دسته ها
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

آموزش دوخت چادر ساده (چادر نماز) برای مبتدی ها

  • مرضیه نوروزیان
  • ۱۶ آذر ۱۳۹۶
  • ۰

دوخت چادر به روش های مختلفی انجام می شود و با توجه به طرح های مختلف لبنانی، عربی، ملی و ساده در الگوهای مختلفی تهیه می شود. در این مطلب، آموزش دوخت چادر ساده برای شما عزیزان قرار گرفته است.

دوخت چادر معمولی به عنوان پایه و اساس کار برای خیاطانی که مبتدی هستند، قرار می گیرد. خیاطانی که هنوز حرفه ای نشده اند، در ابتدا کار خود را با همین نوع چادر شروع می کنند. در مطالب گذشته شما را با نحوه دوخت شلوار زنانه و دوخت تاپ بدون الگو که دوخت و دوزی آسان دارند، آشنا کردیم. دوختن چادر معمولی برای نماز نیز بسیار راحت است.

دوخت چادر ساده برای مبتدی ها

ابتدا چادر را روی سر می اندازید و اندازه می گیرید. بلندی چادر باید از همان قسمتی که چادر بر روی سر شما قرار می گیرد، اندازه گیری شود.

الگوی دوخت چادر ساده

قد را از دو طرف لبه زمین علامت می زنید و تکه اضافه چادر را با قیچی ببرید.

حالا وسط کمر چادر و  تکه اضافه را پیدا کرده و آن ها را روی هم قرار دهید و از وسط به طرفین بدوزید. در مرحله بعدی دوخت چادر ساده باید چادر را به صورت دولا پهن کنید. از تکه ترکی جلو سر ۱۵ سانت تا زده و زاویه بالای چادر را با انگشت نگه دارید یا با یک سوزن به زمین ثابت کنید.

ترکی پارچه

۱۵ سانت پایین چادر را روی چادر برگردانید و قیچی بزنید. همینطور به ترتیب قسمت قیچی خورده چادر را برگردانید و همین کار را تا انتهای چادر تکرار کنید و قیچی بزنید.

آن گاه گوشه های چادر را که حالت سه گوش دارد را به چادر دوخته و مجددا چادر را آرایش دهید.

در قسمت وسط پشت چادر در پایین ۲ سانت به سمت پایین آمده و این مقدار را آرایش دهید.

دوختن ساده چادر به روش آسان

ابتدا از فرد بخواهید چادر را به صورت چپه سر کند و بلندی چادر را اندازه بگیرید و علامت بزنید. از پایین چادر، قد چادر را روی سر دور تا دور (جاهایی که پارچه به زمین میرسد) با در نظر گرفتن یک تا دو سانت بر لب تو علامت بزنید. نصف چادر را هم همینطور علامت بزنید.

در ادامه چادر را به صورت دولا روی زمین پهن کنید. خطوطی که علامت زدید را قیچی بزنید یا اینکه خط مورد نظر را با مداد یا صابون مرتب کنید و بعد قیچی بزنید.

از یک سر پارچه، بعد از این برش اولیه مقداری اضافه می ماند که با در نظر گرفتن اندازه مورد نظر وسطش را پیدا کرده و به وسط تکه بالا کوک یا سنجاق کنید.

از فرد دوباره بخواهید چادر رو سر کند و آن مقدار را هم به شیوه قبلی با صابون علامت بزنید. چادر را دوباره روی زمین پهن کنید و مرتب کنید. برای گوشه ها لازم نیست چادر را سر نماید. فقط کافی است اضافه ها را در حالی که ترکی به طرف بالا هست در جاهای خالی قرار داده و دولا برش بزنید. البته با در نظر گرفتن مقدار جا دوخت از سه طرف و بعد با توجه به گردی دو قسمت قبل و بعد این قسمت را هم گرد نمایید.

الگوی دوخت چادر ساده

ممکن است بعد از دوختن کمی از گوشه ها مثلا یک تا دو سانت کم باشد. در مرحله آخر شروع به چرخ کاری کنید. از اینکه در ارائه دوخت چادر ساده همراه ما بودید، متشکریم.

منبع : سایت دوختنی ها(نخ و سوزن)، هنر خیاطی، هنر بازار

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.