خواص درمانی بسیار به عنوان یک ماده غذایی لذت بخش و خوش طعم در وعده های غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این شهد در بسیاری از شیرینی جات نیز استفاده می شود.

صنایع دستی:

صنایع دستی نیز از دیگر سوغات ملایر است این شهر یکی از مهم ترین مراکز در تولید فرش های دستباف است این حرفه در بیشتر روستاها این شهر وجود دارد و مردم از آن استقبال می کنند و از این طریق امرار معاش دارند.

سوغاتی ملایر چیست

مبلمان نیز یکی دیگر از صنایع دستی پرطرفدار است که در این شهر با طرح ها و نقش های زیبا و به روزی تهیه می شود و به نقاط مختلف عرضه می گردد. گیوه بافی که هنر ساخت کفش با دست و نخ ها خاص است هنری مهم و سنتی در این خطه می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.