دسته ها
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

فتوژنیک به چه معناست؟ و چگونه فتوژنیک باشیم؟

 • مرضیه نوروزیان
 • ۱۱ آبان ۱۳۹۷
 • ۰

برای زیباتر شدن عکس های یادگاری باید نکاتی را در عکاسی و عکس گرفتن در نظر بگیرید. این نکات باعث می شوند شما در عکس خوش تیپ و فتوژنیک باشید.

چهره ی فتوژنیک بر گرفته ای از لغت فرانسوی Photogenique است و به معنای چهره ای دارای قابلیت های ویژه برای عکاسی یا سینماست. البته این چهره ها ذاتاً فتوژنیک نیستند. بلکه ترفندهای فتوژنیک را می شناسند. 

تعریف فتوژنیک

این لغت را بارها بارها از زبان فامیل، آشنایان و … شنیده ایم که میگویند«فلانی خوش عکس یا فتوژنیک است.» حالا باید بدانیم فلانی چگونه خوش عکس است؟

کسانی که مدام در حال سلفی گرفتن از خودشان هستند، در مقایسه با دیگران  جلوتر می باشند. چون این افراد با زوایای مختلف کار می کنند و می دانند چگونه ژستی را با چه زاویه ای از دوربین با هم داشته باشند.

البته بهتر است در فتوژنیک با قواعد حرفه ای عکاسی آشنا شوید. به عنوان مثال تمامی اهل سینما می دانند که نورپردازی از جهت بالا چهره افراد را در قاب، معصومانه نشان می دهد.

خوش عکس

چگونه در عکس گرفتن فتوژنیک باشیم؟

 • به لنز دوربین نگاه نکنید. به محدوده ای کمی بالاتر یا پایین تر از لنز عکاس نگاه کنید.
 • غبغب نداشته باشید: برای حذف غبغب، دوربین را کمی بالاتر یا هم سطح چشمان تان قرار دهید. سرتان را بالا نگه دارید و فک تان را کمی به سمت بیرون بدهید.
 • نور دوربین عکاسی، کوچک ترین اختلاف رنگی در پوست را چند برابر نشان می دهد. مرز میان رنگ ها را با هم پخش و مخلوط کنید.
 • از کرم ضد آفتاب برای خوش عکس بودن استفاده نکنید و به جای آن از کرم های گریم و پرایمر استفاده کنید.
 • ترکیب رنگی را در عکاسی درست انتخاب کنید.
 • خیلی از شاین(برق) استفاده نکنید.

 

فتوژنیک

ترکیب رنگی

برای تشخیص گرمی و سردی پوست به رگ های روی ساعد دست نگاه کنید. اگر سبز بود، شما دارای پوست گرم و اگر آبی بود، شما دارای پوستی سرد هستید. برای استفاده از زیورآلات رنگ مات و زرد بهترین گزینه می باشد.

پیدا کردن بهترین زاویه صورت

افراد دارای پوست گرم باید از رنگ نارنجی و قرمز مایل به ارغوانی و قرمز شرابی استفاده کنند. اگر مو و چشم هایتان تیره است، از رنگ های شاد و مخالف مانند آبی و صورتی روشن استفاده کنید.

اگر دارای پوستی سرد هستید، از زرد لیمویی و سبز نعنایی برای رنگ شال و روسری، زیور آلات و بلوز استفاده کنید. برای شال یا بارانی از رنگ سبز استفاده کنید و رنگ زرد لیمویی را نیز در ترکیبی با رنگ خاکی و شکلاتی به کار ببرید.

زاویه دید عالی در عکاسی

حفظ کردن تعادل صورت

بهتر است لبخند زدن را در آینه امتحان کنید. اگر پوست تیره ای دارید، باید حتماً لبخند بزنید و توجه داشته باشید که لبخندتان کوچک باشد. حالا کمی گوشه های چشمتان را جمع کنید و ابروهایتان را بالا ببرید. این حالت را آن قدر تمرین کنید تا هر وقت کسی خواست از شما عکس بگیرد، این گونه لبخند بزنید. در هنگام لبخند، لثه بالا زیاد دیده نشود.

فتوژنیک

زاویه صورت را پیدا کنید

برای پیدا کردن زاویه صورت روی میمیک چهره خود کار کنید. حالت کلاسیک عکس این گونه است که صورت در حالت سه رخ قرار دارد. به طوری که یک پا جلوی پای دیگر قرار دارد و یکی از شانه ها کمی به دوربین نزدیک تر است. خانم ها این کار را به طور غیر ارادی انجام می دهند اما انجام آن برای آقایان کار مشکلی است. اگر سرتان را خم کنید و مستقیم را نگاه کنید، در هر حالتی که ایستاده باشید، نگاهی مستقیم به بیننده دارید.

ژست جالب عکاسی

موقعیت و محیط عکس

برای گرفتن عکس در فضای باز، صبح و بعد از ظهر را انتخاب کنید و ظهر عکس نگیرید. هیچ گاه پشت به خورشید یا رو به خورشید عکس نگیرید. بهتر است هم در آتلیه و هم در فضای باز از نور جانبی استفاده کنید. نورپردازی جانبی بسیار بهتر از نورپردازی مستقیم عمل می کند. برای آقایان از کنتراست بالا و برای خانم ها از کنتراست پایین استفاده کنید. چون وجود منافذ و چروک پوست آقایان را جذاب می سازد.

عکاسی با اصول

 • از رنگ های یک دست استفاده نکنید و از ست رنگ لباس نیز استفاده کنید.
 • در هنگام عکس گرفتن راحت و ریلکس باشید و به چیزهای خوب فکر کنید.
 • زبانتان را پشت دندانتان نگه دارید اگر غبغب دارید، زبان را به فک بالا بچسبانید.
 • اگر عکس شما قدی است، بدنتان رادر زاویه ۳ رخ(۴۵ درجه)قرار دهید. آن گاه صورت تان را به سمت دوربین برگردانید و لبخند بزنید. یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار دهید و همه سنگینی خود را بر روی پای پشتی بیندازید. این حالت شما را لاغر نشان می دهد.
 • بهترین ژست های عکس را بشناسید.

 

چگونه خوش عکس باشیم؟

 • سه ثانیه قبل از عکس سرتان را  پایین بیندازید. آن گاه سر را به آرامی با لبخند بالا آورید.
 • به داخل دوربین نگاه کنید نه به خود دوربین.
 • با عشق و شادی به دوربین نگاه کنید و او را مانند کسی که او را دوست دارید ببینید.
 • از تو دادن و سفت کردن شکم در حین عکس خودداری کنید. چون این کار شما را در عکس ناراحت و معذب نشان می دهد.

از اینکه تا پایان مطلب فتوژنیک همراه ما بودید، سپاس گذاریم و امیدواریم با تمرین های ارائه شده زاویه مناسب چهره خود را بیابید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.