دسته ها
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

اطلاعات دارویی قرص نیتروکاردین و عوارض این دارو

 • مهلا بستگان
 • ۲۲ دی ۱۳۹۹
 • ۰

مجله اینترنتی آرگا در این مقاله از بخش سلامت خود در باره اطلاعات دارویی قرص نیتروکاردین و موارد مصرف و عوارض جانبی این دارو بحث می کند. نیتروکاردین جز داروهای قلبی عروقی محسوب می گردد.

قرص نیتروکاردین دارویی است که از آن در اشکال مختلف به منظورهای مختلف استفاده می شود. ما در این مقاله از هر آنچه لازم است شما در مورد این قرص و موارد مصرف و عوارض آن بدانید, گفته ایم.


اطلاعات دارویی نیتروکاردین و نحوه مصرف آن

موارد مصرف قرص نیتروکاردین:

نام علمی قرص نیتروکاردین,  Nitroglycerin است و جز داروهای قلبی عروقی محسوب می شود. از این قرص برای پیشگیری و درمان آنژین صدری حاد و آنژین صدری مزمن و همچنین نارسایی بطن چپ استفاده می شود. برای کنترل فشار خون و کاهش خونریزی, نیز در حین عمل جراحی از این دارو تزریق می شود. نیتروکاردین، تزریقی را به عنوان داروی کمکی در درمان نارسایی احتقانی قلب در هر ماه انفارکتوس حاد مصرف می کنند.

مکانیسم اثر دارو :

این دارو در حدود ۶۰ درصد به پروتئین پیوند می خورد و متوسط عمر آن ۴-۱ دقیقه است. اثر گذاری این دارو از راه انفوزین وریدی تقریبا بلافاصله و از راه زیر زبانی, پس از گذشت نیم ساعت است. طول اثر این دارو نیز از طریق انفوزین وریدی چند دقیقه و در از طریق زیر زبانی نیم ساعت تا یک ساعت و از طریق پوستی هشت تا بیست و چهار ساعت می باشد. این دارو بعد از متابولیزه شدن کامل از طریق کلیه ها دفع می شود.

موارد منع مصرف:

این دارو در شکل تزریقی خود برای مواردی همچون تامپوناد قلبی و پریکاردیت  constrictive ضربه به سر و خونریزی مغزی نباید استفاده شود.

هشدارهای مصرف این دارو:

 • در صورت کم خونی شدید, خونریزی مغزی, ضربه ای که تازه به سر خورده, گلوکوم, پرکاری تیروئید, سابقه انفارکتوس اخیر قلبی, کاهش حجم خون, فشار پایین در مویرگ های ریوی این دارو باید کاملا با احتیاط استفاده شود.
 • با مصرف طولانی مدت این دارو احتمال دارد نیاز بیمار به دارو افزایش پیدا کند, برای مطمئن شدن اثر مطلوب دارو باید وضع بیمار به طور دقیق پیگیری بشود.
 • در صورتی که لازم باشد, مصرف دارو بعد از تایم مصرف بلند مدت قطع شود باید کم کم اندازه مصرف دارو به منظور جلوگیری از بروز حمله واجهشی آنژین ناشی از قطع یکباره دارو صورت بگیرد.
 • اگر بعد از مصرف دارو دچار تاری دید و خشکی دهان شدید, مصرف دارو باید قطع گردد.

عوارض جانبی قرص نیتروکاردین:

 • سردرد, بر افروختگی, سرگیجه و کاهش فشار خون

تداخل دارویی:

مصرف همزمان قرص نیتروکاردین با الکل یا مواد حاوی الکل و داروهای کاهنده فشار خون, داروهای گشاد کننده عروق, مقداری کاهش فشار خون به همراه داشته باشد.

نکات توصیه ای لازم برای مصرف :

 • قرص معمولی این دارو باید به همراه یک لیوان آب و با معده خالی مصرف شود.
 • در مصرف قرص زیر زبانی تا قبل از حل شدن کامل قرص باید از خوردن و نوشیدن پرهیز شود.
 • در صورت استفاده از پماد این دارو باید در هربار مصرف پوست تمیز و  بدون مو باشد و از ماساژ دادن آن خودداری گردد.
 • قرص را در هنگام مصرف نه بجوید و نه خرد کنید.
 • با پیدایش اولین نشان های حمله آنژین باید, فورا نشست و از قرص زیر زبانی استفاده کرد. معمولا اثر این قرصها بعد از گذشته پنج دقیقه نمایان می شود.
 • فراورده های دیگر این دارو فقط از بروز حمله آنژین پیشگیری می کنند و درد ناشی از این مشکل را بر طرف نمی نمایند.
 • از در معرض هوا گذاشتن قرص های زیر زبانی این دارو به منظور جلوگیری از کاهش اثر آنها, خودداری بفرمایید.
 • بعد از مصرف این قرص برای تغییر حالت و ایستادن در هوای گرم به مدت طولانی و فعالیت بدنی سنگین باید احتیاط کرد.
 • سردرد در استفاده از این دارو طبیعی است و با ادامه دادن درمان کمتر می شود اما اگر سردردها طولانی و شدید بود لازم است به پزشک مراجعه شود.
 • در صورتی که مصرف این دارو را در زمان معین از یاد برده اید اگر تا زمان بعدی استفاده از آن دو تا شش ساعت مانده باشد, باید از استفاده آن تا تایم مقرر بعدی خودداری شود.

مقدار مصرف این دارو برای افراد مختلف:

در بزرگسالان به منظور ضد آنژین صدری ۶/۲ تا ۵/۶ میلی گرم در هر ۱۲ ساعت می باشد. در صورت نیاز و تحمل بیمار بنابر تشخیص پزشک می شود از این دارو هر ۸ ساعت استفاده کرد.

قرص زیر زبانی:

این قرص زیر زبانی در بزرگسالان به عنوان ضد آنژین صدری سه تا شش میلی گرم, در صورت نیاز به منظور رفع حملات آنژین هر ۵ دقیقه استفاده می شود.

تزریقی:

در بزرگسالان به منظور ضد آنژین, کاهنده فشار خون, کاهنده بار قلب, اول با سرعت ۵ mcg/min  انفوزیون می کنند و بعد مقدار مصرف را با افزودن ۵ mcg/min  هر سه تا پنج دقیقه زیاد می کنند تا نتیجه مطلوب حاصل شود و یا مقدار تزریق این دارو به ۲۰ mcg/min برسد.

پماد و پلاستر:

در بزرگسالان به عنوان ضد آنژین به مقدار پانزده تا سی میلی گرم هر هشت ساعت در طی روز و هنگام خواب به روی پوست زده می شود و همچنین یک پلاستر هر ۲۴ ساعت بر روی پوست گذاشته می شود.

عوارض قرص نیتروکاردین و تداخلات دارویی آن

سرخود و بدون تجویز پزشک از هیچ دارویی مصرف نکنید و دوز دارو را بدون مشورت پزشک کم و زیاد نفرمایید و همچنین توصیه های لازم در مصرف و استفاده هر دارویی را جدی بگیرید.

نکاتی که در مورد داروی نیتروکاردین باید بدانید.

۱. قبل از استفاده از این دارو در صورتی که به این دارو یا دیگر دارو های مشابه آن حساسیت دارید حتما به پزشک تان اطلاع دهید.

۲. پیش از مصرف این دارو در مورد سوابق پزشکی تان با پزشک مشورت نمایید.

۳. ممکن است مصرف این دارو باعث گیجی و خواب آلودگی در شما شود لذا، در طول استفاده از داروی نیتروکاردین از انجام کارهایی که نیاز به دقت و هوشیاری دارند مانند : رانندگی، کار با ماشین آلات و…خودداری نمایید.

۴. قبل از انجام هر گونه عمل جراحی پزشک تان را در جریان استفاده از این دارو بگذارید.

۵. در صورتی که در دوران بارداری و یا شیر دهی به سر می برید و یا تصمیم به بارداری دارید قبل از مصرف دارو با پزشک تان مشورت کنید.

اطلاعات دارویی نیتروکاردین

۶. پیش از استفاده از داروی نیتروکاردین لیستی از تمام دارو هایی که مصرف می کنید را تهیه و در اختیار پزشک تان بگذارید زیرا، ممکن است این دارو با دیگر دارو هایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشد.

۷. به منظور تاثیر گذاری بیشتر دارو آن را در یک زمان مشخص مصرف کنید.

۸. قرص نیتروکاردین به منظور وضعیت فعلی شما تجویز شده است لذا، از اشتراک گذاشتن آن با دیگر پرهیز کنید.

۹. دارو را طبق دستور پزشک مصرف کرده و از دو برابر کردن دوز دارو خودداری نمایید.

۱۰. از قطع ناگهانی دارو خودداری نمایید.

۱۱. در صورت مصرف بیش از حد دارو بلافاصله با اورژانس تماس حاصل نمایید، نشانه های زیاده روی در مصرف این دارو عبارتند از : تب، گیجی، سردرد، حالت تهوع، استفراغ و…می باشد.

نکاتی که در مورد داروی نیتروکاردین باید بدانید

در این مقاله سعی داشتیم شما عزیزان را با این دارو بیشتر آشنا کنیم تا در مورد آن اطلاعات کافی به دست آورید، در پایان پیشنهاد می کنیم جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اطلاعات دارویی می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.