دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

استرس خواستگاری و راه های کنترل آن

 • بهجت فلاح
 • ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

بسیاری از افراد در جلسه خواستگاری، دچار استرس خواستگاری می‌شوند و بعد از تمام شدن این مراسم، با حسرت از حرف هایی که می خواستند و نتوانستند مطرح کنند، یاد می کنند. به نظر می رسد با رعایت برخی راهکارها بتوانید به جای یک مراسم خواستگاری استرس زا، مراسمی خاطره‌انگیز به وجود آورید.

شب خواستگاری شب بسیار حساسی است و ممکن است بیشتر افراد در جلسات خواستگاری استرس زیادی را تجربه کنند. به همین خاطر می توان گفت یکی از موقعیت هایی است که در زندگی اجتماعی شخص مهم تلقی می شود. در نتیجه فرد احساسات گوناگونی نظیر استرس، نگرانی و هیجان را تجربه می کند. استرس خواستگاری ممکن است به دلیل عوامل متعددی اتفاق بیفتد. در ادامه مطلب راهکارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد که نقش مهمی در کاهش استرس خواستگاری دارند.

چگونه استرس خواستگاری را کاهش دهیم؟

بهتر است بدانید معمولا فشار اجتماعی و انتظاراتی که از سمت خانواده، دوستان و جامعه به شخص وارد می شود نیز می تواند موجب استرس خواستگاری شود. انتظارات بالا، ترس از شکست و رد شدن از سوی اطرافیان باعث ایجاد فشارهای روانی و عاطفی روی شخص می شود. علاوه بر این آشنا نبودن با پروسه خواستگاری نیز استرس را تشدید می کند. توجه داشته باشید استرس خواستگاری بسیار شایع است و بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند. بر همین اساس اگر استرس شما زیاد است و ادامه دارد، شاید بهتر است با یک روانشناس در این زمینه صحبت کنید.

برای کاهش استرس خواستگاری تحقیق و آمادگی را نباید کنار بگذارید. در خصوص انتظارات، سنت ها و فرهنگ های شخص مقابل باید اطلاعات لازم را کسب کنید. با آگاهی از این موضوعات، با اطمینان بیشتری به فضای خواستگاری وارد می شوید. یکی از شیوه های تأثیرگذار این است که تمرین مکالمه داشته باشید. شما می توانید با خانواده یا دوستان خود در خصوص موضوعاتی که ممکن است در جلسه خواستگاری بیان شود، گفتگو کنید. این کار به شما کمک می کند تا پاسخ های طبیعی و مناسبی داشته باشید.

ارتباط چشمی را هم نباید فراموش کنید. نگاه کردن به چشم های طرف مقابل می تواند نشان دهنده صداقت و اعتماد به نفس باشد. اگر این کار برای تان سخت است، می توانید تمرین کنید.

استفاده کردن از تکنیک های تن آرامی در کاهش استرس مفید هستند. تکنیک هایی مانند مدیتیشن، تنفس عمیق و یوگا سطح استرس را کاهش می دهد و بسیار آرامش بخش است. این تمرین ها را در روزهای پیش از خواستگاری انجام دهید. توجه داشته باشید که حفظ اعتماد به نفس اهمیت فراوانی دارد. لباسی بپوشید که در آن احساس اعتماد به نفس و راحتی داشته باشید، این موارد در حالات روحی شما تأثیر فراوانی می گذراند. همچنین، به تنظیم انتظارات اهمیت زیادی دهید. انتظار نداشته باشید که همه چیز بی نقص و کامل باشد. انعطاف پذیری در برابر شرایط و پذیرش اینکه احتمال دارد موارد غیر منتظره اتفاق بیفند، به شما کمک می کند تا بتوانید با آرامش بیشتری موقعیت را بسنجید.

