دسته ها
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

چگونه خاطرات تلخ را فراموش کنیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۱ آذر ۱۳۹۷
  • ۰

انسان در طول زندگی خود تجربه های ناخوشایند زیادی را ممکن است تجربه کند که حتی در آینده او نیز تاثیرگذار است. این اتفاقات ناگوار به خاطرات تلخ در ذهن فرد تبدیل می شوند که لذت زندگی را از او می گیرند.

حوادث و اتفاقاتی که انسان در طول زندگی خود با آن مواجه می شود بسیار متفاوت است و افراد تجربه های گوناگونی در طول زندگی خود کسب می کنند. برخی از این خاطرات به نحوی در روح و جان افراد رسوخ می کند که فراموش شدنی نیست زمانی که این خاطرا تداعی کننده اتفاقات شیرین باشند به فرد انگیزه بیشتری می دهد و در مقابل مرور خاطرات تلخ در طول زمان لذت های زندگی را از فرد می گیرد.

  خاطره های تلخ

 فراموش کردن خاطرات تلخ:

مرور کردن خاطرات ناخوشایند و تلخ روح و روان شما را خدشه دار می کند، انگیزه زندگی و لذت بردن از آن را از شما می گیرد، تاثیرات منفی در موفقیت و زندگی آینده شما دارد و اطرافیان شما را دور خواهد کرد.

مرور کردن خاطرات ناگوار در گذشته نوعی منفی نگری است که باید برای رهایی از منفی نگری تلاش کرد تا تغییرات مهمی را در زندگی خودتان ایجاد کنید.

فراموش کردن خاطرات تلخ کاری غیر ممکن نخواهد بود و شما می توانید با ارداه خود این کار را انجام دهید و خود را از فشار این بار رها کنید.

خاطرات ناخوشایند را فراموش کنید

روراستی:

شما با روراست بودن می توانید این مشکل را به راحتی حل کنید افرادی که می توانند در مقابل اتفاقات تلخ زندگی خود به باورپذیری برسند و با خودشان روراست باشند در واقعیت به این اتفاق کنار می آیند و دیگر خود و اطرافیان را برای این کار سرزنش نخواهند کرد.

مقصر شمردن خود و اطرافیان و سرزنش کردن تنها بر بار اتفاقات تلخ گذشته شما می افزاید و این را از خاطر می برید که زندگی آن چیزی است که در پیش روی شما قرار دارد و باید برای بهتر زندگی کردن از آن لذت ببرید.

فراموش کردن را تمرین کنید:

شاید موثرترین راه برای فراموش کردن حوادثی که در گذشته شما رخ داده اند تمرین فکر نکردن و فراموش کردن این حوادث است انجام این کار تنها ارداه شما را می طلبد افرادی که دوست ندارند خاطرات آزار دهنده خود را مرور کنند به این اتفاقات فکر نمی کنند.

زمانی که این اتفاقات در تصور شما پیدا می شوند باید با اراده خود مانع آن شوید و به آن فکر نکنید. مهم ترین شعار برای انجام این کار این است که شما به هیچ عنوان نمی توانید اتفاقات گذشته را تغییر دهید بنابراین فکر کردن به این اتفاقات هیچ تاثیری نخواهد داشت.

رهایی از خاطره تلخ

تغییر:

اگر می توانید در خاطرات خود تغییر ایجاد کنید این کار را می توانید با جایگزین کردن خاطراتی بهتر و افرادی بهتر در زندگی خود انجام دهید. توجه  داشته باشید که برای فراموش کردن خاطرات تلخ زمان از عوامل تاثیرگذار دیگر است که نباید آن را نادیده گرفت.

تغییر سبک زندگی:

کمی تغییر در زندگی می توانید تفاوتی چشمگیر در شیوه زندگی شما ایجاد کند تغییری که شما را از گذشته دورتر کند و به آینده نزدیک. این را می توانید از طریق های مختلفی انجام دهید.

برخی با پرداختن به علایق، انجام کارهایی که در آن استعداد دارند، ورزش کردن، کمک به دیگران قوی کردن ارتباط با خدا انجام می دهند و از این طریق تاثیرات منفی اتفاقات گذشته زندگی خود را به حداقل می رسانند.

نابود کردن خاطرات تلخ

توجه به خود:

شاید این اتفاق به دفعات زیادی برای شما پیش آمده باشد که با مرور خاطرات گذشته خودتان را نیز در میان اتفاقات تصور می کنید. و این نشان می دهد که شما تا چه حد در خاطرات تلخ خود غرق شده اید و نمی توانید آنها را از یاد ببرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.