دسته ها
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

چطور دیگر بی حوصله نباشیم؟ (بررسی علل و روش های درمان بی حوصله گی)

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۹ تیر ۱۳۹۷
  • ۰

زماین ما دچار بی حوصلگی می شویم که دیگر نسبت به اطرافیان و هیجانات و حتی فعالیت های روزانه ی خود واکنشی نشان نمی دهیم و در واقع انگیزه ای برای زندگی و لذت بردن از آن داریم.

تنوع طلبی یکی از خصوصیات بارز هر انسانی است همه ی انسان ها تنوع و تغییر را دوست دارند به همین خاطر زمانی که به چیزی عادت می کنند یا برایشان تکراری می شود دچار سازگاری حسی  می گردنند به عنوان مثال: با خریدن یک لباس جدید این حس تنوع در فرد به وجود می آید اما بعد از مدت ها با سازگاری حسی این حس تنوع در او از بین می رود و این موجب می شود فرد بی حوصله شود.

کمبود انرژی و بی حوصلگی

در بسیاری از موارد می توان این حس تنوع طلبی را در انسان کنترل کرد برای مثال: در روابط میان زن و شوهر باید این حس تنوع طلبی کنترل گردد تا زندگی دوام داشته باشد. و انسان باید برای تنوع طلبی خود در مواردی محدودیت هایی ایجاد کند در غیر این صورت این تنوع طلبی فرد ر ا بی حوصله می کند و از زندگی لذت نخواهد برد.

راهکارهای مفید و سودمند برای افراد بی حوصله:

۱-یکی از راهکارهای مقابله با بی حوصلگی شناسایی توانایی ها و انگیزه های شخصی می باشد. افرادی دارای انگیزه اند و می دانند که مفید هستند می تواند اهداف بلندی را در زندگی پیگیری کنند البته باید توجه داشت که این اهداف باید متناسب با توانایی فرد باشد تا دچار سرخوردگی و شکست نشود.

بی حوصلگی و غلبه بر آن

۲-برای خودتان برنامه ریزی دقیق و تنظیم شده داشته باشید. با تهیه ی یک جدول زمان برنامه ریزی می توانید اهداف خود را دقیق تر دنبال کنید این کار شما را از بی نظمی و بی حوصلگی رها می کند.

۳-افکار منفی را از خود دور کنید و ضعف های خود را نادید بگیرید و با برجسته کردن نقاط قوتتان به خودتان انگیزه ی حرکت و تلاش بدهید و به خاطر داشته باشید که هر انسانی نقطه ای روشن در زندگی خود دارد.

۴-بی حوصلگی به دلیل آشفتگی های روحی در فرد روی می دهد یاد خدا می تواند به شما کمک کند با توکل کردنم به خدا و طلب یاری از او می توانید آرامش را در زندگی تجربه کنید و سعی کنید در انجام هر کاری خدا را از یاد نبرید.

نشانه های بی حالی در فرد

۵-اگر در خودتان احساس ضعف می کنید علت آن را پیدا کنید. اغلب افرادی که احساس ضعف و ناتوانی می کنند دارای اعتماد به نفس پایین، عدم بینش صحیح از خود و توانایی ها می باشند توجه داشته باشید که اگر در انجام کاری دچار شکست می شوید باید راه های دیگری را برای رسیدن به هدف خود امتحان کنید و آشفتگی و بی حوصلگی را زا خود دور کنید.

۶- افرادی بی حوصله اند که کاری برای انجام دادن ندارند، بیکاری افراد را دچار درگیری های فکری خواهد کرد. پس در این صورت به دنبال انجام فعالیتی مفید باشید.

روش مفید مقابله با بی حوصلگی

۷-همانطور که گفتیم افراد بی حوصله افرادی تنوع طلب هستند. سعی کنید در زندگی برای رفع بی حوصلگی برنامه های مفید و متنوع داشته باشید و هر از گاهی تغییراتی در زندگی ایجاد کنید.

۸- برنامه ی خود را طوری تنظیم کنید که خواب کافی داشته باشید خواب کم یا بیش از حد فرد را بی حوصله خواهد کرد و به خاطر داشته باشید با یک تغذیه ی مناسب می توانید بانشاط تر زندگی کنید.

۹-برای انجام فعالیت ها و رفتارهای مختلف خود انگیزه ایجاد کنید این کار از حس پوچی شما می کاهد و متوجه خواهید شد که فرد مفیدی هستید.

فرد بی حوصله و علل آن

۱۰- کمی مصمم تر باشید. زمانی که برای انجام کاری برنامه ریزی می کنید تردید را از خود دور کنید و با اراده ی بیشتری به انجام این کار ادامه دهید.

۱۱-جمع های دوستانه و صمیمی را از یاد نیرید. با داشتن روابط صمیمانه با دوستان خود می توانید لحظاتی شاد را تداعی کنید و با این کار احساس خستگی و بی حوصلگی را از خود دور کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.