دسته ها
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

کاخ عالی قاپو و زیبایی های آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۴ اسفند ۱۳۹۷
  • ۰

کاخ غالی قاپو یکی از بناهای تاریخی ارزشمند است که در اصفهان واقع شده است این کاخ در گذشته در ورودی دولت خانه صفوی بوده است و در اوایل معماری آن ساده بوده است در دوران های بعدی و به خصوص در دوران شاه عباس صفوی بنای این کاخ گسترش یافته است.

کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان که روبروی مسجد شیخ لطف الله است قرار دارد این کاخ که دارای ارتفاع ۴۸ متر است و بنای آن در حال حاضر دارای ۶ طبقه است دارای راه پله های مارپیچی است. این کاخ یکی از جاذبه های توریستی مهم در اصفهان است که گردشگران زیادی را جذب خود کرده است. یکی از دلایل جذابیت و اهمیت این کاخ وجود معماری بی نظیر آن به همراه مینیاتورهایی است که در آن دیده می شود.

 کاخ توریستی عالی قاپو

آشنایی با کاخ عالی قاپو:

گچ بری های زیبا با معماری بی نظیری که در بنای عالی قاپو وجود دارد آن را به یک جاذبه ارزشمند و دیدنی تبدیل کرده است همچنین برخی از باستان شناسان قدکت این کاخ را به دوران تیموریان نسبت داده اند. وجود مسیر پلکانی درون قصر عالی قاپو نمایی زیبا را به آن داده است که با رفت و آمد گردشگران و توریست های خارجی می توان بر میزان اهمیت این کاخ در اصفهان پی برد.

کاخ گردشگری عالی قاپو

این کاخ دارای طبقاتی مختلف است و در هر طبقه دیدنی های مختلفی را می توان مشاهده کرد در طبقه هم کف که دارای دو تالار است و بخش هایی از آن در گذشته مربوط به امور اداری و دیوانی بوده است می توان جاذبه های مختلفی را مشاهده کرد این طبقه صدرخانه و یا کشیک خانه نامیده شده است.

کاخ عالی قاپو

طبقه سوم کاخ علی قاپو دارای یک ایوان بزرگ است و ۱۸ ستون بلند دارد که با استفاده از آیینه کاری پوشیده شده اند سقف این کاخ با استفاده از نقوش مختلفی درست شده است حوضی که در قسمت وسط این ایوان قرار گرفته است با استفاده از سنگ های مرمر و مس تهیه شده است که انعکاسی بسیار خیره کننده دارد.

یکی از ویژگی های برجسته ای که در این کاخ دیده می شود و معماری آن را برجسته کرده است مینیاتورکاری و گچبری های کاخ است که همچنان آن را به عنوان یک اثر ارزشمند می شناسد.

کاخ پر طرفدار عالی قاپو

در سال های اخیر کاخ عالی قاپو امکان تخریب و ویرانی دارد و به همین دلیل سازمان میراث فرهنگی تلاش های زیادی برای مرمت این بنای تاریخی کرده است و بسیاری از متخصصین داخلی و خارجی ایده های مناسب و اجرایی برای مرمت این بنا ارائه داده اند.

بیشتر گردشگران و باستان شناسان این کاخ را به عنوان یک بنای تشریفاتی می شناسند و به دلیل معماری جالب توجهی که دارد آن را یک دستاورد مهم در معماری ایرانی می دانند. همچنینی آخرین بازسازی که در این کاخ صورت گرفته است متعلق به سال ۱۳۸۴ است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.