دسته ها
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

ذکر سجده سهو و موارد وجوب سجده سهو

  • ندا خوشرو
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۷
  • ۰

در این مطلب ذکر سجده سهو و مواردی که انجام سجده سهو بر فرد نمازگزار واجب می شود را مشاهده خواهید کرد که امیدواریم با کمک این مطلب با نحوه انجام صحیح سجده سهو آشنا شوید.

سجده سهو سجده ای است که بعد از پایان نماز به علت وقوع بعضی از اشتباهات در نماز باید انجام شود. توجه داشته باشید که سجده سهو را باید بلافاصله بعد از نماز به جا بیاورید همچنین ذکر سجده سهو خاص است و بعد از انجام آن باید بلافاصله تشهد و سلام نماز را بخوانید.

بر هر فرد مسلمان واجب است که با احکام مربوط به نماز و احکام مربوط به روزه آشنا باشد تا این اعمال واجب را بدرستی انجام دهد و مورد قبول درگاه حق قرار بگیرند.

ذکر سجده سهو

ذکر سجده سهو چیست ؟

سجده سهو دارای احکامی است که فرد مسلمان باید این احکام را بداند. در مطالب قبلی نحوه خواندن نماز شب و نحوه انجام تیمم را مشاهده کردید در این مطلب قصد داریم تا ذکر سجده سهو و چگونگی انجام آن را در اختیارتان قرار دهیم.

سجده سهو

سجده سهو

این سجده باید بلافاصله بعد از خواندن سلام نماز انجام شود و فرد نمازگزار باید پیشانی خود را روی چیزی که سجده بر آن صحیح است قرار دهد و یکی از اذکار زیر بگوید :

۱. «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ»
۲. «بِسْمِ اللَّـهِ وَ بِاللَّـهِ، اَللَّـهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمَّدٍ»
۳. ولی بهتر است در سجده سهو این ذکر خوانده شود : «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ السَّلامُ عَلَیکَ ایُّهَا النَّبِىُّ وَ رَحْمَهُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ»

بعد از انجام سجده سهو فرد نمازگزار باید بنشیند و دوباره به سجده برود و یکی از اذکار بالا را بگوید و دوباره بنشیند و سلام و تشهد را بخواند.

احکام مربوط به سجده سهو

موارد وجوب سجده سهو

  1. فرد نمازگزار در بین نماز سهوا حرف بزند.
  2. یکی از سجده های نماز را فراموش کند.
  3. در نمازهای چهار رکعتی بعد از سجده دوم شک کند که ۴ رکعت نماز به جا آورده و یا ۵ رکعت نماز خوانده است.
  4. در رکعت اول و یا در جایی که نباید سلام نماز را دهد سلام دهد.
  5. فراموشی تشهد
  6. زمانی که باید بنشیند و تشهد نماز و یا سلام نماز را بخواند اشتباهی بایستد.

موارد وجوب سجده سهو

در این مطلب ذکر سجده سهو را در اختیار شما همراهان عزیز و گرامی قرار داده ایم توجه داشته باشید که برای انجام این سجده برخی از مراجع وضو را لازم می دانند و برخی دیگر بنابر احتیاط واجب وضو را لازم می دانند و برخی دیگر وضو را واجب نمی دانند. در صورت تمایل می توانید برای مطالعه دانستنی های مذهبی کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.