دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

نگاهی به راه های تقویت حل مسئله

  • بهجت فلاح
  • ۱۴ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

گاهی اوقات در محل کار خود با مشکلاتی مواجه می شوید که این موضوع کاملا عادی است. اما مسئله مهم این است که چطور می توانید از این وضعیت بیرون بیایید و به روال عادی زندگی خود باز گردید. از این رو، برای تصمیم گیری درست در خصوص رفع مشکلات به وجود آمده باید مهارت های حل مسئله را بدانید.

مهارت های حل مسئله موضوع بسیار مهمی در تجارت هستند. بدون فراگیری این مهارت ها، شما و همکاران شما، با کوچک ترین موضوعی در شرایط بحرانی قرار می گیرید و نمی توانید به پیشرفتی که انتظار دارید، برسید. به وجود آمدن این مشکلات و تکرار مداوم آن ها، به دلیل عدم آگاهی در مورد مهارت حل مسئله و عدم استفاده از این مهارت است. بنابراین در این مطلب سعی داریم شما را با راه های تقویت حل مسئله آشنا کنیم. مهارت هایی که در این مقاله می آموزید بسیار ساده هستند. کافی است کمی تمرین کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

منظور از مهارت حل مسئله چیست؟

مهارت حل مسئله یک نوع فرآیند شناختی- رفتاری است که خود فرد آن را هدایت می کند و با استفاده از آن ها، راه حل های مؤثری برای غلبه بر مشکلات به دست می آورد. در حقیقت فرد ابتدا باید به دنبال یافتن علت وقوع مسئله باشد و به تناسب آن، بهترین راه حل را برای آن پیدا کند. مهارت های حل مسئله، ویژگی هایی هستند که باید داشته باشیم یا آن ها را در خود ایجاد کنیم تا مسائل مختلفی که در محل کار با آن ها مواجه می شویم را حل کنیم.

راه های تقویت حل مسئله کدامند؟

بسیاری از افراد، هنگامی که با یک مشکل در محل کار مواجه می شوند، به دنبال راه ساده ای برای حل آن هستند. در حالی که این اقدام نه تنها در اکثر مواقع نتایج مثبتی به همراه ندارد، بلکه مشکلات جبران ناپذیری را در درازمدت ایجاد می کند. به طور کلی، زمانی می توانید یک مسئله را حل کنید که ابتدا آن را تحلیل کرده و سپس به دنبال حل ریشه ای آن مشکل باشید. در ادامه با راه های تقویت مهارت حل مسئله آشنا خواهید شد.

  افزایش مهارت حل مسئله

۱. همیشه به دنبال آموختن باشید

هرچه اطلاعات و دستاوردهای بیشتری کسب کنید، نتایج بهتری به دست می آورید. نکته ای که افراد باید بدانند این است که در هر زمینه ای که به کار مشغول هستید، مدام در حال یادگیری باشید. به این صورت که ذهن تان را به روی فراگیری مطالب جدید باز بگذارید. زمانی که در کاری به موفقیت می رسید، به این معنا نیست که کارتان تمام شده و دیگر جایی برای پیشرفت وجود ندارد. شما در هر حال باید مهارت های خود را ارتقا دهید.

۲. هیچ گاه خودتان را سرزنش نکنید

تقریبا همه ما زمانی که نمی توانیم مشکلی را به طور صحیح و مؤثر حل کنیم، خودمان را سرزنش می کنیم. این موضوع می تواند پذیرش مشکلات جدید و حل آن ها را برای ما مشکل سازد. بهتر است همیشه موقعیت هایی که نیاز به راه حل دارند را ابتدا از دور و به صورت واقع بینانه نگاه کنید.

  •  آرون گروپس

۳. همدلی با دیگران را تمرین کنید

زمانی که به مسائل از دید دیگران نگاه می کنید، گامی مؤثر در جهت تقویت هوش هیجانی خود برداشته اید. با گوش کردن فعال به دیگران می توانید از آن ها ایده بگیرید و مناسب ترین راه را برای حل مسئله انتخاب کنید. یادتان باشد که هیچ گاه بدون داشتن اطلاعات کافی، در مورد چیزی قضاوت نکنید. اول در مورد آن موضوع اطلاعات کسب کنید و سپس دست به نتیجه گیری بزنید.

یادگیری مهارت حل مسئله

۴. همیشه در بدترین زمان ممکن فکر کنید

مهارت حل مسئله موضوعی است که تقریبا همه ما با آن سروکار داریم. این در حالی است که همه ما مشکلاتی داریم که برای حل آن ها و آموزش به دیگران، باید بدترین لحظات خود را به خاطر بیاوریم و مسیری که برای بهبودی طی کرده ایم را فراموش نکنیم. حتما در زمان انجام این کار یادداشت برداری کنید و پروسه موفقیت خود را مهندسی معکوس کنید و آن ها را در موقعیت های مشابه اعمال کنید.

۵. پیش از حل مشکل، آن را تعریف کنید

پیش از حل مشکل، به طور دقیق مشخص کنید که به چه مسئله ای روبرو هستید. هر چیزی که به آن مسئله مربوط می شود را خوب بررسی کنید. شرایط خود و گزینه های مربوط به خودتان را انتخاب کنید و با توجه به دانسته هایتان تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب تر است. هر چقدر بیشتر تمرین کنید، حل مشکلات برایتان ساده تر خواهد شد.

۶. به دنبال ارتباطات غیر عادی باشید

پیچیده ترین راه حل ها همیشه هم پیچیده نیستند. شاید بتوان گفت که تنها کمی خلاقانه هستند. خلاقیت نیز به خودی خود چیز بدی نیست؛ بلکه توانایی پیدا کردن ارتباطات غیر عادی میان چیزهای آشنا است. بهتر است خلاقیت تان را برای ایده ها بیشتر کنید. هر چقدر ایده های بیشتری بیاموزید، به راه حل های خلاقانه تری خواهید رسید.

۷. به مشکل، به چشم یک فرصت نگاه کنید

مهارت حل مسئله نقش مهمی در موفقیت دارد. مسئله مهم طرز تفکر شما در مورد مشکل است. اگر مشکل به وجود آمده شما را ناراحت کرده است، احتمالا به راه حل مناسبی نخواهید رسید. شما باید به مشکلات به چشم فرصتی برای خلاقیت، یادگیری و فعال بودن نگاه کنید.

آشنایی با راه های تقویت حل مسئله

۸. با مشکلات خود صادقانه روبرو شوید

پیش از حل هر مشکلی، حتما به خودتان یادآوری کنید که چه کسی هستید و چرا این کار را انجام می دهید. با مشکلات تان با شجاعت روبرو شوید و آن ها را بر اساس احساسات، اصالت و ندای درون تان حل کنید. هیچ راه دیگری برای حل مشکل شما وجود ندارد.

۹. به استانداردها شک کنید

در تمام کشورهای دنیا سنت هایی وجود دارند که چون همه از زمان قدیم آن را انجام داده اند، دیگر کسی به اشتباه بودن آن فکر نکرده است. در این میان افرادی هم بوده اند که می دانند این باورها غلط است، اما به دلایل اعتقادی و احساسی هم چنان به آن ها پایبند هستند. روش های استاندارد برای حل مسائل هم دقیقا مانند همین سنت های قدیمی هستند. بسیاری از استانداردها کاربردی و دقیق و برخی از آن ها، اشتباه و ناکارآمد هستند. یاد بگیرید که برای حل مسائل تان، تنها به استانداردها پایبند نباشید و روش های جدید را هم امتحان کنید.

۱۰. در زمینه کاری تان متخصص شوید

مهارت حل مسئله با دانشی که شما درباره یک موضوع دارید، ارتباط مستقیمی دارد. هر چقدر با حوزه کاری خودتان به صورت تخصصی آشنا باشید، مسائل را ساده تر پیدا می کنید و قبل از این که به یک چالش بزرگ تبدیل شوند، آن ها را حل خواهید کرد. چه بسا ممکن است مشکلات احتمالی را پیش بینی کرده و از وقوع آن ها جلوگیری کنید.

۱۱. از ایده ها و نظرات دیگران استفاده کنید

قرار نیست همه ایده های خلاقانه به ذهن خودتان برسد. همکاری با افراد دیگر به شما کمک می کند راهکارهای بهتری برای مسائل تان پیدا کنید. شما می توانید با در میان گذاشتن افکار و ایده هایتان با دیگران، بازخوردی عالی دریافت کنید. ممکن است افراد دیگر مواردی را مطرح کنند که شما به دلیل نزدیک بودن به مشکل تان، به آن ها توجه نکرده باشید. وقتی نوبت به حل مسائل شما می رسد، هیچ نیازی نیست که تنها باشید. بلکه برعکس داشتن اجتماعی از دوستان و همکاران می تواند برای تان مفید باشد.

راه های تقویت مهارت حل مسئله

۱۲. دست از تمرین برندارید

یکی دیگر از راه های تقویت حل مسئله، داشتن تمرین مداوم است. در حقیقت، برای این که بتوانید مشکلات تان را بهتر حل کنید، باید به طور پیوسته خلاقیت را تمرین کنید. در واقع همانند هر کار دیگری، خلاقیت هم به تمرین نیاز دارد. خلاقیت درست مانند یک عضله است که با تمرین بیشتر، قوی تر می شود. شما باید بی پروا باشید و هر ایده ای که به ذهن تان می رسد را بیان کنید، ولو بی ارزش باشد. اگر بیشتر از چیزی که نیاز دارید، پاسخ دارید، می توانید بهترین و مناسب ترین ایده هایتان را انتخاب کنید.

۱۳. از بدن تان غافل نشوید

ذهن و بدن شما قسمتی از یک ارگانیسم به هم متصل هستند. به این صورت که اگر می خواهید سلامت روانی تان را بهبود بخشید و مهارت حل مسئله را در خودتان تقویت کنید، نباید نسبت به سلامت جسمانی تان غافل باشید. یادتان باشد که اگر برای ساعت های طولانی پشت میز مشغول کار با رایانه هستید، حتما به صورت منظم ورزش کنید. استراحت کافی داشته باشید و خوب بخوابید.

۱۴. در برنامه های روتین خود تغییر ایجاد کنید

یکی از چالش های بزرگی که در حل مشکلات وجود دارد، تفکر عادی است. شما باید راه های خلاقانه ای برای حل مشکلات تان پیدا کنید و برای خلاق بودن، طبق عادت رفتار نکنید. یکی از راه های مؤثر برای داشتن ذهن خلاق، این است که مدتی از میز کارتان دور شوید. در این مدت پیاده روی کنید و بگذارید ذهن تان نفس بکشد. آن گاه خواهید دید که چگونه ایده های جدید به ذهن تان سرازیر می شوند.

۱۵. در هر شرایطی، متمرکز بمانید

یکی از راه های تقویت حل مسئله، متمرکز ماندن روی موضوع مورد نظر است. در حقیقت برای این که مهارت حل مسئله را تقویت کنید باید پشتکار داشته باشید و روی موضوع تمرکز کنید. زمانی که با مشکل مواجه شدید، متمرکز بمانید و به دنبال راهکاری برای حل آن باشید. برخی مسائل پیچیده تر هستند و طبیعی است که حل آن ها کمی بیشتر از حالت عادی طول بکشد. گاهی هم احتمال دارد امکانات مورد نیاز برای راهکاری که در ذهن دارید، در دسترس نباشد و باید دنبال روش های جدید باشید.

از راه های تقویت حل مسئله چه می دانید؟

۱۶. سرگرمی داشته باشید

هر تفریحی با چالش ها و مشکلات خاص خود همراه است که ذهن را به انجام کارهای متفاوت وادار می کند. سرگرمی داشتن می تواند به ارتقای قدرت خلاقیت شما کمک کند؛ به ویژه اگر آن سرگرمی مانند مدل سازی یا فراگیری موسیقی، با ذهن شما در ارتباط باشد. در ارائه ایده برای سرگرمی هایتان ریسک کنید و نگران نتیجه آن نباشید. همین کارهای به ظاهر ساده به شما نشان می دهند که تا چه اندازه توانمند هستید و ذهن تان خلاق است.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات افزایش مهارت حل مسئله و مهارت های تصمیم گیری را هم مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *