دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

اصول برگزاری مراسم عقد در مسجد

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۸ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

برگزاری مراسم عقد در مسجد مزیت‌های زیادی دارد این مراسم موجب شده تا عاقبت بخیری زوج را به همراه داشته باشد این مراسم‌ها دارای شرایطی بوده که به آن اشاره می‌شود

یکی از سوال‌ های متداول که ممکن است، شما هم با آن مواجه شده باشید، این موضوع بوده که برگزاری کردن مراسم عقد در مسجد امکان‌ پذیر است یا نه؟ برگزاری مراسم عقد در مسجد با وجود خدشه‌ دار نکردن حرمت آن امکان پذیر می‌ باشد.

جشن عقد در مسجد

شرایط برگزاری مراسم عقد در مسجد:

این کار و سنت جایز بوده تنها در صورتی که در فضای مسجد حرمت آن نگهداری شود و ساز و آوازی وجود نداشته باشد در این مراسم‌ها با توجه به اینکه در یک فضای معنوی برگزار می‌شود می‌تواند برای زندگی فواید زیادی داشته باشد اما در صورتی که هتک حرمت به مسجد صورت نگیرد.

 

با توجه به اینکه مسجد یکی از بنیانی‌ ترین مکان‌ ها در دین اسلام بوده و یک مکان مقدس می‌ باشد، چه بهتر اینکه زندگی خود را با حضور در مسجد شروع کرده و زندگی خود را به برکت مسجد نورانی کنند.

کاهش دادن تجملات و مراسم‌ های دیگر در فضای مسجد توصیه می‌ شود. شما باید در مسجد تنها عقد را جاری کنید و هیچگونه مراسم و تجملاتی نداشته باشید. همچنین لباس داماد و عروس نیز باید یک لباس پوشیده و مناسب باشد. لباس باید مناسب با حرمت مسجد بوده و عروس بهتر است تا از آرایش کردن خودداری کند.

برگزاری مراسم عقد در مسجد

  •  آرون گروپس

یکی دیگر از شرایطی که نمازگزاران باید در برگزاری مراسم عقد در این محیط‌ ها به آن توجه داشته باشد، این است که نباید موجب زحمت برای دیگر نمازگزاران در مسجد شود و یا اینکه در وقت برگزاری نماز باشد که حقوقی از دیگران ضایع شود. همچنین برگزاری این مراسم نباید موجب مسئولیت و سنگینی بار بر روی خدمتگزاران مسجد شود.

کف زدن شادی کردن و کل کشیدن به هیچ عنوان در مسجد توصیه نمی‌ شود و در صورتی که قصد دارید، مراسم خود را در مسجد برگزار کنید، حتماً باید به این نکات توجه داشته باشید تا انشا الله مورد توفیق پروردگار قرار بگیرید. به طور کلی از دیدگاه معصومین و ائمه نیز اصل برگزاری مراسم عقد درون مسجد جایز می‌ باشد.

تنها چیزی که مورد توجه همه است، این بوده که برگزاری این مراسم نباید به شان قداست فضای مسجد لطمه وارد کند. بقیه افراد حاضر در عقد نیز بهتر از لباس مناسب در شان مسجد بر تن داشته باشند. برای خانم‌ ها آرایش نکردن، پوشاندن مو و چادر داشتن از موارد مهم بوده که در این مراسم عقد باید به آن توجه داشته باشند.

مراسم عقد در مسجد

در روایت‌ های زیادی عنوان شده است که برگزاری مراسم عقد در مکان‌ های مذهبی مانند حرم امام رضا حرم ائمه و یا مساجد توصیه می‌ شود. این موضوع تنها در صورتی بوده که مراسم عقد بسیار ساده باشد و عروس با داشتن چادر زندگی خود را شروع کند. این گونه فضاها می‌ تواند برکت زیادی برای شروع زندگی یک زوج داشته باشد و موجب عاقبت بخیری آنها خواهد شد.

فضاهای معنوی می تواند همیشه در زندگی افراد نقش و جایگاه مهمی داشته باشد. نامگذاری فرزندان در این مکان ها صورت می گیرد و چه بهتر که مراسم ازدواج آن ها نیز در این مکان مقدس برگزار شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *