دسته ها
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

نوزاد ۶ ماهه, توانایی ها، رشد و تغذیه نوزاد در شش ماهگی

  • سمیرا غلامحسینی
  • ۱۶ آبان ۱۳۹۴
  • ۰

نوزادان در هر ماه از تولد توانایی منحصر به فردی پیدا می کنند. یکی از توانایی های نوزاد ۶ ماهه, نیم خیز کردن است و او در این ماه قادر است از حالتی به حالت دیگر, دراز بکشد.

نوزاد شش ماهه دارای توانایی های منحصر به فردی است. اکنون او بیشتر رشد کرده و قادر به انجام فعالیت های جدیدتری است. خواب نوزاد در شش ماهگی نیز تغییر می کند. در این مطلب با نوزاد شش ماهه, توانایی ها و رشد و تغذیه او بیشتر آشنا می شویم.

همه چیز درباره نوزاد ۶ ماهه

مهارت های جرکتی نوزادان

مهارت های حرکتی نوزادان در ۶ ماهگی

در شش ماهگی, نوزاد ممکن است قادر باشد به تنهایی بنشیند. یکی از تمرین های موثر در بالا بردن مهارت های حرکتی نوزاد شش ماهه, ایستاده نگه داشتن نوزاد است به طوری که ابندا نوزاد را با کمک دست حمایت کرده, سپس او را رها می کنید. در این حالت کودک ممکن است بدون حمایت بتواند بنشیند.

همچنین برخی از نوزادان ۶ ماهه قادر هستند از حالت خوابیده رو به پشت به حالت خوابیده رو به شکم و یا برعکس, بچرخند. این در حالی است که این حرکت ممکن است به نوزاد ۶ ماهه توانایی نیم خیز شدن روی زمین را بدهد و او بتواند خود را به سمت جلو و یا عقب بکشد و در صورت فشار دادن پاهایش به جایی, حتی ممکن است به سمت جلو نیز به حالت نیم خیز حرکت کند. به علاوه والدین در این ماه ممکن است متوجه شوند کودک آن ها بر روی دست ها و زانوهایش بلند می شود و خود را تکان می دهد.

خواب نوزاد در ۶ ماهگی

نوزاد 6 ماهه

نوزاد شش ماهه غالبا به مدت شش تا هشت ساعت در طول شبانه روز می خوابد. در این ماه والدین اگر نوزاد را به پشت بخوابانند, ممکن است مشاهده کنند که نوزاد رو به شکم بیدار شده است که این مسئله امری طبیعی است چرا که نوزاد شش ماهه قادر است به حالت های مختلفی بچرخد.

  •  آرون گروپس

دقت و حواس نوزاد ۶ ماهه

در شش ماهگی ممکن است والدین متوجه شوند که رنگ چشمان نوزاد آن ها تغییر کرده است. با این حال اگر با گذشت این ماه چشم نوزاد به همان حالت نوزاد ۵ ماهه دارای رنگ روشن باشد, احتمال دائمی بودن رنگ آن زیاد است. در این سن, کودک به اطراف و هر چیزی که در نزدیک اش قرار دارد, توجه بیشتری می کند و تقریبا هر چیزی را که به دست می آورد در دهانش قرار می دهد. نوزاد شش ماهه در تلاش بیشتر و بیشتر برای به دست آوردن چیزهایی است که دور از دسترسش قرار گرفته اند.

ارتباطات نوزاد شش ماهه

نوزاد شش ماهه باید لبخند بزند و بخندد و صداهای بی معنی ایجاد کند. به والدین توصیه می شود به منظور تقویت یادگیری زبان, هر روز برای نوزاد خود داستان بخوانند. همچنین نوزادان در این ماه شروع به تشخیص دادن افراد و همه چیزهایی که در اطراف آن ها است, می کنند. به طوری که کودک احساس راحتی با مادر و پدر و مادر بزرگ و پدر بزرگ و برخی از اسباب بازی های مورد علاقه اش می کند. والدین در این ماه ممکن است مشاهده کنند که کودک آن ها در شرایط جدید و در مقابل افراد نا آشنا احساس ترس از خود بروز می دهند. کودکان شش ماهه به شنیدن نام خود, واکنش نشان می دهند و نام خود را می شنوند.

تغذیه در ۶ ماهگی

در صورتی که والدین تا شش ماهگی اقدام به تغذیه کودک با غذاهای کمکی نکرده باشند, به احتمال زیاد در این ماه متخصص توصیه می کند, تغذیه با غذاهای کمکی را برای نوزاد ۶ ماهه آغاز کنند. غذاهای کمکی در این ماه باید غنی از آهن باشد و با شیر مادر و یا شیر خشک مخلوط شود. در تغذیه کمکی نوزادان در این ماه, رفته رفته باید میوه ها و سبزیجات تیره رنگ را جا داد.

همچنین به والدین توصیه می شود برای آگاهی از آلرژی نوزاد خود به برخی از مواد غذایی,  هر چند روز مواد غذایی مورد استفاده در غذای کودک خود را تغییر دهند تا در صورت واکنش نشان دادن کودک به آن, متوجه آن شوند. در صورتی که نوزاد شما, میل به خوردن غذای جدیدی ندارد, توصیه می شود با گذشت چند روز, دوباره آن غذا را امتحان کنید چرا که علاقه نوزادان ثبات ندارد و از روزی به روز دیگر ممکن است تغییر کند.

تغذیه نوزادان در شش ماهپی

استفاده برخی از مواد غذایی در این ماه برای نوزاد ممکن است ایجاد واکنش های آلرژی, اسهال و یا استفراغ کند. بهتر است این مواد غذایی را بشناسید. عسل یکی از این مواد غذایی است که باید تا یک سالگی در رژیم غذایی نوزاد استفاده نشود چرا که عسل حاوی باکتری های است که موجب مسمومیت غذایی در کودک می شوند. همچنین شیر گاو نیز تا یک سالگی نباید به نوزادان داده شود, اما استفاده از فرآورده های آن مانند ماست و پنیر برای نوزادان منع مصرف ندارد.

با توجه به توانایی نوزاد شش ماهه نیاز است والدین و به خصوص مادران در نگهداری و مراقبت از آن ها با آگاهی عمل کنند و در هر ماه از تولد نوزاد, مراقبت های مخصوص آن ماه را بشناسند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *