دسته ها
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

کاشت سبزه پرتقال، لیمو و نارنج برای سفره هفت سین

  • زهرا خانزاده
  • 4 فوریه 2019
  • ۰

اگر به دنبال کاشت سبزه ای متفاوت و در عین حال زیبا برای سفره هفت سین می باشید، پیشنهاد می کنیم با نحوه کاشت سبزه پرتقال و دیگر مرکبات نظیر لیمو و نارنج در این مطلب از آرگا همراه شوید.

یکی از سنت های عید نوروز، چیدن سفره هفت سین می باشد. که هر سین این سفره بیانگر نمادی خاص می باشد، سبزه یکی از این سین های سفره هفت سین است و نماد زایش، رویش، حیات دوباره، سرسبزی و آرامش می باشد. اغلب برای کاشت سبزه عید نوروز از گندم، عدس و یا ماش استفاده می نمایند و پس از ایام نوروز، این سبزه ها را در رودخانه، جاده و طبیعت رها می کنند. به همین دلیل سالانه مقدار زیادی غلات و یا حبوبات دور ریخته می شوند. بنابراین برای جلوگیری از اسراف، می توان سبزه عید را با دانه یا هسته های مرکبات درست کنید. از این در ادامه می توانید، با کاشت سبزه پرتقال، لیمو، نارنج و … آشنا شوید.

کاشت سبزه پرتقال

آموزش کاشت سبزه پرتقال برای سفره هفت سین

برای سبز کردن دانه یا هسته پرتغال باید ابتدا هسته های آن را به همراه مقداری آب درون کاسه ای بریزید و اجازه دهید، تا ۲۴ ساعت به همان حال باقی بمانند.

کاشت سبزه نارنج و لیمو

بعد از این مدت باید با دقت کامل، پوست دانه های پرتقال را از مغز دانه جدا نمایید.

درست کردن سبزه عید نوروز با هسته پرتقال

سپس مقداری آب روی مغز دانه های پرتقال بریزد(با انجام این کار مغز دانه ها خشک نمی شوند).

کاشت دانه پرتقال

در مرحله بعدی کاشتن سبزه پرتقال باید، گلدانی را با خاک مناسب پر کنید، دقت داشته باشید که ته گلدان، منفذی برای خارج شدن آب داشته باشد. سپس مغز دانه ها را با اندکی فاصله و به شکل منظم درون خاک گلدان قرار دهید.

کاشت سبزه پرتقال

آموزش کاشت سبزهنارنج و پرتقال

روی مغز دانه های پرتقال را با کمی خاک بپوشانید و روی خاک نیز، سنگ های ریز بریزید.

آموزش درست کردن سبزه پرتقال

بعد با آب پاش مقداری آب روی آن بپاشید، تا حدی که مغز دانه ها و خاک خیس شوند، البته گلدان را باید در محیطی آفتاب گیر بگذارید و به مدت ۲ روز روی گلدان را با نایلون بپوشانید، که طی این مدت باید، چند مرتبه به گلدان آب بدهید.

درست کردن سبزه لیم، نارنج و پرتقال

پس از گذشت ۱۴ الی ۳۰ روز، دانه ها به تدریج شروع به جوانه زدن می کنند. در طول این مدت می توانید، روزی یک مرتبه روی خاک گلدان مقداری آب بپاشید، تا به مرور این جوانه ها رشد کنند و تبدیل به نهال های کوچکی شوند، آنگاه گلدانی از نهال پرتقال خواهید داشت، که برای چیدمان سفره هفت سین از آن استفاده کنید و با مراقبت و نگهداری از آن، بعد از مدت ۲ سال می توانید، نهال ها را درون باغچه منزلتان بکارید.

روش درست کردن سبزه پرتقال نحوه درست کردن سبزه پرتقال

مراحل سبز کردن دیگر مرکبات(لیمو، نارنج و …) نیز همانند کاشت سبزه پرتقال می باشند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.