بهترین راه برای کنترل استرس در شب خواستگاری

 • آرون گروپس

راهکارهایی برای کنترل استرس خواستگاری

خوب است بدانید که استرس خواستگاری می تواند مهارت های شناختی شما را تحت تأثیر قرار دهد و در شب خواستگاری باعث ایجاد مشکل شود. با استفاده از راهکارهای زیر تا حد زیادی می توانید اضطراب و استرس خود را کنترل کنید:

 1. پذیرش
 2. تمرین تنفس
 3. برنامه ریزی
 4. مثبت اندیشی
 5. تنظیم انتظارات
 6. آمادگی برای سؤالات
 7. شناسایی مکانیزم ذهن
 8. هم صحبتی و مشورت
 9. استفاده از زبان بدن مثبت
 10. یوگا یا مراقبه
 11. لذت بردن از لحظه
 12. شناختن منابع استرس

۱. پذیرش

بسیاری از افراد تصور می کنند یک انسان قوی و نرمال نباید هیچ وقت استرس بگیرد، در صورتی که استرس یک مکانیزم قوی برای دفاع کردن از ما در برابر شرایط خطرناک است. به همین خاطر ذهن تا پایان عمر دست از ترشح هورمون های استرس بر نمی دارد. نکته مهمی که باید بدانید این است که انسان های قوی هم ممکن است استرس را تجربه کنند اما روش مدیریت و روبرو شدن با آن را یاد گرفته اند.

در حقیقت مقابله با استرس و علائم آن به هیچ عنوان ایده جالبی نیست. انکار وجود استرس سبب تشدید نشانه های اضطراب و استرس می شود. پذیرش استرس موجب می شود تا بتوانید به صورت فعالانه در پی راهکارهایی برای کاهش آن باشید. علاوه بر این با پذیرش عوامل گوناگون می توانید ذهنیت بهتر و بازتری نسبت به موقعیت خود داشته باشید.

۲. تمرین تنفس

استرس موجب می شود ضربان قلب بالا برود و قلب تحت فشار زیادی قرار بگیرد. این موضوع به طور معمول سبب کاهش اکسیژن خون شده و تأثیرات منفی فراوانی روی مغز و بدن می گذارد. تمرین تنفس با تأمین اکسیژن کافی برای اندام های مختلف به کاهش استرس کمک زیادی می کند.

راه های کاهش استرس و دلهره خواستگاری

۳. برنامه ریزی

مشاوره یکی از علل اضطراب و استرس روبرو شدن با ناشناخته ها است. برنامه ریزی برای فعالیت های گوناگون نظیر خرید شیرینی و گل یا حتی سؤالاتی که می خواهید پاسخ آن ها را بدانید، به کم شدن حجم ناشناخته ها کمک می کند. این مورد طبیعی است که همه چیز قابل برنامه ریزی نیست و هر چیزی را نمی توان دقیق پیش بینی کرد. در این موقعیت ها پذیرش اهمیت زیادی دارد.

۴. مثبت اندیشی

نگرش مثبت در واکنش به فاکتورهای استرس زا یکی از متغیرهای تعیین کننده در تجربه افراد محسوب می شود. نحوه نگرش ما به چالش ها باعث مشخص شدن شدت هیجانات تجربه شده می شود. بر همین اساس می توان افزود مثبت اندیشی در مراسم خواستگاری به شما کمک می کند تا در صورت مواجهه با چالش های سخت واکنش بهتری داشته باشید.

۵. آمادگی برای سؤالات

سؤالاتی که در شب خواستگاری توسط خانواده دو طرف پرسیده می شود نقش زیادی در تصمیم نهایی خواهند داشت. با وجود اینکه ممکن است پیش بینی سؤالات ممکن نباشد اما می توان به طور کلی و برای مسائل مهم پاسخ خود را ارائه کرد تا لحظه روبرو شدن با سؤالات هیچ گونه استرسی برای تان ایجاد نشود.

۶. تنظیم انتظارات

انتظارات نقش مهمی در احساسات و عواطف ما دارند. تصورات و انتظاراتی که ما از اتفاقات و لحظات متعدد داریم به نوعی ما را برای رویارویی با آن ها آماده می کنند. انتظارات ما در خصوص مسائل شب خواستگاری به طور معمول از فیلم ها، خاطرات اطرافیان و دوستان شکل می گیرد. تنظیم این انتظارات به اشکال مختلف مانند در نظر گرفتن شرایط و صحبت کردن با بزرگترها  کمک می کند تا از مراسم خواستگاری تصاویر حقیقی تری داشته باشید.

راهکارهای کنترل استرس خواستگاری

۷. شناسایی مکانیزم ذهن

همان طور که می دانیم استرس یک مکانیزم دفاعی از سمت ذهن است، مکانیزمی که سعی می کند با  هوشیار کردن شما از خطرات، باعث نجات زندگی تان شود. به همین خاطر استرسی که از جلسه خواستگاری دارید، به شما چند نشانه مهم را نشان می دهد که باید به آن توجه کامل داشته باشید، حالا نکته مهمی که باید بدانید این است که ذهن انسان طی دوران تکامل، فاجعه سازی را برای دور کردن ما از حوادث و خطرات یاد گرفته است. این نکته به این معنا است که به عنوان مثال زمانی که شما با دوست خود تماس می گیرید و او پاسخ شما را به علت مشغله ای که دارد نمی دهد، بر همین اساس ذهن فاجعه ساز شما، حتی گاهی مرگ او را نیز برای تان تجسم و تصویرسازی کرده است.

با توجه به همین موضوع باید بدانید دقیقا مانند بسیاری از موقعیت های دیگر زندگی تان، قسمت زیادی از ترس هایی که در ذهن دارید و آن موقعیت های فاجعه و وحشتناک، فقط مربوط به ذهن است که حتی در بدترین و سخت ترین حالت ممکن هم به واقعیت تبدیل نمی شود.

۸. هم صحبتی و مشورت

یکی از روش های کاهش استرس این است که از آشنایان و بزرگ ترها مشورت بگیریم. همصحبتی با آشنایان و دوستان به تنهایی برای کاهش استرس مؤثر هستند و مشورت گرفتن از آن ها به شما کمک می کند تا بتوانید برای چالش های احتمالی آماده شوید.

۹. استفاده از زبان بدن مثبت

زبان بدن به نوعی افکار و احساسات شما را بروز می دهد. از سوی دیگر زبان بدن روی انتظارات ما اثر می گذرانند. توجه به زبان بدن در مراسم خواستگاری باعث می شود علاوه بر اینکه تصویر بهتری از خود ارائه دهید، اعتماد به نفس تان نیز بیشتر شود.

تکنیک های کاهش استرس خواستگاری

۱۰. یوگا یا مراقبه

تأثیر مراقبه را بر کاهش استرس دست کم نگیرید و این تمرینات از چیزی که تصور می کنید فراتر هستند. یوگا یا مراقبه به ذهن و بدن شما فرصت می دهد تا به شکل درست و تحت فشار کمتری با چالش ها روبرو شوید. به خصوص زمانی که تا مراسم خواستگاری تان چند روز زمان دارید، مراقبه روزانه باعث می شود انرژی منفی از شما دور شود.

۱۱. لذت بردن از لحظه

درست است که در روز خواستگاری ممکن است اضطراب، استرس و احساسات منفی زیادی داشته باشید، اما این مراسم نیز جزو شیرین ترین لحظات زندگی محسوب می شود. به همین خاطر می توان گفت اضطراب و استرس تنها موجب می شود شیرینی این لحظه ها کم تر شود. لذت بردن از لحظه مهارتی سخت است که با دسترسی به آن در لحظات استرس زا آسیب کمتری می بینید و واکنش بهتری نسبت به این موضوع خواهید داشت.

۱۲. شناخت منابع استرس

بهتر است دلایل استرس خود را بشناسید و آن ها را به دو دسته تقسیم بندی کنید:

 • آن هایی که می توانید برای شان کاری انجام دهید: به عنوان مثال مبادا لباس هایی که برای این روز انتخاب می کنم مناسب نباشد.
 • آن هایی که نمی توانید برای آن ها کاری انجام دهید: به عنوان مثال شاید مادر خواستگارم از من خوشش نیاد، مبادا فکر کنند ما در محله قدیمی هستیم یا وضع مالی خوبی نداریم. تمرکز روی چیزی که نمی توانید روی آن تأثیر داشته باشید باعث می شود حال روحی تان بدتر شود.

کاهش سریع استرس خواستگاری

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات آداب خواستگاری، موفقیت در خواستگاری و مهم ترین دلایل شکست در خواستگاری را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *