دسته ها
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

روش قلمه زدن کاکتوس در ۷ مرحله + عکس

  • نرگس کوهستانیان
  • ۱۱ بهمن ۱۳۹۸
  • ۰

تکثیر و پرورش گیاهان از جمله کاکتوس مور علاقه بسیاری از افراد است. قلمه زدن کاکتوس و تکثیر این گیاه مراحلی دارد که ما در اینجا به طور کامل به آن پرداختیم و می تواند برای علاقه مندان به پرورش آن جذاب باشد.

آموزش قلمه زنی برای گل و گیاه دوستان و پرورش دهندگان گل شاید جذاب و مفید باشد، لذا در این مطلب ما به آموزش مرحله به مرحله تکثیر این گیاه محبوب می پردازیم. امیدواریم این مطالب مفید واقع شود.

روش قلمه زدن کاکتوس

یادگیری تکثیر گل ها برای علاقه مندان پرورش گل و گیاه ضروری است. یکی از راه های پرورش و رشد و تکثیر گیاهان قلمه زنی است. برای اینکه بدانیم نحوه قلمه زنی و برش گل کاکتوس برای ازدیاد این گیاه چگونه است، ادامه این مقاله را قدم به قدم بخوانید:

ریشه کاکتوس برای قلم زنی

نحوه صحیح قلمه زنی در کاکتوس ها

قدم به قدم برش ریشه های اضافه کاکتوس جهت تکثیر

ابتدا بهتر است بدانیم کاکتوس ها از دسته گیاهانی هستند که به سرعت و به آسانی رشد می کنند و قابلیت قلمه زنی را دارند.

قدم اول:

ریشه سوخته شده کاکتوس

اول یک قسمت از کاکتوس را درست انتخاب می کنیم و مطمئن شویم که برای ریشه دادن مناسب است و سعی می کنیم قسمتی را قلمه کنیم که حداقل یکسال عمر داشته باشد.

قسمت قلمه شده کاکتوس

قلمه زدن کاکتوس

اجتناب از قرار دادن کاکتوس ها

قدم دوم:

کاکتوس های زیبا در گلدان

با دقت و آهسته آن قسمت را با ابزاری مناسب برش گیاهان مانند چاقوی با لبه تبز یا قیچی و یا تیغ برش می دهیم. بهتر است قبل از برش چند روزی کاکتوس را آبیاری دهیم.

قدم سوم:

چگونه کاکتوس را قلمه بزنیم

بعد از آنکه آن را برش دادیم حواسمان باشد آن را در جایی خنک قرار دهیم تا مبادا پژمرده شود. لازم به ذکر است تا وقتی که محل برش داده شده خشک و ترمیم نشود نباید آن را در خاک قرار دهیم. حداقل ۳ الی ۱۵ روز به طول می انجامد تا محل برش داده شده ترمیم شود.

قدم چهارم:

آبیاری کاکتوس ها به موقع

بهترین خاک برای رشد کاکتوس تازه قلمه شده خاک مخصوص کاکتوس است. یا اگر در دسترس نبود، ماسه و پیت ماس یا کوکوست را با هم مخلوط می کنیم. ناگفته نماند خیلی از گونه های کاکتوس با هر نوع خاکی ریشه می دهند. یادمان نرود گلدان کاکتوس باید سوراخ های هواکش در زیر ظرف باشد.

ریشه سالم کاکتوس یرای برش

قدم پنجم:

بعد از قلمه زنی یادمان باشد وقتی قسمت برش داده خشک شد می توانیم آن را در گلدان قرار دهیم، در حدود ۱ الی ۳ سانت آز آن را در خاک بگذاریم.

قدم ششم:

بعد از آنکه ریشه را در خاک قرار دادیم، آن را مستقیم در معرض نور خورشید قرار ندهیم و در محلی خنک باشد.

تقریباً کار قلمه زدن کاکتوس به پایان رسیده حال تا زمانی که گیاه جدیدمان ریشه دار می‌شود آن را در جایی خنک و به دور از آفتاب مستقیم قرار می‌دهیم.

تکثیر کاکتوس ها با استفاده از قلمه زنی

 قدم هفتم:

ریشه تازه و سالم کاکتوس

برش صحیح و درست کاکتوس

تکثیر و پرورش کاکتوس ها با قلمه زنی

قلمه زدن کاکتوس

بدانیم که فورا به قلمه تازه در خاک فرو رفته آب ندهیم؛ چون ریشه اش آنقدر ضعیف هست که نمی تواند آب را به خوبی جذب کند. حداقل باید یک هفته از کاشت آن گذشته باشد، تا بشود آن را آب داد.

چطور کاکتوس را قلمه بزنید

برش صحیح کاکتوس برای پرورش

پرورش کاکتوس

نحوه درست قلمه زنی گل کاکتوس

امیدواریم این آموزش برای شما علاقه مندان به تکثیر کاکتوس مفید بوده باشد. همچنین برای آشنایی با نحوه تعویض خاک کاکتوس کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.