دسته ها
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

آنچه باید درباره حسادت زنانه بدانید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۰

حسادت در میان زنان غیر اردای است و به دلایل مختلفی در آنان بروز پیدا می کند حسادت زنانه می تواند به روابط میان زن و شوهر لطمه وارد کند و محبت و عشق میان آنان را کمرنگ کند آگاهی در این مورد و تلاش برای مقابله با این موضوع می تواند کمک فراوانی به کمرنگ شدن آن کند.

کودکان در سنین کودکی با نقش پذیری های جنسیتی آشنا می شوند و از زمانی که به تفاوت های جنسیتی خود با جنس مخالف پی می برند به دنبال تقلید از هم جنس خود که در واقع والد می باشد می پردازند حسادت زنانه امری است کودکان در سنین پایین با این نقش جنسیتی آشنا می شوند این ویژگی در مردان و پسرها نیز وجود دارد که در حقیقت با برچسب غیرتی بودن از آن تبعیت و تقلید می کنند.حسادت در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و برای کاهش میزان حسادت در زنان باید در دوران کودکی به نقش پذیری جنسیتی در دختران بیشتر توجه کنید.

حسات عاشقانه در زنان

حسادت زنانه و علت های آن:

منشأ حسادت زنانه رفتارهای اکتسابی است که در درون خانواده و با وجود شرایط شغلی و تحصیلی در فرد به وجود می آید این رفتار می تواند به میزان کمتر و با برچسب غیرت در مردان دیده شود. این حسادت های زنانه ممکن است بی اهمیت جلوه کند اما زمانی که این عامل در زندگی مشترک و در روابط زن و شوهر دیده می شود می تواند به روابط آنان آسیب بزند برخی از زن ها به این خاطر که از جانب همسر خود عشق و محبت عاطفی دریافت نمی کنند دچار حسادت زنانه نسبت به سایر زن ها می شوند و در روابط همسر خود با سایر زن ها وسواس فکری به خرج می دهند که موجب آزار همسر و حساسیت های نادرست می شود.

شاید ریشه برخی از حسادت های زنانه در عدم اعتماد به نفس باشد این قبیل از زنان توانمدی ها و قابلیت های خود را پیدا نکرده اند و در خود احساس ضعف و ناتوانی می کنند نداشتن اعتماد به نفس می تواند آرامش روانی آنان را برهم زند و این افراد را دچار مشکلات افسردگی و انزوا کند.

حسادت زنانه چگونه است؟

به تدریج زنانی که درگیر حسادت زنانه می باشند از لحاظ روانی دچار وسواس های فکری می شوند و با خود خیال پردازی می کنند و مدام افکاری منفی را در ذهن مرور می کنند آنها همیشه نگران این موضوع می باشند که همسرشان نسبت به آنها بد عهدی کند و این تفکرات نوعی بی اعتمادی در آنان به وجود می آورد و در روابط زوجین نبود اعتماد می تواند موجب از بین رفتن و تزلزل این رابطه شود.

رفتارهای مردان در برانگیختن حسادت های زنانه:

  • در برخی از زنان رفتارهای همسر موجب ایجاد حسادت زنانه در آنان می باشد این دسته از مردان برای تصور می باشند که با نشان دادن رفتارهای حسادت برانگیز برای همسرشان دوست داشتنی تر و جذاب تر خواهند بود در صورتی این رفتارها باعث ایجاد فاصله و عدم امنیت عاطفی از جانب زنان می گردد و آنان را بی اعتماد و حساس می کند.
  • در بعضی از مردها اینگونه رفتارها بدون آگاهی و اطلاع درست صورت می گیرد این دسته از مردها افرادی هستند که روابط اجتماعی گسترده و بازی دارند هر چند که روابط اجتماعی در دو جنس مختلف باید دارای چارچوب ها و اصول خاص خود باشد اما مدارا با این دسته از مردان برای خانم ها راحت تر می باشد و با صحبت کردن و آگاه کردن همسر از این موضوع می توانند این مشکل را رفع نمایند.
  • دسته ای دیگر از مردان که در همسر خود حسادت ایجاد می کنند به این خاطر دست به این کار می زنند که از سمت همسر خود محبت و حمایت عاطفی دریافت نمی کنند و این امر آنان را به برانگیختن حسادت زنانه آنها وا می دارد.

آسیب های روانی حسادت در زن ها

راه های مقابله با حسادت زنانه:

حسادت یکی از ویژگی هایی است که در بیشتر خانم ها وجود دارد و در بیشتر آنان موجب ایجاد آزار و اذیت می باشد به همین خاطر اکثر این افراد به دنبال فرار از این موضوع می باشند در مرحله اول پذیرش این موضوع که شما فردی حساس و دارای حسادت های زنانه می باشید می تواند به مقابله با این موضوع کمک کند.

1- تقویت اعتماد به نفس:

یکی از راه های رهایی از حسادت زنانه تقویت اعتماد به نفس می باشد افرادی که دارای اعتماد به نفس بالایی می باشند کمتر خود و توانایی های خود را با دیگران مقایسه می کنند و خود را با همان ویژگی های شخصیتی باور دارند و خود را به دیگران ثابت می کنند.

درمان حسادت در زن ها

2- برجسته کردن توانایی ها:

به دنبال پرورش و تقویت نقاط قوت خود باشید این کار به شما انرژی و انگیزه بیشتری می دهد به خاطر داشته باشید زمانی که شما خودتان را باور دارید دیگران نیز به توانایی های شما ایمان می آورند و زمانی که توانایی های خود را برجسته می کنید توانایی های دیگران در شما احساس حسادت ایجاد نخواهد کرد.

3- به دنبال خوشبختی باشید:

همه افراد به دنبال یافتن راه خوشبختی و رسیدن به آن می باشند رسیدن به خوشبختی راهی ساده است زمانی که شما داشته هایتان را قدر بدانید و آنها را بزرگتر از نداشته هایتان ببینید در این صورت دیگر شما از داشته های دیگران و نداشته های خود نا امید و مأیوس نمی شوید و همیشه راهی برای رسیدن به خوشبختی خواهید یافت.

چرا زن ها حسود هستند؟

4- مقایسه نکردن خود با دیگران:

به هیچ وجه خود را با دیگران مقایسه نکنید مقایسه کردن می تواند لطمه های بزرگی به شما وارد کند خود و سایر افراد پیرامونتان را با ویژگی های خاص و منحصر به فرد هر کدام در نظر بگیرید و بدانید که هر شخصی دارای توانایی های خاص خود می باشد هیچ گاه خودتان را پایین تر یا بالاتر از دیگران ندانید و این تصور را که کسی از شخص دیگر بالاتر است دور بریزید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.