دسته ها
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

آنچه باید درباره شعور اجتماعی بدانید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۳ آذر ۱۳۹۷
  • ۰

شعور اجتماعی در جامعه گستره ای وسیع و طولانی دارد و موارد مختلفی از شئونات اخلاقی و هنجارهای یک جامعه به همراه فرهنگ را در بر می گیرد که در این مطلب بیشتر در رابطه با آن توضیح خواهیم داد.

در زندگی اجتماعی افراد با کانونی وسیع تر ای خانواده با عنوان جامعه رو به رو هستند و جامعه تشکیل شده از انسان ها است و انسان مهم ترین عنصر در شکل گیری جامعه است. در سطح جامعه انسان با روابط اجتماعی سرو کار دارد و این موجب می شود تا به تدریج افراد انسانی در قبال یکدیگر احساس مسئولیت پیدا کنند. شعور اجتماعی در یک جامعه نیز بر گرفته از حس نوع دوستی و انسان دوستی است و البته در مفاهیم گسترده تر از این نیز جای می گیرد. چرا باید دارای شعور در جامعه باشیم

شعور اجتماعی چیست؟

شما در زندگی روزمره خود در مسیر کار تا منزل یا در هنگام خرید و مکان های مختلف با افراد مختلفی از جامعه خود رو به رو هستید به عنوان مثال ممکن است شما به داروخانه بروید و برای تهیه داروهای خود با فردی نیازمند مواجه شوید که با وجود نیاز شدید به دارو توانایی و قدرت خرید آن را ندارد در چنین حالتی شعور و مسئولیت اجتماعی شما در قبال این فرد چه خواهد بود؟

راه های افزایش شعور اجتماعی

فردی که دارای سطحی از شعور اجتماعی است در قبال چنین فردی احساس مسئولیت می کند و به عنوان یک شهروند خود را ملزم می کند تا در حد توان به رفع مشکل انسان نیازمند بپردازد.

شعور  و هوش اجتماعی نشان دهنده میزان تعهد فرد به بایدها و نبایدها یک جامعه است که بایدها و نبایدها در دوران خود هنجارهای ارزشی مختلفی را نیز جای داده اند. افرادی که دارای شعور بالایی در جامعه هستند به خوبی می توانند روابط میان خود و دیگران مدیریت کنند و مفاهیم ارتباطی و عناصر آن را به خوبی تشخیص می دهند.

موضوعی که در این میان حائز اهمیت این است که مه باید به عنوان عضوی اثربخش در جامعه حقوق خود و دیگران را بدانیم و به خوبی به آن واقف باشیم.

شعور و انسانیت

مسئولیت پذیری در قبال یکدیگر و کمک به هم نوعان نوعی زا شعور و فرهنگ اجتماعی است که با فرهنگ سازی و نهادینه کردن ارزش های انسانی در افراد یک جامعه ایجاد می شود و مسئولان باید از  طریق ابزارهای تاثیرگذار فرهنگی این خصلت را در سطح جامعه نهادینه کنند تا افراد یک جامعه به میزان بالایی از هوش اجتماعی دست یابند.

در سطحی دیگر از شعور اجتماعی به رعایت قوانین و پای بندی به آن می توان اشاره کرد که افراد یک جامعه به بالا رفتن این سطح اجتماعی به تمام قوانین پای بند خواهند بود به عنوان مثال قوانین راهنمایی و رانندگی و رعایت چراغ قرمز نشان دهنده نهادینه شدن شعور به لحاظ اجتماعی در افراد است.

اما باید دید که برای برخورداری  اعضای یک جامعه از این سطح شعور چه باید کرد؟ تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که رسانه عامل بسیار مهمی در این زمینه است و می تواند به بالا بردن سطح مسئولیت اجتماعی کمک فراوانی کند.

شعور و ارزش اجتماعی

رسانه می تواند از طریق ارائه فیلم های آموزنده و جذب مخاطب حول محورهای اجتماعی آموزش های لازم را برای مسئولیت پذیری اجتماعی به شهروندان بیاموزد و این رفتارهای پسندیده را در آنها نهادینه کند.

برخی از صاحبنظران در زمینه شعور اجتماعی نظرات مختلفی دارند به عنوان مثال برخی از آنها انسانیت را محور این موضوع قرار می دهند و برخی دیگر نیز قانون را با اهمیت تر می دانند در این زمینه گاندی می گوید:

“انسان بر قانون مقدم است.” و کلبرگ در ادامه صحبت های او اینگونه بیان می کند: “بالاترین نمره ای که می توان به یک مغز داد همین است”

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.