دسته ها
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰

دلیل برجستگی گنبد پیامبر اکرم (ص) چیست؟ از شایعه تا واقعیت

  • مهلا بستگان
  • ۲۶ آبان ۱۳۹۶
  • ۰

جاهلانی که قصد تحریف قرآن را داشته و دارند و به تحریف و دستکاری در احادیث ائمه و پیامبر (ص) پرداخته اند برای تخریب اسلام باز هم برنامه می چینند و بیکار نمی نشینند. یکی از این شایعه سازی ها, دلیل برجستگی گنبد پیامبر است.

برجستگی بالای گنبد پیامبر خدا (ص) شایعه ساز شده است. آن هم به این خاطر که برای تخریب اسلام , نقل قول کرده اند: که یک وهابی برای ادای جسارت و توهین به بالای گنبد می رود و به اذن خداوند صاعقه ای زده می شود و او همان جا خشک می شود و نمی توانند جسدش را از گنبد جدا کنند. اما در واقع دلیل برجستگی گنبد پیامبر ماجرای دیگری دارد که مادر ادامه به توضیح آن پرداخته ایم.

همان طور که اطلاع دارید جسم رسول خدا در خانه خودشان به خاک سپرده شد. در دوره ای که خشکسالی و قحطی شدید دامن گیر مدینه شد و بیماری هایی همچون وبا و طاعون گریبان مردم را گرفت, مردم برای رهایی از این اوضاع به پیامبر متوسل شدند و به دستور عایشه, دریچه ای به روی مقبره ای که قبر رسول الله قرار داشت, باز کردند و با دعا از خدا خواستند که برکات آسمانی را برایشان نازل کند و آنها را از شر این بلایا برهاند. در نتیجه دلیل برجستگی گنبد پیامبر این موضوع است.

از شایعه تا واقعیت دلیل برجستگی گنبد پیامبر

“دارمی” که از علمای اهل سنت و مورد قبول وهابیون می باشد با تکیه بر سند معتبر در کتاب خودش چنین روایت می کند: “مردم مدینه در قحطی شدیدی گرفتار شدند و از این مشکلات به عایشه شکایت کردند. عایشه دستور داد تا بالای قبر آن حضرت را که سقف حجره ایشان می باشد, دریچه ای به سوی آسمان باز کنند تا بین رسول خدا و آسمان مانعی نباشد. چنین کاری کردند و به حدی باران آمد که گیاهان روییدند و شتران به قدری پروار شدند که پوستشان دچار ترک شد. به همین علت آن سال را ” ترک” نامیدند”.

  •  بلیط کیش
  • کالا چیو

دلیل برجستگی گنبد پیامبر چیست؟

سید مجتبی عصیری در کتاب پیامبر وهابیت درباره دلیل برجستگی گنبد پیامبر چنین نوشته است: “در واقع این برآمدگی, پنجره ای بین آسمان و قبر رسول خدا (ص) بود که هر موقع در مدینه خشکسالی می شد آن را باز می کردند و به برکت قبر پاک و مطهر آن حضرت, باران بر اهل مدینه نازل می شد”.

دلیل واقعی برجستگی گنبد پیامبر

تا زمان سمهودی در قرن نهم این دریچه جز سنت های اهل مدینه بود. ولی به مرور زمان وهابیون برای باز نشدن این دریچه با ساخت و توزیع شایعات ذهن مردم را منحرف کردند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.