دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

چه کارهایی باعث کاهش وسواس فکری می شوند؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۶ اسفند ۱۳۹۷
  • ۰

وسواس فکری یک بیماری روانی و حساسیت مفرط در فرد است که نسبت به مسائل عادی زندگی واکنش هایی اضطراب آور و آزار دهنده دارد. کاهش وسواس فکری دارای تکنیک هایی است که برای کنترل مناسب است.

وسواس فکری می تواند به صورت های مختلفی در فرد بروز پیدا کند به عنوان مثال این دسته از افراد ممکن است در شستشو دارای وسواس باشند و یا دچار خیال پردازی های ناگوار و تلخ می شوند. یکی از دلایلی که برای وسواس فکری در نظر گرفته می شود دلیل ارثی است که با استفاده از راهکارهای کم کردن وسواس فکری می توانید بر آن غلبه کنید. این راهکارهای می توانند از میزان استرس و حساسیت شما بر موضوع بکاهد.

  تکنیک های کاهش وسواس فکری

روش های درمان و کاهش وسواس فکری

افرادی که دارای وسواس فکری هستند در امور عادی زندگی به شدت حساسیت به خرج می دهند به عنوان مثال ظرف ها را چند مرتبه می شویند و همیشه نگران این موضوع هستند که آلودگی در ظرف ها وجود دارند. مرتب کردن لباس های در چند مرتبه، چک کردن شیرهای گاز و حمام رفتن زیاد از نشانه های ظاهری این افراد است.

برای کاهش وسواس فکری؛ باید ابتدا نوع وسواس فرد را پیدا کرد این تکنیک های درمانی اصولا باید خودیاری باشند یعنی فرد خود اقدام به درمان کند.  در اینجا متوجه می شوید که چگونه وسواس شستشو را برای همیشه درمان کنیم؟

به طور کلی این نشانه در دو دسته فکری و عملی قرار دارند افرادی که دارای وسواس فکری هستند همچنان دارای ترس از باز بودن شیر گاز و کثیف بودن ظرف ها را دارند و در رفتار و عمل نیز این افراد هر یک از تصورات فکری خود را در عمل چند بار انجام می دهند. به عنوان مثال چک کردن شیر گاز در چند مرتبه که می تواند وسواس رفتاری باشد.

کاهش دادن وسواس فکری

راهکارهای درمانی:

قبل از هر چیز برای درمان این دسته از بیماران بهتر است تا تحت نظر مشاور و روان پزشک قرار بگیرند زیرا به تنهایی غلبه کردن بر این موضوع دشوار است.

  •  آرون گروپس

۱- استفاده از تکنیک آرام سازی:

استرس می تواند از عوامل مهم و تاثیرگذاری باشد که وسواس فکری را تشدید خواهد کرد در این صورت باید از راهکارهای مقابله با استرس برای کم شدن آن استفاده کنید. انجام حرکات یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق می تواند در این زمینه موثر باشد.

این نوع تکنیک ها با انجام حرکات منظم ورزشی و تنفس عمیق موجب تسلط بر خود می شود و این قدرت را به فرد می دهد که در مقابل عوامل استرس زا تحمل خود را بالا ببرد.

۲- مقاومت در برابر ترس ها:

یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش وسواس فکری، دوری کردن از شرایطی است که در شما ترس ایجاد می کند. این راهکار برای مقاومت در برابر وسواس های فکری مناسب است.

 وسواس فکری و نشانه ها

۳- ورزش کردن:

داشتن یک برنامه ورزشی منظم و می تواند عوامل ایجاد کننده وسواس فکری را در شما کم کند ورزش های هوازی که با تنفس عمیق انجام می شوند برای این کار بسیار مناسب هستند.

۴- برقراری ارتباط با خانواده:

داشتن روابط صمیمی با دوستان و خانواده موجب می شود تا فرد حمایت زیادی از خانواده خود دریافت کند. اغلب افرادی که دچار وسواس فکری هستند دارای انزوا طلبی می شوند و برای کم کردن وسواس فکری آنها باید در میان خانواده حمایت شوند.

۵- انجام کارهای مفید:

این دسته از افراد به این علت که در انجام هر کاری دقت زیادی را به خرج می دهند می توان با جهت دهی آنها به سمت و سوی مناسب فعالیت های مفیدی را هدایت کرد.

زمانی که وسواس فکری به سراغ شما می آید می توانید با سرگرم کردن خود و انجام دادن ففعالیت های مفید در مقابل آن ایستادگی کنید.

 وسواس فکری چیست

۶- درمان شناختی رفتاری:

با مراجعه به پزشک و روان شناس خود می توانید از تکنیک های درمان شناختی که دارای تاثیرات عمیق تری هستند استفاده کنید. علاوه بر این پزشکان می توانند با درمان دارویی به کاهش وسواس فکری شما کمک کنند.

همچنین ممکن است شما شاهد وسواس در کودک خود باشید و با توجه به اینکه این رفتارها در سنین کودکی رشد خواهند کرد می توانید با درمان موثر مانع پیشرفت آن شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *