دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

چگونه به فردی انتقاد پذیر تبدیل شویم

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱ دی ۱۳۹۷
  • ۰

به گفته برخی از روان شناسان افراد منتقد افرادی صادق و راستگو هستند این افراد کمک می کنند تا اطرافیان خود را به سمت و سویی مثبت بکشانند به همین خاطر در صورت نیاز از ابزار انتقاد برای این کار استفاده می کنند. اما مهم تر از این ها فرد انتقاد پذیر است که باید نحوه برخورد صحیح با این انتقادات را بداند.

برای اینکه فردی نقد پذیر باشید راهکارهای مختلفی وجود دارد اما در مرحله اول شما باید فردی با روحیه بالا باشید افرادی که از نظر روحی بسیار تقویت شده هستند راحت تر می توانند با انتقادات رو به رو شوند و از آنها در راستای اهداف مثبت و سازندگی بیشتر شخصیت استفاده کنند به خاطر داشته باشید که فرد منتقد به دلیل صداقت و راستگویی این نقد را بازگو کرده است و هدف راهنمایی شما خواهد بود.

داشتن شخصیتی انتقاد پذیر

برخورداری از شخصیتی انتقاد پذیر:

شاید اولین موردی که در زمان انتقاد کردن دیگران نسبت به شما به ذهنتان می رسد این است که آیا این انتقادات صحیح و بدون غرض است؟ شما می توانید با خویشتن داری خود از این انتقادات در جهت مثبت آن استفاده کنید. برای داشتن شخصیتی انتقاد پذیر شما با افزایش روحیه خودباوری و اعتماد به نفس می توانید به این ویژگی شخصیتی دست پیدا کنید.

توجه به واکنش اولیه:

زمانی که با انتقاد از سوی دیگران همراه هستید در وهله اول باید به واکنش ها و بازخوردهای خود نسبت به این انتقاد توجه کنید نباید در مقابل انتقادات حالتی تدافعی داشته باشید. با حفظ آرامش و صبر بیشتر می توانید میزان انتقاد پذیری را در خود افزایش داده و به دیگران نشان دهید که در مقابل انتقاد جبهه گیری ندارید.

انتقادات درست و مفید

برای اینکه واکنشی تدافعی نسبت به انتقاد دیگران نداشته باشید باید بر روی موضوعات مهمی کار کنید شما برای این کار باید از میزان اعتماد به نفس بالا برخوردار باشید و به خوبی به نقاط ضعف و نقاط قوت خود آگاه باشید. یکی از راهکارهای مناسب برای مقابله صحیح با انتقادات دیگران صبر است در صورت ممکن در مقابل این انتقادات صبر کنید و با آرامش بیشتری تصمیم بگیرید.

مثبت اندیشی و دوری از منفی نگری:

مثبت اندیشی می تواند در هر شرایطی بهترین راه ممکن باشد زمانی که از سوی دیگران مورد انتقاد قرار می گیرید اولین واکنش ها، واکنش های نگرشی منفی هستند بنابراین با تبدیل این منفی نگری ها به دیدگاه های مثبت و سازنده می توانید به شیوه ای صحیح تر با این انتقادات رو به رو شوید. مثبت اندیشی روحیه انتقاد پذیری را در شما ایجاد می کند.

  •  آرون گروپس

اگر در برخی از شرایط احساس کردید که انتقادات دیگران از شما انتقاداتی غیر منصفانه است می توانید با استفاده از راهکارها در برابر انتقادات غیر منصفانه بایستید و از خودتان دفاع کنید.

روش درست انتقاد پذیری

از فردی که انتقاد می کند تشکر کنید:

سپاسگزار بودن شما در چنین شرایطی نشان دهنده این است که انتقادات دیگران برای شما سازنده و قابل ارزش است  و فردی انتقاد پذیر هستید حتی توصیه می شود در مواقعی که با افرادی متنقد و زیاده رو در این مسئله رو به رو هستید با احترام گذاشتن به او تشکر از انتقاد نشان می دهید که با انتقادات نادرست نمی توانند روی شما تأثیرات منفی داشته باشند. حتی شما از طریق قدردانی و تشکر می توانید تواضع و فروتنی خود را به فرد مقایل نشان دهید و این خصلت را در خود پر رنگ کنید.

درس گرفتن از انتقاد:

برای پر رنگ تر کردن ویژگی انتقاد پذیری در خود بعد از انجام واکنش درست و احترام به فرد منتقد باید این انتقاد را در خود پیگیری کنید و ریشه این کمبود را در خود پیدا کرده و در راستای حل آن تلاش کنید.

.اکنش درست در برابر انتقاد

تلاش برای بهتر بودن:

 بیشتر افرادی که دارای خودباوری و اعتماد به نفس نیستند نمی توانند در مقابل رفتارهای انتقادی واکنشی درست داشته باشند برای این کار باید در رابطه با عدم اعتماد به نفس و راه های رهایی از آن به آگاهی برسند و این نگرش که انتقاد کردن موجب تخریب شخصیت شما می شود را از خود دور کنند.

انتقاد نه تنها امری منفی نیست بلکه در هر شرایطی می تواند شخصیتی مثبت و سازنده از شما بسازد. انتقاد هیچ گاه بر روی شخصیت فرد صورت نمی گیرد بلکه تنها به ویژگی های رفتاری او نسبت داده می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *