دسته ها
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸

معرفی انواع قرص ضد افسردگی و عوارض داروهای افسردگی

  • بهاره سلطانی
  • ۲۰ اسفند ۱۳۹۵
  • ۰

افسردگی, بیماری روحی است که ممکن است هر فردی را در زندگی دست کم یک مرتبه درگیر کند. افسردگی مراحل مختلفی دارد و بسته به شرایط ممکن است خفیف یا شدید باشد. درمان آن نیز با روشهای مختلفی انجام می شود. در درمان دارویی انواع قرص ضد افسردگی تجویز می شود.

قرص ضد افسردگی علائم بیماری افسردگی را از بین می برد و به بهبود شرایط روحی بیمار کمک می کند. این داروها امروزه در 30 نوع مختلف و 4 گروه تولید می شوند. با توجه به گسترش بیماری های روحی و رشد افسردگی در بین افراد تمام جوامع مصرف این دارو ها نیز افزایش یافته است. در ادامه با این داروها, نحوه مصرف و عوارض احتمالی آنها آشنا می شوید.مصرف در بارداری

قرص ضد افسردگی

قرص های ضد افسردگی به چند دسته تقسیم می شود که مهمترین آنها (اس- ان- ار- آی- ز ) سروتونین و نورآدرنالین, (اس- اس- ار- آی- ز) سلکتیو سروتونین,(ام -اِی -اُ- آی-ز) مونو آمینو اُکسیداز و تری سیکلیک ها می باشند. داروهای ضد افسردگی در انواع مختلف و بسته به شرایط بیمار تجویز می شوند. یکی از این داروها موسوم به سه حلقه است که در انواع فلوکستین, ونلافاکسن, دولوکستین, آمیتريپتیلین, اسيتالوپرام, فلووکسامین, پاروكستين, بوپروپيون, سرترالین و دوتيپين که اکثر آنها برای موارد مزمن افسردگی تجویز و مصرف می شود.

از سری دیگر این داروهای می توان به داروهای آرام بخش اشاره کرد که باعث کاهش واکنش ها می شوند. این داروها با نام های دیمن هیدرینات, دوکسیلامین و ديفن هيدرامين در داروخانه ها عرضه می شوند.

  •  گالری اسپیناس

نوع دیگری از گروه داروهای ضد افسردگی برای بیماران اختلال دوقطبی, اختلالات هزیانی و بیماران اسکیزوفرنی تجویز می شود.

همچنین داروهای آرام بخش خواب آور نیز در گروه داروهای ضد افسردگی قرار می گیرند که از آنها می توان زولپیدم, متاکوآلون, كلرال هیدارت اتکلروینول, اسزوپيکلون, گلوتی تیمید, اتیل الکل, متیل تریسرترالین کلراید, گاما هیدروکسي بوتیرات, زالپلون و زوپیکلون را نام برد.

نحوه مصرف

عملکرد

داروهای ضد افسردگی باعث افزایش کارکرد نوروترانسمیترها در مغز می شوند و از این طریق سروتونین و نورآدرنالین که با افسردگی دچار اختلال شده بودند دوباره فعالیت خود را از سر می گیرند. داروهای افسردگی فقط با تجویز پزشک تجویز و مصرف می شوند. بدون تجویز پزشک نمی توان آنها را استفاده کرد. همچنین گفتنی است که در افسردگی های شدید مانند: اختلالات استرسی, اضطراب شدید, اختلالات وسواسی و اختلالات تغذیه ایی دارو تجویز می شود. اغلب بعد از 3 ماه مصرف این داروها در حدود 60 درصد بهبود در وضعیت بیمار حاصل می شود.

نحوه مصرف

معمولا مقدار دوز دارویی که تجویز می شود با گذشت زمان تغییر نمی کند و در طول دوره درمان همان دوز مصرف می شود. مصرف قرص ضد افسردگی را تا پایان دوران مصرف باید ادامه داد حتی اگر عوارض جانبی مشاهده شد نباید مصرف دارو قطع شود زیرا اکثر این عوارض در عرض چند روز از بین می رود. اما در صورتی که افسردگی درمان نشد و حتی شدت پیدا کرد باید مصرف دارو قطع و به پزشک مراجعه شود. این دارو ها باید در همان ساعت مشخص مصرف شوند و معمولا اثر آن بعد از هفته دوم مصرف مشخص می شود. اگر این دارو قبل از اتمام دوره درمان افسردگی قطع شود احتمال برگشت افسردگی زیاد است.

قرص ضد افسردگی

عوارض داروهای ضد افسردگی

عوارض هر کدام از داروهای ضد افسردگی ممکن است با هم دیگر متفاوت باشد. به همین خاطر ما عوارض احتمالی هر دارو را جدا بررسی می کنیم. عوارض قرص تری سیلیک شامل: یبوست و اضافه وزن, خشکی دهان, اختلالات خواب و نامنظم شدن ضربان قلب از موارد شایع هستند.

عوارض قرص (اس- اس- ار- آی- ز) معمولا در 2 هفته اول بروز می کند که شامل: حالت تهوع, سو هاضمه, اختلال عملکرد جنسی و اضطراب می باشد. گفتنی است در صورت مشاهده علائمی مانند از دست دادن تعادل و سرگیجه شدید و اختلال در ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

(اس- ان- ار- آی- ز ) و مونو آمینو اُکسیداز باعث افزایش فشار خون می شوند لذا در افرادی که فشار خون بالا دارند و همچنین بیماران قلبی باید با احتیاط مصرف شوند. همچنین علائمی مانند: ناراحتی معده, سرگیجه, توهم و اضطراب ممکن است بوجود آید.

به طور کلی قرص ضد افسردگی را در مواقعی که نیاز به کار با هوشیاری بالا دارید نباید مصرف شود. این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شده و یا در تمرکز اختلال ایجاد کند بنابراین باید با احتیاط مصرف شود.

عوارض قرص ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی اعتیاد دارند؟

به طور کلی این داروها اعتیاد آور نیستند و می توان بدون مشکل مصرف آن را قطع کرد چون دوز مصرفی آنان با گذشت زمان بالا نمی رود و بدن چنین نیازی نیز پیدا نمی کند.

مصرف در بارداری و شیر دهی

مصرف قرص ضد افسردگی در دوران بارداری ممنوع است و در صورت لزوم باید به میزان کم مصرف شود. همچنین در دوران شیر دهی نیز بهتر است که مصرف نشود زیرا ممکن است مقداری از دارو همراه شیر به بدن نوزاد نیز منتقل شود.

نکات

ممکن است مصرف داروهای ضد افسردگی باعث بروز تحریکات گوارشی شود. لذا توصیه می شود برای جلوگیری از این مشکل دارو را با غذا میل کنید.

از مصرف این دارو همراه با الکل و سیگار خودداری کنید.

به هیچ وجه خود سرانه دوز داروهای ضد افسردگی را کم و زیاد یا قطع نکنید. تمام این اقدامات باید با نظر و تایید پزشک انجام شود.

از مصرف قرص های خواب آور در طی روز بپرهیزید, آنها را نیم ساعت قبل از خواب و در شب میل کنید. گفتنی است مصرف همیشگی قرص های خواب آور باعث می شود که به مرور زمان اختلالات خواب بوجود آمده و خواب سبک شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.