دسته ها
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

۲۳ تا از بهترین مکان های دیدنی آذربایجان شرقی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۵ آبان ۱۳۹۹
  • ۰

پایتخت استان آذربایجان شرقی شهر دیدنی و تاریخی تبریز است که دارای جاذبه های بسیار بی نظیر است. علاوه بر این مکان های دیدنی آذربایجان شرقی دارای تنوع بی شماری هستند و در این منطقه جاذبه های طبیعی بسیاری وجود دارد.

در فرهنگ ایران شهر تبریز دارای اهمیت زیادی است و وجود برخی از سنت ها در این منطقه اهمیت آن را دو چندان می کند تبریز مهد فرهنگ و هنر ایرانی است و هنوز وجود بسیاری از معماری های قدیمی در این شهر دارای ارزش و جذابیت خاص خود است. علاوه بر شهر تبریز که یکی از مکان های دیدنی آذربایجان شرقی جاذبه های توریستی دیگری نیز وجود دارد که توجه گردشگران را به خود جلب کرده است. این استان و مناطق اطراف آن می تواند انتخاب مناسبی برای گردشگران باشد.

                    مکان های گردشگری آذربایجان شرقی

مکان های دیدنی آذربایجان شرقی:

طبیعت زیبای آذربایجان با مردمان مهمان نواز و نوع دوست سفر را برای هر فرد گردشگری جذاب و دلپذیر می کند و خستگی راه را از شانه ها می زداید. این استان با بیش از ۱۰۰ جاذبه توریستی در اطراف استان و شهرهای مختلف توجه شماری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

فضای دیدنی آذربایجان شرقی

۱- کویر قوم تپه تبریز:

یکی از جاذبه های عجیبی که می توانید در تبریز ببینید این کویر تماشایی است که به شکل طبیعی و در اثر فرسایش خاک ها ایجاد شده است. این جاذبه کویری برای علاقه مندان به کویرنوردی بسیار مناسب است و از جمله جاذبه ها و مکان های دیدنی آذربایجان شرقی محسوب می شود.

  • کالا چیو

نواحی دیدنی آذربایجان شرقی

۲- پارک ملی کنتال:

از دیگر جاذبه های گردشگری مهم در این استان این پارک ملی است که در آن آثاری از آسیاب های سنگی دیده می شود. با فرا رسیدن فصل بهار این پارک پر از گل و گیاهان رنگارنگ است که نمایی زیبا به این پارک بخشیده اند.

جاذبه های آذربایجان شرقی

۳- خانه علی مسیو:

این خانه متعلق به دومین شهردار شهر تبریز است و از افراد برجسته انقلابی یوده است این خانه به دلیل معماری زیبا و دیدنی آن مورد توجه گردشگران است.

جاذبه ای در آذربایجان شرقی

۴- قلعه پشتو:

این قلعه در توابع شهر اهر واقع شده است یکی از دژهای قدیمی شهر است و دارای کی راه سنگی با وجود ۲۲۰ پله است که برای افراد ماجراجو و علاقه مندان به جاذبه های تاریخی دیدنی است. این قلعه دارای آب انبارهای قدیمی است و طبیعت اطراف آن نیز تماشایی است.

مکان های جذاب آذربایجان شرقی

۵- جنگل های ارسباران:

اگر از علاقه مندان به طبیعت گردی هستید این جنگل انبو را به شما پیشنهاد می کنیم این منطقه علاوه بر جاذبه های طبیعی دارای جاذبه های تاریخی هچون قلعه بابک می باشد.

جنگل های دیدنی آذربایجان شرقی

۶- مجموعه تفریحی و تفرجگاهی عینالی:

این جاذبه که یکی از مکان های دیدنی آذربایجان شرقی در مناطق کوهستانی تبریز واقع شده است و محل مناسبی برای کوهنوردی و صخره نوردی است. یکی از جاذبه های مهیج تله کابین عینالی است که بیشتر گردشگران از آن استقبال می کنند.

آذربایجان شرقی

۷- ارگ علی شاه:

این ارگ در زمان تاج الدین جیلانی ساخته شده است این ارگ یکی از بلندترین بناها در تبریز است و طاق بندی های آن با استفاده از سنگ های نفیس صورت گرفته است.

جاذبه ها و مکان های دیدنی آذربایجان شرقی

۸- خانه مشروطه:

این خانه در یکی از محلات قدیمی در تبریز ساخته شده است و معماری آن به سبک معماری قاجار است همچنین این بنا ملک شخصی حاج مهدی کوزه کنانی بوده است.

مکان های ویژه آذربایجان شرقی

۹- کندوان:

کندوان از اصلی ترین و معروف تری جاذبه های توریستی و مکان های دیدنی آذربایجان شرقی است که روستاهای آن دارای بافتی سنتی و قدیمی هستند و از انی جهت دارای اهمیت می باشند. عسل هایی که در این روستا کندو دارند بسیار با کیفیت می باشند.

جذابیت دیدنی آذربایجان شرقی

۱۰- ائل گلی تبریز:

این جاذبه توریستی در ۷ کیلومتری از شهر تبریز واقع شده است و در زمان آق قویونلوها ساخته شده است. دریاچه ای که در این منطقه با نام شاه گلی قرار دارد دارای ۱۲ متر عمق است.

مکان های دیدنی آذربایجان شرقی کدام اند

۱۱- کلیسای کاتولیک ها:

این کلیسا در سال ۱۲۹۱ ساخته شده است و معماری آن با استفاده از آجر است طول این کلیسا ۳۰ متر است و دارای یک برج ناقوس است. این جاذبه که از مکان های دیدنی آذربایجان شرقی است مراسم های مختلفی در آن برگزار شده است.

کلیسای آذربایجان شرقی

۱۲- قبرستان تاریخی پینه شلوار:

این قبرستان یکی از بناهای تاریخی و قدیمی است که متعلق به دوران پیش از اسلام است این منطقه برای گردشگران علاقه مند به بناهای تاریخی بسیار جذاب است.

مکان های دیدنی آذربایجان شرقی

۱۳- موزه آذربایجان:

از جاذبه های فرهنگی که در آذربایجان می توان به آن اشاره کرد این موزه فرهنگی است که در کنار مسجد کبود واقع شده است بنای موزه دارای ۳ طبقه است و بیش از چند هزار آثار در آن نگهداری می شود.

نمایی از آذربایجان شرقی

۱۴- حمام تاریخی کردشت:

این حمام باستانی در دهکده جلفا واقع شده است فضای داخلی آن و معماری و نقاشی های آن نمایی خاص به این بنا داده است این حمام متعلق به خانواده های سلطنتی بوده است که دارای معماری بسیار زیبایی است.

مناطق فرهنگی آذربایجان شرقی

۱۵- کلیبر:

یکی دیگر از مکان های دیدنی آذربایجان شرقی این جاذبه است که در شما رود ارس واقع شده و با کشورهای دیگر همسایه است. این منطقه با بناهای تاریخی آن متعلق به دوران ساسانیان هستند و از آب و هوای معتدلی برخوردار می باشند. 

طبیعت زیبای آذربایجان شرقی

۱۶- آبشار گل آخور:

یکی از جاذبه های طبیعی با چشم اندازهای زیبا برای گردشگران این آبشار دیدنی است که در ۶۰ کیلومتری ورزقان واقع شده است و دارای آب و هوایی بسیار مطبوع  با نمایی دوست داشتنی برای طبیعت گردان است.

مناطق دیدنی آذربایجان شرقی

۱۷- مقبره الشعرا:

این مقبره یکی از مکانهای دیدنی آذربایجان شرقی و محل دفن بسیاری از شاعران و عرفای ایرانی است که معروف ترین این شعرا بهجت تبریزی است که آرامگاه او در این مقبره قرار دارد.

آرامگاه در آذربایجان شرقی

۱۸- رود ارس:

این رود مرز سیاسی و جغرافیایی است و به لحاظ گردشگری نیز بسیار اهمیت دارد همچنین این رود در دوران صفویان نیز دارای اهمیت بالایی بوده است و جنبه تاریخی دارد.

زیبایی های آذربایجان شرقی

۱۹- گنبد سرخ مراغه:

بنایی که دارای معماری چهارگوش است و در آن مقبره عبدالعزیز بن سعد قوام قرار دارد. این بنا با آجرکاری ساخته شده است و یکی از سبک های معماری قرن ۶ است که با هنری ویژه ساخته شده است.

بناهای تاریخی آذربایجان شرقی

۲۰- قلعه ضحاک:

نام ضحاک در بسیاری از کتب ایرانی و باستانی آمده است و به آن اشاره های زیادی شده است این قلعه دارای چندهزار سال قدمت است و از دوران پیش از اسلام وجود داشته است این قلعه دارای چندین بخش بزرگ است.

طبیعت دیدنی آذربایجان شرقی

۲۱- ربع رشیدی

این بنای تاریخی یکی از مکانهای دیدنی و با ارزش استان آذربایجان شرقی می باشد و دارای قدمتی حدوداً ۶۰ ساله است. ربع رشیدی در دوره مغول ها و در زمان وزارت خواجه رشید الدین فضل الله ساخته شده است، این بنا در واقع دانشگاهی با تمام امکانات می باشد و این دانشگاه دارای بخش هایی همچون کتابخانه، استراحتگاه، حمام و … می باشد.

تصاویر مکان های دیدنی آذربایجان شرقی

دانشگاه ربع رشیدی بیشتر بر روی آموزش پزشکی به دانشجویان تمرکز داشته است.  امروزه گنبد این بنا که سالم تر از بقیه قسمت های آن می باشد، آرامگاه خواجه رشید الدین فضل الله است، حال در صورتی که قصد بازدید از این بنای تاریخی زیبا را دارید باید به شهر باغ میشه از توابع تبریز سفر کنید.

۲۲- مسجد و گنبد کبود

مسجد کبود یکی از جلوه های شاهکار هنر معماری ایرانی اسلامی واقع در شهر تبریز می باشد و به خاطر کاشی کاری های فیروزه ای و نمای آبی مسجد شهرت پیدا کرده است؛ این مسجد زیبا و دیدنی از آثار تاریخی به جا مانده در دوران حکومت قراقویولونها در تبریز بوده و بخش اعظمی از آن در اثر زلزله سال ۱۱۹۳ از بین رفته است، اما بااین حال همین مقدار باقی مانده از کاشی های دارای نقوش با طرح های اسلیمی زیبا از جلوه خاصی برخوردار می باشد که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید.

مکان های زیبای استان تبریز

۲۳- کوه های آلاداغ تبریز

یکی از آثار طبیعی فوق العاده زیبا و شگفت آذربایجان شرقی، کوه های آلاداغ لار یا کوه های رنگی تبریز می باشند که این رشته کوه های زیبا در اطراف شهر تبریز واقع شده اند، علت شکل گیری این کوه ها به دلیل رسوبات و مواد معدنی متفاوت در خاک به صورت رنگارنگ می باشند و این رنگی بودن متفاوت رشته کوه ها موجب معروفیت بیشتر آن شده است، از این رو این منطقه هر ساله طبیعت گردان زیادی را به سوی خود جلب می کند.

مکانهای دیدنی تبریز

مکانهای دیدنی آذربایجان شرقی دارای تنوع بی شماری هستند این منطقه به دلیل جنبه تاریخی و اهمیت فرهنگی که دارد از گذشته مورد توجه بوده است و به همین دلیل بیشتر آثار و مجموعه های گردشگری آن تاریخی و فرهنگی می باشند. در صورت تمایل برای آشنایی با سایر مکان های بکر و دیدنی کشورمان می توانید بر روی بخش ایرانگردی کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.