دسته ها
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

نگهداری استخر و اصولی که باید رعایت کنید

 • فاطمه میرزایی
 • ۲۰ بهمن ۱۳۹۷
 • ۰

عدم رعایت مسائل بهداشتی و شیمیایی آب استخر ها موجب بروز بیماری ها و مشکلات پوستی برای شناگران می شود. همچنین بی توجهی نسبت به دستگاه های مورد استفاده در تاسیسات استخر ها نیز هزینه های قابل توجهی برای صاحبان استخر ها به بار می آورد، از این رو با کنترل پیشگیرانه و نگهداری استخر به صورت اصولی می توان از بروز این قبیل مشکلات جلوگیری کرد.

نگهداری استخر و تجهیزات مربوط به آن تنها شامل جمع آوری آشغال ها از سطح استخر و نیز چک کردن عملکرد دستگاه ها نمی شود، بلکه در زمینه نگهداری اصولی استخر و تاسیسات آن در بازه های زمانی مختلف، باید پارامترهای مختلفی مورد کنترل و بازرسی قرار گیرد که برای آگاهی از این موارد می توانید با ما همراه شوید.

اصول نگهداری استخر

وجود یک استخر تمیز و دارای آب پاکیزه با تعادل شیمیایی مناسب برای شناگران و کسانی که به قصد تفریح یا ورزش به آنجا مراجعه می کنند یک نیاز ضروری بوده که علاوه بر حفظ سلامتی می تواند برای آنها یک تجربه لذت بخش شنا را فراهم نماید.

نگهداری استخر

نگهداری استخرها و انواع جکوزی و سونا در اغلب اوقات از سوی صاحبان و متصدیان این مکان ها مورد بی توجهی واقع شده و در نتیجه می تواند موجب به وجود آمدن ضررهای مالی و جانی زیادی برای استفاده کنندگان این امکانات در آینده شود.

نگهداری استخر

از این رو نگهداری اصولی استخر ها و نیز انجام بازرسی ها و کنترل های مربوطه به صورت سیستماتیک و علمی از سوی افراد متخصص و با تجربه از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد که باید حتما رعایت شود و همانطور که گفتیم، بی توجهی به این مسائل و سهل انگاری موجب به بار آمدن ضرر های جبران ناپذیری خواهد شد.

نگهداری و بازرسی استخر

گاهی افراد به خاطر کمتر کردن هزینه ها، در مورد مسائل مربوط به نگهداری و نظارت استخر ها سهل انگاری کرده و به جای سپردن این مکان ها به دست اشخاص متخصص، از نظرات افراد کم تجربه برای این کار استفاده می کنند که که نتیجه آن به وجود آمدن مشکلات و زیان هایی برای مالکان استخر ها می باشد. در بازرسی استخر و نگهداری آن در بازه های زمانی مختلف پارامترهای مختلفی باید مورد بررسی و کنترل قرار گیرد که در زیر به برخی  از آنها اشاره کرده ایم.

 • کنترل مجراهای ورودی و خروجی آب استخر
 • تمیز کردن سطوح داخلی و خارجی استخر
 • کنترل مواردی که باعث آسیب دیدگی می شود.
 • کنترل تجهیزات فلزی موجود در استخر
 • کنترل و چک کردن سیستم لوله کشی و تعمیر نشتی های احتمالی
 • بازرسی پمپ ها و تخلیه صافی آنها
 • بازرسی فیلترها و شست و شوی معکوس آنها
 • چک کردن سیستم گرمایش استخر، سونا و جکوزی
 • بازرسی و کنترل سیستم تهویه مطبوع
 • چک کردن تمیزی و رعایت مسائل امنیتی در محوطه استخر
 • جارو زدن استخر و رفع آلودگی از روی کف و دیواره های استخر

همچنین لازم است، شاخص های کیفی آب استخر و جکوزی که شامل میزان ماده ضدعفونی کننده در آب، میزان PH آب، میزان قلیایی بودن کل آب، میزان سختی آب، میزان ذرات جامد محلول در آب و دمای آب کنترل و اندازه گیری شود، در مواقع لزوم نیز ممکن است برخی مواد شیمیایی مورد نیاز به آب افزوده شود. در این بخش می توانید تصاویری از روش تمیز کردن و نگهداری اصولی استخر ها را ملاحظه نمایید.

نگهداری و تمیز کردن استخر

روش تمیز کردن کف استخر

نگهداری Pool جمع کردن آشغال از سطح استخر

نگهداری سونا و استخراستفاده از مواد ضدعفونی کننده برای استخر

نگهداری جکوزی و استخرپاکسازی و تمیز کردن استخر

نگهداری استخرروش نگهداری و تمیز کردن استخر

نگهداری از استخر خانگی

به این نکته توجه داشته باشید که موارد اشاره شده در بالا، تنها بخشی از پارامترهایی است که باید در هنگام بازرسی و نگهداری استخر ها مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی پارامتر های مورد استفاده در استخر های مختلف متفاوت بوده و هر استخر با توجه به ویژگی های خود، دارای پارامتر های کنترلی مخصوص به خود می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.