دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

عواقب سکوت در رابطه و تکنیک هایی کاربردی برای شکستن سکوت در رابطه

 • بهجت فلاح
 • ۱۰ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

سکوت در رابطه معنای متفاوتی با دیگر انواع سکوت دارد. این مورد می تواند به احساسات، شرایط خاص و دلایل فردی بستگی داشته باشد. به صورت کلی سکوت در رابط عاطفی می تواند همانند قاتلی خاموش عمل کرده و پایه و اساس عشق را از بین می برد.

سکوت یک الگوی رفتاری است که ممکن است در روابط مختلف ما به وجود بیاید. زندگی مشترک هم یکی از آن روابط محسوب می شود. یکی از طرفین رابطه در این الگو بعد از اینکه احساس می کند حال خوبی ندارد یا آسیب دیده است، به جای بیان احساسات و تلاش برای حرف زدن یا حل مشکل، از ارتباط برقرار کردن دوری می کند و در این شرایط، شخص به طور کامل از شریک زندگی خود فاصله می گیرد و ارتباط خود را با او قطع می کند. سکوت در رابطه به عنوان یک الگوی رفتاری اشتباه، تنش و ناراحتی ها را تشدید می کند. در این مقاله ضمن پرداختن به عواقب سکوت در رابطه، راهکارهایی را برای شکستن سکوت در رابطه به شما معرفی خواهیم کرد.

چرا افراد از سکوت در رابطه استفاده می کنند؟

 • ابراز خشم: برخی از افراد ممکن است با سکوت کردن خشم خود را نشان دهند. در حقیقت آن ها از این کار برای بیان غیر مستقیم احساسات خود استفاده می کنند.
 • ناتوانی در بیان احساسات: برخی از افراد ممکن است در بیان احساسات و نیازهای خود توانایی کافی نداشته باشند. برای این افراد سکوت در رابطه می تواند یک راه فرار از مواجهه با نیازهای پیچیده و احساسات باشد.
 • کنترل و قدرت: برخی از افراد از سکوت به عنوان ابزاری برای کنترل و قدرت در رابطه استفاده می کنند. این نوع رفتار می تواند موجب احساس قدرت و کنترل در برابر طرف مقابل شود.
 • جلوگیری از درگیری: گاهی اوقات علت سکوت افراد این است که فکر می کنند صحبت کردن در مورد آن موضوع ممکن است باعث ایجاد بحث و دعوای بیشتر شود. به همین خاطر تصمیم می گیرند سکوت کنند.
 • باج گیری عاطفی: استفاده از سکوت به عنوان تنبیه نیز نوعی باج گیری عاطفی برای دستیابی به اهداف محسوب می شود.

عواقب سکون در زندگ زناشویی

آیا سکوت در رابطه نوعی سوء استفاده عاطفی به شمار می رود؟

سکوت در رابطه به نوعی مجازات کردن است. علت این امر آن است که سکوت درمانی که به عنوان راهی برای جلوگیری از احساسات شناخته می شود، در حقیقت نوعی سوء استفاده غیر فعال است.

سکوت در رابطه چگونه رخ می دهد؟

این اتفاق هنگامی رخ می دهد که شریک زندگی تان بدون توجه به شرایط مورد نظر از ورود به هر نوع گفتگوی معنا داری با شما دوری می کند. او از لحاظ عاطفی از شما فاصله می گیرد، و رفتاری از خود نشان می دهد که احساس کنید یک غریبه هستید. این رفتار به سنگ تراشی یا ضعیت خفقان آور نیز معروف است.

عواقب سکوت در رابطه چیست؟

سکوت در رابطه می تواند با پیامدهای زیر همراه باشد:

 • افزایش احتمال خیانت: سکوت و عدم برقراری رابطه عاطفی، زمینه را برای خیانت و ایجاد صمیمیت در خارج از رابطه فراهم می کند.
 • بی اعتمادی: سکوت می تواند باعث بی اعتمادی و سوء تفاهم بین زن و مرد شود. هنگامی که زوجین از احساسات و افکار یکدیگر بی خبر باشند زمینه برای شک و تردید فراهم می شود.
 • طلاق عاطفی و جدایی: سکوت طولانی مدت باعث طلاق عاطفی و در نتیجه منجر به جدایی فیزیکی زوجین می شود.
 • احساس تنهایی: سکوت در رابطه موجب می شود هر یک از زوجین احساس انزوا و تنهایی کنند؛ به گونه ای که انگار در جهان جداگانه ای زندگی می کنند.
 • کاهش عاطفه و میل جنسی: سکوت، عشق و صمیمت را از رابطه دور می کند و میل جنسی را نیز تا حد قابل توجهی تحت تأثیر قرار می دهد.
 • خشم و کینه: سکوت در رابطه، باعث ایجاد خشم و کینه می شود و با گذشت زمان باعث ایجاد رفتارهای مخرب و زیان آور در رابطه می شود.

زنان در رابطه بیشتر سکوت می کنند یا مردان؟

به طور معمول مردان بیشتر از زنان تمایل دارند در برابر مشکلات سکوت کنند. این امر می تواند به خجالت، عدم مهارت در بیان احساسات و ترس از قضاوت شدن مربوط شود.

نتیجه سکوت در رابطه زناشویی

چند واقعیت نگران کننده درباره سکوت در رابطه که ممکن است آن را ندانید

سکوت در رابطه غیر قابل قبول است و چیزی نیست که در هر رابطه ای قابل تحمل باشد. در ادامه به چند واقعیت در خصوص سکوت درمانی که احتمال دارد از آن مطلع نباشید، اشاره کرده ایم. این موارد به شرح زیر هستند:

 • آرون گروپس
 • رابطه شما ناکارآمد است.
 • سکوت در رابطه می تواند موجب خشونت جسمی شود.
 • می تواند به سلامتی شما آسیب برساند.
 • شریک زندگی شما ممکن است یک فرد خود شیفته باشد.
 • سکوت در رابطه زناشویی، نیاز به داشتن خلوت نیست.
 • سکوت در رابطه نوعی سوء استفاده عاطفی محسوب می شود.

۱. رابطه شما ناکارآمد است

بحث و جدل بین زوجین کاملا طبیعی است و هیچ مشکلی در بحث و گفتگو در خصوص اختلافات به شکل سازنده وجود ندارد. با این وجود، اگرچه این مورد به سکوت های کوتاه مدت مربوط می شود، اما به دوره های طولانی مدت انزوا یا شوک اجتماعی نیز گسترش نمی یابد. این نکته را به یاد داشته باشید که دور از ذهن است، این انتظار را داشته باشیم که دیگران سکوت ما را تحلیل کنند.

۲. سکوت در رابطه می تواند موجب خشونت جسمی شود

بد رفتاری خانگی یا خشونت شریک زندگی شامل هر نوع حمله جسمی یا جنسی، آسیب روانی یا صدمه زدن است که توسط شریک سابق یا فعلی تحمیل شده است. در حالی که سوء استفاده عاطفی را می توان در تنهایی و انزوا انجام داد، اما شواهد نشان می دهد که ۹۵ درصد از مردانی که از همسر خود سوء استفاده جسمی می کنند، از سوء استفاده روانی هم استفاده خواهند کرد. حتی اگر تصمیم به ترک رابطه ناسازگارانه دارید احتمال دارد کشف کنید که کابوس شما تازه آغاز شده است. آزار و اذیت ممکن است مدت ها بعد از پایان رابطه نیز رخ دهد. به همین خاطر مهم است که نشانه های سوء استفاده عاطفی را دقیق بشناسید و خودتان هر چه سریع تر آن ها را از بین ببرید.

عواقب سکوت در رابطه زناشویی

۳. می تواند به سلامتی شما آسیب برساند

معمولا به تأثیر سوء استفاده عاطفی پرداخته نمی شود. افرادی که قربانی سوء استفاده روانی هستند معمولا از تأثیر اختلال استرس بعد از سانحه رنج می برند. این امر به این دلیل است که درد محرومیت اجتماعی نظیر نادیده گرفتن و سکوت نسبت به درد ناشی از آسیب جسمی سخت تر تسکین پیدا می کند. به خصوص زنان مورد آزار و اذیت روانشناختی، با ۷۰ درصد نشانه های اختلال استرس بعد از سانجه و افسردگی روبرو هستند. همچنین افراد مبتلا به سوء استفاده عاطفی معمولا روابط ناسالم دیگری نیز دارند. آن ها در اعتماد به شریک جدید خود نیز مشکلات بیشتری خواهند داشت.

۴. شریک زندگی شما ممکن است یک فرد خودشیفته باشد

شخصی که اختلال خودشیفتگی دارد از لحاظ عاطفی نابالغ است. در زندگی با این فرد متأسفانه خیلی سریع متوجه می شوید که او خواهان پرستش مداوم است. او به عقاید و افکار شما علاقه ای نشان نمی دهد و همه وقت خود را صرف صحبت کردن درباره خودش می کند. اگر این اعتقاد را داشته باشد که شما از هر طریقی به او بی احترامی کرده اید، عصبانی می شود. انتقاد سازنده در جهان جنگ یافته او هیچ معنایی ندارد.

معمولا هر پیام یا متنی که برای او می فرستید با تحقیر روبرو می شوید. احساس کنترل او ناشی از سکوت در رابطه است. او این موضوع را به خوبی می داند که گفتگو دوباره آغاز نمی شود تا زمانی که حس کند به اندازه کافی مجازات شده اید.

یک فرد خودشیفته به هیچ عنوان مسئولیت کارهای خود را نمی پذیرد. او می داند که با نادیده گرفتن شما، موجودیت تان را به طور کامل بی ارزش می کند و باعث می شود احساس ناچیز بودن نسبت به خودتان داشته باشید. اگر نشانه های هشدار دهنده ای را می بینید که شریک زندگی تان تمایل به خودشیفتگی دارد، پس باید به خودتان فکر کنید و سریع از رابطه خارج شوید. خودشیفتگی به هیچ عنوان به پایان نمی رسد و حتی ممکن است یک درس سخت و پرهزینه باشد. آشنایی با شخص خود شیفته هم از لحاظ مالی و هم عاظفی شما را تخلیه خواهد کرد.

راهکارهایی برای شکستن سکوت در رابطه

۵. سکوت در رابطه زناشویی، نیاز به داشتن خلوت نیست

گاهی اوقات هر کسی نیاز دارد مدت کوتاهی از رابطه خود خارج شود. این کاملا طبیعی است و معمولا برای حل تعارض در روابط سالم کاربرد دارد. با این وجود نباید این موضوع با سکوت درمانی اشتباه گرفته شود. شاید با شریک زندگی خود مشاجره کنید و او ممکن است بیش از حد ناراحت یا عصبانی باشد تا با شما صحبت کند و برای فکر کردن به زمان نیاز داشته باشد. این کار به هر دو نفر برای فکر کردن عقلانی و آرامش کمک زیادی می کند.

معمولا ترک موقت مفید است. این گونه زوجین می  فهمند که مشکل چیست و به زمان نیاز دارند که درباره آن گفتگو کنند. جنبه اصلی و مهم این است که این جدایی کاملا موقتی است و هر دو نفر می خواهند سریعا درباره آن صحبت کنند. اما صحبت نکردن بدون ایجاد شرایط ترمیم، یک عمل تخریبی کودکانه و عجیب است که در آن هیچ چیزی حاصل نمی شود.

۶. سکوت درمانی نوعی سوء استفاده عاطفی محسوب می شود

سکوت درمانی روشی است که شریک زندگی تان به شما می گوید که کار غلطی انجام داده اید. در نتیجه این امر، او با شما ارتباطی برقرار نمی کند و این نوعی سوء استفاده عاطفی منفعلانه است. علاوه بر پریشانی، نادیده گرفتن و محرومیت، به نیازهای اساسی روانی شما را تهدید می کند. با این کار شریک زندگی شما سعی دارد تا احساس شرم و ناتوانی را القا کند. این موضوع به سوء استفاده عاطفی یا روانی معروف است. با سکوت درمانی شریک زندگی تان شما را مجازات می کند. او حتی منکر وجود شما می شود و به نیازها و خواسته ها شما بی اعتنا است.

تکنیک هایی کاربردی برای شکستن سکوت در رابطه

 • ابراز احساسات: به جای سکوت کردن، یاد بگیرید احساسات خود را به صورت واضح و بدون قضاوت به همسرتان بازگو کنید.
 • مهارت های حل مسئله: با گفتگو و همفکری، راهکارهای مناسبی برای حل مشکل خود پیدا کنید.
 • همدلی: خودتان را به جای همسرتان قرار دهید و سعی کنید از نگاه او به مسائل بنگرید.
 • گوش دادن فعال: به حرف های شریک زندگی تان با دقت و بدون پیش داوری خوب گوش کنید و تلاش کنید او را درک کنید.
 • استفاد از تکنیک های مدیریت خشم: اگر خشم و نا امیدی عامل سکوت است، زوجین می توانند از تکنیک های مدیریت خشم مانند تمرین های آرامش بخش، مدیتیشن و تنفس عمیق کمک بگیرند.
 • مشاوره حرفه ای: در صورت تکرار و شدت مشکل، مراجعه به روانشناس متخصص یا مشاور در زمینه رابطه زناشویی می تواند کمک کننده باشد. مشاور می تواند به زوجین کمک کند تا الگوهای رفتاری مخرب را شناسایی کرده و آن ها را تغییر دهند.

چرا افراد از سکوت در رابطه استفاده می کنند؟

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات فواید سکوت، دلایل سکوت مردان، سکوت کودکان و قدرت سکوت در زندگی را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *