دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

حکم کشتن حیوانات در اسلام چیست؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۳ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

حکم کشتن حیوانات موذی و غیر موذی در روایت ها اینگونه عنوان شده است که این کار به صورت عمدی موجب دارای عقوبت بوده و باید دیه آن را پرداخت کنید.

کشتن حیوانات در اسلام دارای احکامی بوده که بهتر است، بدانید. این حکم برای کشتن عمدی و غیر عمدی مختلف بوده که به آنها اشاره می‌ شود و با حکم کشتن حیوانات آشنا خواهید شد.

حکم کشتن حیوانات چیست؟

در دین ما آزار و اذیت کردن حیوانات توصیه نمی‌ شود و به شدت از این کار نهی شده است. در اسلام روایت‌ های متعددی وجود دارد که آزار و اذیت کردن حیوانات یکی از بدترین گناهان شمرده می‌ شود. این امر یکی از زشت‌ ترین و ناپسند ترین اعمال بوده که گناهان زیادی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. مراجع تقلید نیز در این زمینه احکامی داده‌ اند که به آن اشاره می‌ شود.

حکم کشتن حیوانات در اسلام

اگر کبوتری را به طور غیر عمد بکشیم چه حکمی دارد؟

اسلام حکمی که در این زمینه وارد شده است. طبق روایت‌ هایی از امام صادق زشت‌ ترین گناهان شمرده می‌ شود. پشیمان شدن از این کردار نشان دهنده پاکی وجدان شما داشته و اگر این کار به صورت غیر عمد بوده باشد و شما توبه و استغفار کنید. برای شما کفاره‌ ای در نظر گرفته نمی‌ شود. برخی علما از جمله مرحوم مجلسی در این زمینه پرداخت صدقه را توصیه می‌ کنند. این کفاره واجب نیست اما بهتر است که صدقه‌ ای بدهید.

کشتن حیوانات اهلی مانند گربه در صورتی که فجیع و در اتاق حبس شده باشد، دارای دیه بوده و باید کفاره آن را پرداخت کنید. در برخی از مراجع نیز این امر دیه ندارد و ظلم محسوب می‌ شود و عذاب و عقوبت اخروی دارد.

عذاب کشتن حیوانات

این گناهان را می‌ توان جبران کرد؟

در صورتی که این اتفاق عمدی نباشد و تکرار نشود مورد عفو و بخشش خداوند قرار می‌ گیرید و این ظلم و عقوبت از شما دور خواهد شد. اما در صورتی که فردی به طور عمد و به صورت فجیعانه حیوانات را آزار و اذیت کند، این کار برای او عقوبت اخروی داشته و طبق روایت‌ ها در دنیا نتیجه اعمال خود را مشاهده می‌ کند.

  •  آرون گروپس

به جز حیواناتی که برای خوراک انسان مصرف می‌ شود، کشتن سایر حیوانات ممنوع بوده حتی کشتن مگس و پشه نیز در برخی از روایت‌ ها نهی می‌ شود. معصومین روایت‌ های زیادی در زمینه نکشتن حیوانات دارند که به آزار و اذیت حیوانات نهی شده است. در این روایت‌ ها کشتن هدهد پرستو فاخته و گنجشک‌ های شکاری نیز به شدت نهی می‌ شود.

حکم کشتن عمد حیوان

کشتن حیوانات موذی:

از بین بردن و کشتن حیوانات موذی نیز مانعی ندارد. در صورتی که موجب آزار شما شود، این امر مانعی نداشته و حکمی برای آن در نظر گرفته نمی‌ شود. حکم کشتن حیوانات در اسلام پرداخت صدقه و دیه است.

کشتن حیوانات غیر موذی:

در این زمینه نیز طبق روایت‌ ها کشتن آنها در صورتی که عمدی باشد، دارای صدقه بوده در برخی از نبایدها نیز کشتن مارمولک دارای غسل است.کشتن حیواناتی که بی‌ آزار هستند، دارای عقوبت دنیوی و اخروی می‌ باشد.

اگر شخصی به یک حیوانی که مهاجم است، شلیک کند چه حکمی دارد؟ تیراندازی در صورتی که برای حفاظت از جان باشد حکمی نداشته ولی باید دیه آن را پرداخت کنید و یا صدقه بپردازید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *