دسته ها
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

چگونه با ترس از رانندگی مقابله کنیم؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۱ آبان ۱۳۹۷
  • ۰

ترس از رانندگی می تواند مهم ترین علت در عدم یادگیری رانندگی در فرد باشد بیشتر افرادی که نمی توانند به تنهایی رانندگی کنند در حقیقت دارای ترسی نهفته از رانندگی هستند و همین عامل مانع رانندگی کردن آنها می شود.

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که از رانندگی کردن می ترسید باید توجه داشته باشید که این فوبیا تا حدودی طبیعی است ولی زمانی که وجود این فوبیا در شما موجب عدم تمرکز و تسلط در رانندگی شود می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد و در نهایت شما رانندگی کردن را کنار می گذارید. اما مقابله با این ترس، کاری چندان دشوار نیست و شما می توانید با استفاده از تکنیک های موثر در مقابل این فوبیا ایستادگی کنید.

علت ترس از رانندگی

 

مقابله با ترس از رانندگی:

تمرین هایی که برای شما در این مطلب ارائه می شود راهکارهایی است که کمک می کند تا بهتر با ترس  و اضطراب رانندگی مقابله کنید و با کاهش آن رانندگی ایمن تر و بهتری داشته باشید.

ایجاد آرامش:

زمانی که وارد اتومبیل خود می شوید و پشت فرمان می نشینید باید در درجه اول آرامش خود را حفظ کنید و افکاری که موجب نگرانی از رانندگی و ایجاد دلهره در شما می شود را از خود دور کنید. برای دور شدن از افکار منفی و دلهره و استرس در هنگام رانندگی می توانید از موسیقی های آرام و ملایم استفاه کنید.

  •  مبل و میز
  • کالا چیو

ترس زمان رانندگی

نفس عمیق کشیدن یکی دیگر از راهکارهایی است که به وسیله آن می توانید آرامش بیشتری داشته باشید زمانی که احساس می کنید ترس بر شما غلبه می کنید با نفس عمیق این اضطراب را در خود کاهش دهید و بر آن غلبه کنید. استرس نیز یکی از عوامل مهمی است که مانع رانندگی است برای این منظور راه های کنترل استرس قبل از رانندگی کمک می کند تا شما با تسلط بیشتری رانندگی کنید.

استفاده از جملات پر انرژی:

نوع تفکرات شما و جملاتی که به زبان می آورید تعیین کننده اتفاقات مهمی است استفاده از جملات منفی در حین رانندگی هیچ کمکی به شما نمی کند و تنها موجب از بین رفتن تمرکز می شوید زمانی که شما می دانید می توانید رانندگی کنید باید با بیان جملات مثبت مانند اینکه فقط کافی است احتیاط کنیم، رانندگی کار سختی نیست و نیاز به تمرکز دارد و جملاتی از این قبیل می توانید تسلط خود را بر رانندگی افزایش دهید.

رو به رو شدن با ترس:

پذیرش این ترس از رانندگی، کار ساده ای است و با این پذیرش شما فقط سعی می کنید تا مشکل خود را کاهش دهید و از راه های مقابله با ترس به طور آگاهانه استفاده کنید.

چرا ترس مانع رانندگی است

برای رو به رو شدن با فوبیای رانندگی می توانید علت ایجاد این نگرانی و دلهره را بر روی کاغذ بنویسید در این صورت ترسهای شما به شکل کم اهمیت و پر اهمیت دسته بندی می شوند و می توانید بر آنها غلبه کنید.

بعد از رو به رو شدن با ترسها باید قدم هایی کوچک بردارید تا به خودتان ثابت کنید که می توانید بر این ترسها غلبه کنید در اتومبیل خود بنشینید و چند لحظه صبر کنید تا اعتماد به نفس خود به دست آورید، از رانندگی کردن در مکان های خلوت و امن شروع کنید با فردی به رانندگی بروید که به شما امید و انگیزه می دهد.

راه های کنترل ترس رانندگی

خود را موظف کنید:

برای جلوگیری از غلبه ترستان باید خود را موظف کنید که رانندگی را بیاموزید و خود را در سختی قرار دهید افرادی که به دلیل ترس، رانندگی را رها می کنند هیچ گاه نمی توانند رانندگی یاد بگیرند اما در مقابل افرادی که با وجود ترس و سختی فراگیری رانندگی را الزامی برای خود می دانند در نهایت موفق می شوند.

مشاوره:

برای غلبه بر ترس از رانندگی، در موارد لزوم می توانید به مشاور مراجعه کنید و از سخنان او برای غلبه بر ترس خود استفاده کنید. بیان کردن ترس ها در برخی از موارد موجب می شود تا خودتان به این نتیجه برسید که گاها دچار ترس های بی موردی شده اید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.