دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

کاشت هسته گیلاس و نکات کلیدی کاشت گیلاس در خانه

 • بهجت فلاح
 • ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

درختان گیلاس یک انتخاب فوق العاده برای کاشت در خانه و درون باغچه هستند. این درختان در فصل بهار شکوفه و در اواخر این فصل و اوایل تابستان، میوه های خوشمزه ای می دهند. بسیاری از افراد ترجیح می دهند که نهال های گیلاس را از مراکز معتبر خریداری کنند. اما عده ای می خواهند خودشان از طریق دانه، گیلاس ها را بکارند و از همان ابتدا شاهد رشدشان باشند.

در گذشته های دور پیش از اینکه علم گیاه پزشکی تا به این اندازه پیشرفت کند، به طور معمول برای کاشت هر نوع درخت و گیاهی از بذر آن استفاده می کردند. بهتر است بدانید درختانی که این روزها وجود دارند، حاصل همین بذرهایی است که اجداد ما آن ها را کاشته اند و این چرخه تا به امروز نیز ادامه داشته است. در ادامه مطلب به مراحل کاشت گیلاس در منزل اشاره خواهیم کرد.

مراحل کاشت هسته گیلاس در منزل

نهال گیلاس یکی از میوه های بسیار خوشمزه تابستانی است که بیشتر افراد آن را دوست دارند. کاشت هسته گیلاس مراحل پیچیده و سختی ندارد. برای آموزش کاشت هسته گیلاس مراحل زیر را دنبال کنید:

بهترین روش کاشت هسته گیلاس در گلدان

 • مرحله آماده سازی

هسته های گیلاس تمیز شده را داخل ظرف قرار دهید و درب آن را محکم ببندید و آن را به مدت ۱۰ هفته داخل یخچال بگذارید. این پروسه باید از دی شروع شود تا بذرها برای جوانه زنی بهار آمادگی کامل پیدا کنند. این دوره طبقه بندی سرد، هسته ها را با تقلید از آنچه گیاه به طور طبیعی در ماه های زمستان تحمل می کند، آماده کرده تا برای جوانه زنی در فصل بهار آماده شوند. بعد از ۱۰ هفته در سرما، هسته های گیلاس برای تبدیل شدن به درختان گیلاس آماده هستند.

 • مرحله جوانه زنی

بعد از ده هفته، هسته ها را باید از سرما خارج کنید و بگذارید به دمای اتاق برسند و از زمستان مصنوعی خود خارج شوند. زمانی که به دمای اتاق برسند برای کاشت آماده هستند. سعی کنید از گلدان کوچک پر از خاک گلدان استفاده کنید و دو یا سه هفته هسته گیلاس را درون گلدان قرار دهید. هسته ها را در جای خود آبیاری کنید و اجازه دهید خاک مرطوب بماند.

 • مرحله پیوند زدن

زمانی که نهال ها به دو اینچ رسیدند، باید قوی ترین نهال را انتخاب کنید و سایر نهال ها را از گلدان در بیاورید. گلدان تک نهال را تا وقتی که خطر یخبندان از بین برود، در یک مکان آفتابی در درون منزل نگه دارید. سپس باید آن ها در فضای باز بکارید. زمانی که نهال ها به ارتفاع تقریبا هشت تا یازده اینچ رسیدند باید آن ها را به خارج از گلدان انتقال دهید. توجه داشته باشید هر درخت گیلاس را با فاصله حداقل ۲۰ فوت از درخت بعدی بکارید.

 • آرون گروپس

آموزش کاشت هسته گیلاس

نحوه کاشت هسته گیلاس در باغچه

کاشت هسته گیلاس در باغچه نیازمند طی کردن مراحل زیر است:

۱. هدف تان را مشخص کنید

بهتر است بدانید که بذر گیلاس مثل خود درخت گیلاس نیست. یعنی ویژگی های درخت والد را ندارد. ممکن است درختی داشته باشید که نتواند از بیماری های محلی یا آب و هوا در امان باشد یا حتی میوه های خوش طعمی نداشته باشد. اما ممکن است یک درخت زیبا، تازه و تنومند داشته باشید اما در هر صورت از کاشت و پرورش درخت گیلاس لذت ببرید. اگر می خواهید درخت زیباتری داشته باشید، یک درخت جوان بکارید. یک گلخانه محلی می تواند گیاه پیوندی پیشنهاد دهد که مناسب با آب و هوا و خاک شما باشد.

۲. اکنون گیلاس خود را انتخاب کنید

در حالت طبیعی، گیلاس های تازه را از بازار کشاورزی یا درخت محلی در اواسط تا اواخر تابستان پیدا کنید. واریته های زودبازده معمولا عقیم هستند، در حالی که میوه های بازار می توانند بهتر باشند، اما نرخ موفقیت آن ها کم است، به همین دلیل گیلاس های بزرگ و رسیده را انتخاب کنید زیرا تمام آن ها جوانه نمی زنند. دو گونه رایج گیلاس را می توانید انتخاب کنید:

 • معمولا تمام گیلاس های تازه برای فروش، گیلاس شیرین هستند. این ها برای خوردن بهتر هستند، اما معمولا در مناطق سختی ۷-۵ USDA مقاوم هستند.
 • رشد گیلاس ساده تر است و بسته به تنوعی که دارد می تواند در مناطق ۳ و ۸ زنده بماند. ردیابی نوع تازه آن احتمال دارد کمی دشوار باشد. به همین خاطر بهتر است در این خصوص سؤال کنید.

آموزش قدم به قدم کاشت هسته گیلاس در منزل

۳. نوبت مصرف میوه است

خوشبختانه اکنون شما تنها نیاز به هسته دارید. به همین خاطر از مصرف آن لذت ببرید، بهتر است آخرین تکه هایی که به دانه چسبیده اند را با یک دستمال کاغذی که رطوبت دارد پاک کنید.

اگر هنوز اوایل یا اواسط تابستان است، اجازه دهید هسته ها روی یک دستمال کاغذی به مدت چند روز کامل خشک شوند. سپس در ظرف را ببندید و در جایی که خشک است آن را نگه دارید. بهتر است آن را در اواخر تابستان بازیابی کنید.

۴. کاشت هسته گیلاس در اوایل پاییز و در فضای باز بهتر است

گیلاس برای جوانه زدن به مدت ۳ تا ۵ ماه، به سرمای مداوم و رطوبت نیاز دارد. اگر هوای زمستانی سردی دارید اما کمتر از منفی ۲۰ درجه فارنهایت و منفی ۳۰ درجه سانتی گراد نیست، می توانید مسیر راحت تری را دنبال کنید و گیلاس را در فصل پاییز بکارید.

گیلاس شیرین در چند هفته هوای گرم قبل از سرما بهتر عمل می کند. کاشت در اواخر تابستان یا همان ابتدای پاییز می تواند این کار را به صورت دقیق انجام دهد. با این حال ممکن است یک گرمای ناگهانی بعد از شروع هوای سرد برخی از گیلاس ها را به حالت خواب برگرداند.

اصول کاشت هسته گیلاس در منزل

۵. حتما هسته ها را به مکان سرد و مرطوب منتقل کنید

در مرحله بعد باید گیلاس های خود را متقاعد کنید که فصل زمستان را پشت سر بگذرانند. این مرحله طبقه بندی سرد شباهت زیادی به مرحله آخر دارد:

 • شما می توانید از ماس اسفاگنوم استفاده کنید، اما پیت ماس یا مخلوط ۵۰/۵۰ پیت ماس و شن احتمال دارد بهترین تأثیر را بگذارد. فراموش نکنید ورمیکولیت نیز گزینه خوبی برای کاشت هسته گیلاس است.
 • به میزان لازم آب اضافه کنید تا مواد خوب مرطوب شود، بدون اینکه خیس شود. سپس هسته ها را اضافه کنید.
 • بهتر است دمای یخچال یا هر منطقه دیگری بین ۳۳ درجه و ۴۱ درجه فارنهایت ( ۰.۵ تا ۵ درجه سانتی گراد) ( به طور ایده آل بالای این محدوده) قرار دهید.

۶. هسته گیلاس را ۹۰ روز در یخچال نگهداری کنید

بیشتر گیلاس ها پیش از آماده شدن برای کاشت نیاز به سه ماه درمان دارند و برخی از آن ها پنج ماه را ترجیح می دهند. بهتر است شما هر هفته یا بیشتر، هسته ها را به صورت دقیق چک کنید. در این مرحله می توانید آب راکد را بریزید یا اگر مواد در حال خشک شدن هستند به آن کمی آب اضافه کنید.

در پایان این دوره باید هسته ها را بررسی کنید. اگر پوسته های سخت دانه شروع به ترک خوردن می کنند باید سریعا آن ها را بکارید یا دما را تا هنگامی که آماده شوید، به ۳۲ درجه فارنهایت (۰ درجه سانتی گراد) کاهش دهید.

۷. در بهار هسته ها را بکارید

پس از پایان دوره آخرین زمستان و یخبندان، گیلاس ها می توانند در زمین کاشته شوند. برای این کار هسته های گیلاس را داخل یک گلدان بزرگ در خانه بکارید.

طریقه کاشت هسته گیلاس در خانه

نکات مناسب برای کاشت هسته گیلاس

همان طور که اشاره کردیم پس از ده هفته، هسته های گیلاس را از یخچال بیرون بیاورید و اجازه دهید به دمای اتاق برسد (این کار تقریبا به سه ساعت زمان نیاز دارد) سپس می توانید آن ها را داخل یک ظرف کوچک که دارای خاک گلدان است بکارید. بهتر است در هر ظرف دو یا سه هسته بکارید. گلدان را در مکان کاملا آفتابی قرار دهید و آن را خوب آبیاری کنید تا خاک مرطوب بماند اما از آب اشباع نباشد.

زمانی که نهال گیلاس تقریبا ۵ سانتی متر رشد کرد، گلدان را به محلی که حداقل ۸ ساعت نور مستقیم دارد انتقال دهید. اگر شب هوا سردتر شد آن را درون خانه و پشت پنجره آفتابی بگذارید. گیلاس های کاشته شده را تا فصل بهار، بعد از سپری شدن خطر یخبندان، در محل اصلی در خانه نگهداری کنید. بعد از آن که شرایط کاشت فراهم شد، می توانید نهال های جوان را در فاصله ۶ متری از یکدیگر کاشته و آبیاری کنید. علاوه بر این می توانید هسته های گیلاس را به صورت مستقیم بیرون از خانه در پاییز بکارید و به آن اجازه دهید در زمستان یک دوره سرمای طبیعی را بگذرانند. احتمال دارد تعداد زیادی از هسته ها نتوانند جوانه بزنند، به همین خاطر باید تعداد بیشتری از آن ها را بکارید.

سعی کنید محلی در باغ خود که نهال ها در برابر تردد یا بادهای شدید در امان هستند را برای کاشت انتخاب کنید. برای این کار بهتر است یک لایه از مالچ را در اطراف نهال ها قرار دهید تا رطوبت را در خاک حفظ کند. زمانی که ارتفاع آن ها بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر شدند، نهال های گیلاس را به مکان دائمی خود انتقال دهید.

صفر تا صد کاشت هسته گیلاس

امیدواریم از مطالعه این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات آموزش کاشت درخت گیلاس، هرس درخت گیلاس، کود مناسب برای گیلاس و خواص هسته گیلاس را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *