دسته ها
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

تکنیک های پاکسازی درون و رسیدن به آرامش

 • بهجت فلاح
 • ۷ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

پاکسازی درون یکی از عادات افراد موفق در زندگی است. زمانی که حافظه رایانه یا گوشی شما پر می شود، دچار مشکل شده و به درستی کار نمی کند. در این مرحله لازم است که با پاکسازی آن را به حالت قبل برگردانیم تا به راحتی استفاده کنیم. پاکسازی درون هم بی شباهت به این موقعیت نیست. با پاکسازی درون می توانیم به آرامش ذهنی برسیم و در کارهایمان موفق تر عمل کنیم.

افکار بی اهمیتی که در ذهن تان ایجاد شده اند، استرس های روزانه و ترکیب اتفاقات ناخوشایند گذشته و نگرانی از آینده باعث شده اند که آرامش از شما گرفته شود. در اینجا شما نیاز به پاکسازی درون دارید تا بتوانید آرامش از دست رفته خود را به دست آورید. تکنیک پاکسازی درون به این دلیل انجام می شود که بتوانید تمرکز خود را روی مسائل مهم بگذارید. پاکسازی می تواند شخص را از نگرش های ثابت، عادات و الگوها و موقعیتی که در آن گیر کرده است رها کند تا بتواند آزاد باشد و انتخاب بیشتری در زندگی اش داشته باشد.

پاکسازی درون چه اهمیتی دارد؟

هنگامی که از خودمراقبتی صحبت می کنیم به طور معمول نخستین چیزی که به ذهن می رسد، مراقبت از جسم است. کارهایی مانند ورزش کردن یا پاکسازی پوستی بسیار کمک کننده هستند. اما به جز جسم فرد، ذهن هم نیاز به مراقبت دارد. گاهی اوقات ذهن به یک مکان شلوغ تبدیل می شود که باید سریعا خانه تکانی در آن انجام شود. برای انجام خانه تکانی اساسی نیاز به پاکسازی درونی دارید تا با نشخوارهای فکری و افکار منفی مبارزه کنید. دلایل پاکسازی درون به شرح زیر است:

 • باعث بهبود حافظه بلندمدت و کوتاه مدت می شود.
 • برای سلامت روان به شدت مفید است.
 • هورمون استرس یا هورمون کورتیزول را کاهش می دهد.
 • به افزایش تمرکزتان کمک می کند.
 • موجب می شود در زندگی کارآمدتر شوید.

چگونه با پاکسازی درون به آرامش برسیم؟

اگر می‌ خواهید به آرامش درونی برسید، باید پاکسازی درون را آغاز کنید. پاکسازی درون با تکنیک هایی همراه است که مهم ترین آن ها را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱. مدیتیشن کنید

به کمک مدیتیشن می توانید بر احساسات منفی خود غلبه کنید. مدیتیشن در رها کردن نشخوار فکری نیز به شما کمک می کند. حتی اگر نمی توانید درست بخوابید با مدیتیشن این مشکل به خوبی برطرف خواهد شد. درست هنگامی که افکار منفی به سمت شما هجوم می آورند و می خواهند توجه شما را درگیر کنند، با تنفس عمیق آن ها را از خودتان دور کنید.

گام های عملی پاکسازی ذهن

۲. منظم باشید

نامرتبی روی عملکرد مغز تأثیر می گذارد. سعی کنید محل زندگی خود را همیشه مرتب نگه دارید، اگر اطرافتان بهم ریخته و نامنظم باشد آرامش تان نیز به طور کامل بهم می خورد. به همین خاطر مغز عملکرد خوبی نخواهد داشت. اگر می خواهید پاکسازی درون اتفاق بیفتد، اول محیط خود را پاکسازی کنید.

۳. حواس خود را پرت کنید

اگر دچار وسواس فکری شده اید، یکی از روش هایی که به شما کمک می کند پاکسازی درون است. شما باید حواس خود را پرت کنید. ذهن تان در یک زمان تنها قادر است روی یک مسئله متمرکز شود. به همین خاطر اگر توجه خود را روی یک موضوع بگذارید، به شکل هدفمند موضوعات دیگر را نادیده می گیرید.

 • آرون گروپس

۴. از تکنولوژی کمتر استفاده کنید

مزیت ها و فواید بسیاری برای پاکسازی درون در بخش استفاده از تکنولوژی وجود دارند، اما حتی استفاده نکردن از آن ها برای مدت زمان طولانی باعث تازگی و طراوت ذهن می شود. شما می توانید با عدم استفاده از تکنولوژی، در حالی که مدتی را بیرون از خانه می گذرانید، کارهای کوچک انجام دهید یا حتی تلاش کنید دستگاه های هوشمند خود را در طول روز خاموش نگه دارید. برخی از فعالیت های بدون استفاده از تکنولوژی که احتمال دارد امتحان کنید، عبارتند از:

 • حرکات کششی در خانه انجام دهید.
 • حمام کنید، در حالی که ذهن خود را به آب گرم متمرکز می کنید، گوشی همراه خود را در اتاق دیگری قرار دهید.
 • در کلاس های یوگا شرکت کنید.
 • در پارک ها پیاده روی کنید. سعی کنید مکانی آرام پیدا کنید و تکنیک های پاکسازی درون را در آن انجام دهید.

گام های عملی برای پاکسازی درون

۵. پیرامون خود را مرتب نگه دارید

ممکن است برای تان جالب باشد که محیط اطراف روی ذهن تأثیر مثبت می گذارد. بر همین اساس یکی از اولویت های زندگی خود را به پاکسازی محل زندگی تان اختصاص دهید. بی نظمی و هرج و مرج در محیط خانه روی عملکرد مغز تأثیر می گذارد و آرامش را از فرد می گیرد.

۶. مراقب بدن خود باشید

یکی از بهترین روش ها برای پاکسازی درون، برس کشیدن است که معمولا در طب آیورودا کاربرد دارد و ممکن است مزیت های فراوانی داشته باشد. این تکنیک مهم یک روش ارزان و سریع برای پاکسازی درون به شمار می رود. تمام آنچه شما نیاز دارید یک برس معمولی است. به جای استفاده از برس زیر دوش و حمام، به راحتی پوست خشک خود را به برس بکشید.

از بالای بدن خود شروع کنید و سپس به سمت پایین ادامه دهید. حواستان باشد نباید خیلی مالش دهید تا از تحریک پوست خود جلوگیری کنید. بعد از برس کشیدن خشک، حمام یا دوش را به شکل عادی انجام دهید و سپس برای مرطوب نگه داشتن پوست خود از روغن یا لوسیون بدن استفاده کنید. ایده دیگر استفاده از دوش کنتراست است که برخی از متخصصین آن را به عنوان جایگزینی برای تقویت گردش خون و انرژی می دانند.

۷. یک فهرست از کارهای تان تهیه کنید

اگر افکار زیادی در ذهن دارید، به جای اینکه همه را در سر خود نگه دارید، آن ها را در یک فهرست بنویسید. انجام این کار به شخص این اجازه را می دهد تا همه ایده های خود را روی صفحه بریزد، به این معنا که لازم نیست تمام موارد را به یاد داشته باشید. تهیه یک لیست در سیستم رایانه نیز ایده جالبی به نظر می رسد، زیرا ممکن است لیست خود را گم کنید، اما با نوشتن لیست در رایانه، می توانید موارد را به راحتی اضافه یا حتی حذف کنید. علاوه بر این سیستم خود را تنظیم کنید، به گونه ای که زمان کامل کردن یک مورد خاص در فهرست تان به شما پیغام یادآوری دهد.

پاکسازی درون چیست؟

۸. نفس عمیق بکشید

گاهی اوقات تمرینات پاکسازی درون می توانند به سادگی نفس کشیدن باشند. تمام سلول های ما برای عملکرد کامل و درست خود نیاز به تنفس دارند و با تمرین تنفس صحیح می توانید علاوه بر به دست آوردن آرامش، استرس خود را کاهش دهید و از ایجاد بیماری جلوگیری کنید. تمرینات تنفس به آرام سازی ذهن کمک می کنند. برای این کار کافی است یاد بگیرید نفس عمیق بکشید و زمان تنفس به هیچ عنوان حرکت نکنید.

۹. صداقت داشته باشید

دروغ گفتن، حتی با بهترین نیت ها، تنها می تواند حجم کاری را به ذهن تان اضافه کند. یک دروغ معمولا به دروغ های دیگر منتهی می شود. بنابراین باید دروغ هایی که پیش از این گفته اید را بتوانید به یاد بیاورید تا گرفتار نشوید. پیشنهاد ما به شما این است که نسبت به احساسات خود با موقعیت ها و مردم صادق باشید. به طور مثال اگر به هر علتی از کار خود خارج شده اید، به اشتراک گذاشتن آن به جای دروغ گفتن می تواند شما را در تخلیه میزانی از فشار ذهن تان کمک کند.

۱۰. اجازه ندهید افکار منفی وارد ذهن تان شوند

تنها شما هستید که وظیفه آنچه در ذهن تان می گذرد را برعهده دارید، اما اغلب انسان ها به خود این اجازه را می دهند که افکار منفی در ذهن شان ورود پیدا کند. اگر همیشه ذهن تان به سمت فکرهای منفی می رود دیگر به حال خوش نمی رسید. بنابراین بهتر است هر زمان که امکانش را دارید از فکرهای منفی رها شوید، زیرا این کار ذهن را از استرس بیش از اندازه رها می کند. همچنین اگر یک موضوعی سبب ناراحتی شما شده است، چه فایده ای دارد که تمام روز ناراحت باشید و غصه بخورید؟

تکنیک های پاکسازی ذهن

۱۱. بهتر است چند کار را همزمان با هم انجام ندهید

انجام دادن کارها به صورت همزمان با یکدیگر کارایی شما را پایین می آورد، همچنین استرس را افرایش می دهد. درست است که در مواقعی که زمان کافی ندارید انجام دادن کارها با هم شما را وسوسه می کند، اما به مرور فرسوده شدن ذهن را به دنبال دارد و تمرکز را از شما می گیرد. سعی کنید برای انجام کارهای خود برنامه ریزی کنید و طبق یک برنامه مشخص جلو بروید.

۱۲. استراحت کنید

برخی از مردم به هیچ عنوان به خود استراحت نمی دهند. با این کار بیشتر و بیشتر درگیر مشکل می شوند و در نتیجه نمی توانند درست فکر کنند و دچار اشتباه می شوند. چند دقیقه دوری از وظیفه یا فعالیت فعلی کمک می کند تا بتوانید افکار خود پاکسازی کنید و سپس با شادابی و طراوت بیشتری به تفکر باز گردید. به یاد داشته باشید، یک فاصله کوتاه انجام درست وظایف را پربارتر می کند، نسبت به اینکه سعی کنید پشت سر هم آن ها را حل کنید.

۱۳. نه گفتن را بیاموزید

زمان به شدت محدود است و نمی توانیم تمام کارها را انجام دهیم یا به درخواست همه پاسخ مثبت دهیم. در نتیجه باید قدرت این را داشته باشیم که نه بگوییم. باید بدانید که کارهای خود را در اولویت قرار دهید. اگر نه گفتن را بلد باشید استرس تان کمتر می شود.

پاکسازی درون به چه معناست؟

۱۴. درمان با کنتراست

درمان از طریق کنتراست، یک تکنیک است که گاهی اوقات برای کمک به بهبودی می توان از آن کمک گرفت که شامل جریان آب متناوب بین سرد و گرم است. برای اینکه این روش را در منزل امتحان کنید، باید به صورت متناوب از آب گرم و سرد استفاده کنید. ابتدا این آب باید داغ باشد اما غیر قابل تحمل نباشد، برای جلوگیری از سوزاندن خود مراقب باشید و با احتیاط این کار را انجام دهید.

بعد از دو تا سه دقیقه ایستادن در آب گرم، دمای آن را به اندازه ای که می توانید سرد کنید. آب سرد ناراحت کننده اما نیروبخش است. پیش از بازگشت به آب گرم، یک دقیقه در آب سرد بایستید. این چرخه را دو تا سه بار تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات پاکسازی ضمیر ناخودآگاه و پاکسازی چاکراها را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *