دسته ها
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

آشنایی با حیوان فیل و اطلاعاتی که شما را شگفت زده می کند

  • فاطمه میرزایی
  • ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
  • ۰

فیل ها سنگین ترین جانوران خشکی هستند که برخلاف چثه بزرگ خود، بسیار آرام و خونسرد می باشند و تقریبا در همه جای دنیا می توان آنها را یافت. در ادامه این مطلب شما را با حیوان فیل بیشتر آشنا خواهیم کرد.

فیل یا پیل یکی از بزرگترین پستانداران روی زمین است و آنچه این نوع حیوانات را از بقیه پستانداران متمایز می کند، وجود خرطوم و عاج می باشد و همچنین فیل ها جانورانی گیاه خوار بوده که دارای دو گونه آسیایی و آفریقایی هستند و نیز ۴ زانو دارند که دو زانو رو به عقب و دو زانو رو به جلو خم می شود.

آشنایی با حیوان فیل

همانطور که گفتیم، فیل ها از سنگین ترین حیوانات کره زمین هستند که هیکل بسیار درشتی دارند و فیل آفریقایی به طور نرمال در حدود ۴ تا ۷ هزار کیلوگرم وزن دارد، در حالی که فیل های آسیایی سبک ترند و معمولا بین ۳ تا ۵ هزار کیلوگرم وزن دارند. جالب است بدانید که در بسیاری از کشورها نظیر هند، تایلند و برخی از کشورهای جنوب شرقی آسیا به عنوان نماد فرهنگ آنها شناخته می شوند. واقعیت های جالبی در رابطه با زندگی فیل ها وجود دارد که در ادامه به برخی از این موارد اشاره کرده ایم.

یکی از عادات فیل ها این است که معمولا تمایل دارند، خودشان را خنک نگهدارند و همچنین فیل برای در امان ماندن از دست حشرات موذی، بدن خود را در گل و آب فرو می برد، همچنین این کار فایده دیگری نیز برای فیل ها دارد و باعث می شود که از تابش های مضر فرابنفش خورشید خود را محافظت نماید.

 فیل

جالب است بدانید که فیلها شناگران ماهری هستند و با وجود حجم درشت خود می توانند به خوبی در آب شنا کنند.

حیوان فیل

مدت زمان بارداری یک فیل ماده ۲۲ ماه است و اغلب آنها در حدود ۵۰ تا ۷۰ سال می توانند زندگی کنند، همچنین فیل ماده در سن ۵۰ سالگی نیز قادر است باردار شود، وزن نوزاد تازه متولد شده حیوان فیل به اندازه یکصد کیلوگرم خواهد بود.

خرطوم یکی از مهمترین اعضای بدن فیل ها می باشد که در حدود ۱۸۰ کیلوگرم بوده و فیل ها به وسیله آن می توانند کارهای شگفت انگیزی انجام دهند. یکی از این کارهای خارق العاده برداشتن اجسام ریزی مانند دانه برنج از روی زمین می باشد.

همه چیز در مورد فیل

فیل ها برخلاف هیکل درشت خود، گیاه خوار بوده و از ریشه گیاهان و نیز برگ درختان و میوه ها تغذیه می کنند و آنها به طور کلی قادرند در طول یک روز از ۱۴۰ کیلوگرم غذا و ۱۶۰ لیتر آب استفاده نمایند.

یکی دیگر از شگفتی های فیل ها، حافظه بسیار خوب آنها می باشد به طوری که قادرند، مسیرها و محیط های طولانی مدت را در ذهن خود بسپارند و در مواقع لزوم استفاده کنند. شاید برایتان جالب باشد، بدانید که مغز فیل بسیار شبیه مغز انسان است.

فیل ها دارای عاج های بلند در اندازه ۳ متری می باشند و چون از عاج فیل ها برای ساخت وسایل تزیینی استفاده می شوند، بنابراین روزانه تقریبا ۱۰۰ فیل به این دلیل کشته می شوند.

اطلاعاتی در مورد فیل

مورچه ها می توانند با وارد شدن به خزطوم فیل ها باعث کشته شدن این حیوانات درشت هیکل شوند، به همین دلیل فیل ها خرطوم خود را بالا می گیرند تا از خطر مرگ به وسیله مورچه ها در امان بمانند. یکی دیگر از شگفتی ها در مورد حیوان فیل این است که آنها نیز مانند انسان دارای چانه می باشند.

دانستنی هایی درباره فیل

فیل ها دارای قدرت تمایز هستند و می توانند بین زن و مرد تفاوت قائل شوند، نکته دیگری در رابطه با فیل این است که می توانند خودشان را در آینه تشخیص دهند، در حالی که فقط تعداد کمی از جانوران دارای این توانایی می باشند. همچنین فیل ها حس بویایی خیلی قوی دارند، به طوری که قادرند از فاصله ۲۰ کیلومتری بوی آب را تشخیص دهند.

یکی دیگر از انواع فیل ها، نوع سفید آن می باشد که تفاوت زیادی با انواع خاکستری ندارند و تنها فرق آنها مربوط به رنگ پوستشان است و زمانی که خیس می شوند به رنگ صورتی به نظر می رسند. فیل های سفید بیشتر در جنوب شرقی آسیا و تایلند زندگی می کنند.

زندگی فیل

نکته دیگر جالب در مورد حیوان فیل این است که وقتی یکی از اعضای گله شان را از دست می دهند، مراسم خاکسپاری برگزار کرده و در اطراف جسد وی حاضر می شوند و مدتی را در سکوت سپری می کنند و نیز قبل از ترک محل، روی جسد را با شاخه ها می پوشانند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.