دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

راز و رمزهای برخورد با شوهر الکلی

 • بهجت فلاح
 • ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

زندگی و برخورد با شوهر الکلی می تواند همسر و فرزندان او مضطرب کند و شرایط را خسته کننده و دشوار نماید. مصرف الکل بر همه جوانب زندگی فرد اثر می کند و رفتار و اعمال او را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. این شخص آن چنان در اعتیاد به الکل غرق است که دیگر زندگی مشترکش را فراموش کرده است. حتی ممکن است دیگر همسران و فرزندان کنار او نمانند.

اگر همسر شما عادت به مصرف الکل دارد و این مسئله موجب نگرانی شما شده است، بهتر است در خصوص این موضوع صحبت کنید، اما احتمالا نمی دانید گه دقیقا چه باید بگویید. یافتن راهکار مناسب برای طرح این موضوع بدون ناراحت کردن یا توهین به آن ها ممکن است کمی سخت باشد. با کمی صبر و تلاش، می توان شوهر الکلی را از مصرف این ماده دور نگه داشت. این مقاله از نشانه هایی صحبت می کند که به شما در برخورد با شوهر الکلی کمک خواهد کرد.

نشانه هایی که می گوید شریک زندگی شما به الکل اعتیاد دارد

برخی از نشانه ها نشان می دهند شریک زندگی شما به الکل اعتیاد دارد، از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوشیدن الکل برای مدت زمان طولانی
 • داشتن میل شدید به نوشیدن الکل
 • در زمان مصرف الکل تلاش می کنند اما شکست می خورند که آن را ترک کنند یا مصرف الکل را کاهش دهند.
 • قرار گرفتن در موقعیت های پر خطر در زمان نوشیدن یا پس از نوشیدن الکل مثل رانندگی
 • تجربه اضطراب، افسردگی، ضعف حافظه یا دیگر مشکلات ناشی از مصرف الکل
 • انتخاب نوشیدن الکل به جای سایر فعالیت ها یا از دست دادن چیزی، زیرا در حال بهبودی از اثرات مصرف الکل هستند.
 • تجربه نشانه های ترک به دنبال مصرف الکل، مثل لرزش، سردرد، مشکل خواب، اضطراب؛ حالت تهوع و بی قراری

نحوه برخورد با همسر الکلی

نحوه برخورد با شوهر الکلی

در ادامه به چند روش برخورد با شوهر الکلی که به شما کمک می کند او را از دام اعتیاد به الکل نجات دهید، اشاره کرده ایم:

۱. در خصوص مصرف الکل اطلاعات لازم را کسب کنید

اگر شک دارید که همسر شما دچار اختلال مصرف الکل است یا خیر، نخستین مرحله این است که در خصوص این اختلال و علائم اعتیاد به الکل اطلاعات مفیدی به دست آورید. درک این موضوع که چرا شریک زندگی تان اعتیاد به الکل دارد به شما کمک می کند تا دیدگاهی در خصوص وضعیت و شرایط او پیدا کنید. اختلال مصرف الکل موضوعی است که به سلامت روان نیز ارتباط دارد. ممکن است دانستن این موضوع میزان رنجش شما را از همسر الکلی تا حد قابل توجهی کاهش دهد. یعنی شما با یک فرد بیمار روبرو هستید که دچار اختلال روانی است. این یعنی همسر شما به کمک و حمایت خالصانه و عاشقانه شما نیاز دارد.

داشتن اطلاعات دقیق در خصوص مصرف الکل به شما و خانواده کمک می کند تا رفتار درستی با شریک زندگی خود داشته باشید. در این میان جلسات مشاوره و حضور یک روانشناس در کنار شما باعث می شود تا اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید.

۲. با شفقت و مهربانی به همسر خود نزدیک شوید نه با پرخاشگری و قضاوت

بدیهی است که شوهر الکلی می تواند شما را پرخاشگر و عصبانی کند. سعی کنید نسبت به شوهر خود دلسوز باشید. شما قصد ندارید که شوهر الکلی خود را توبیخ کنید. بلکه از او می خواهید که برای بهبود اوضاع احوال خود و خانواده اش تلاش کند. شما باید سعی کنید، عشق، حمایت و نگرانی خود را به همسرتان نشان دهید. این کار موجب می شود که او نسبت به شما و پیشنهادتان برای ترک مشروب رفتار آرام تری داشته باشد. سعی کنید به هیچ وجه نسبت به همسر خود بدبین و احساس تنفر نداشته باشید. داشتن احساس تنفر نسبت به همسرتان می تواند شرایط را برای او دشوارتر کند.

 • آرون گروپس

۳. فاصله ایجاد کنید

به هیچ عنوان شوهر الکلی خود را تهدید نکنید. سعی کنید با بیانی درست به او بگویید که ممکن است نوشیدن الکل بین شما و او فاصله ایجاد کند. اگر شریک زندگی تان با وجود تلاش های شما برای رهایی از مشروب، مصرف آن را قطع نکرده است، وقت آن رسیده است که به او بگویید این نوشیدنی در ارتباط شما خلل ایجاد می کند و سبب ایجاد فاصله می شود. به شریک زندگی خود بگویید که اگر به مصرف بیش از حد خود ادامه دهد، در آینده باید شما و فرزندانش را ترک کند. بیان این مسئله و اینکه بین شما و همسرتان فاصله ایجاد می شود، در بیشتر موارد موجب ترک او از الکل خواهد شد.

طرز برخورد با شوهر الکلی

۴. محدودیت های مهم برای او تعیین کنید

مشخص است که شما به یک باره قادر نخواهید بود الکل را از شوهر خود دور کنید. به همین خاطر بهتر است برای او حد و مرز تعیین کنید. اگر اعتیاد به الکل تأثیر منفی روی سلامت شما و فزندان تان می گذارد باید با همسرتان در این مورد صحبت کنید. به عنوان مثال به او بگویید که نمی تواند در خانه و یا مقابل فرندان تان الکل مصرف کند. علاوه بر این به او بگویید زمانی که مشروب می خورد دیگر نمی تواند در کنار شما بخوابد و وقت خود را با شما بگذراند. باید سعی کنید محدودیت های خود را براساس نیازتان مشخص و تعیین کنید. این کار آن ها را خسته کرده و باعث می شود تلاش کنند مصرف الکل را به کمترین میزان ممکن برسانند و یا حتی آن را ترک کنند.

۵. به شیوه غیر تهدیدآمیز به شوهر خود نزدیک شوید

سعی کنید لحنی که دارید آرام باشد و هرگز از کلمات تحقیرآمیز یا تند با شوهر الکلی صحبت نکنید. به طور مثال، هرگز شوهر خود را الکلی و مست خطاب نکنید. به هیچ عنوان با او بحث نکنید و نظرات خود را قاطعانه و آرام بیان کنید. اگر همسرتان عصبانی شد یا قصد داشت دعوا و بحث داشته باشد، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. زیرا گاهی عصبانیت او موجب می شود که بخواهد به شما صدمه بزتد و یا دوباره به طرف مشروب برود. علاوه بر این اگر او به طور کلی شخصی عصبانی است، تهدیدهای شما موجب می شود عصبانیت او بیشتر شود.

۶. باید در برابر انکار همسر خود بایستید

یک مرد الکلی برای رفتار خود بهانه های فراوانی دارد. ممکن است شما اطمینان داشته باشید که او به الکل اعتیاد پیدا کرده است، اما او با پنهان کاری و بهانه تراشی این مسئله مهم را از شما مخفی کند. به جای اینکه با تعارض و بحث در مقابل دروغ های او بایستید، از گفتگوهای دلسوزانه و دوستانه کمک بگیرید. اما توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید انکار آن ها را بپذیرید. اگر او مشکلات مربوط به مصرف الکل را به طور کامل انکار می کند، باید با دلیل به او ثابت کنید که اعتیاد به الکل باعث ایجاد سختی ها و مشکلات زیادی برای شما شده است.

انکار آشکار امری شایع بین افراد معتاد به الکل است. افرادی که به الکل معتاد هستند معمولا فکر می کنند که می توانند آن را خود به خود ترک کنند. با این حال این موضوع به ندرت اتفاق می افتد. اگر شریک زندگی شما این موضوع را به شما پیشنهاد داد، باید از او بخواهید یک چارچوب و برنامه زمانی برای بهبود در نظر داشته باشد.

روش صحیح برخورد با شوهر الکلی

۷. نباید انتظار تغییرات یک شبه داشته باشید

اگر شوهر شما به الکل معتاد است نباید از او این انتظار را داشته باشید که یک شبه مشروب را کنار بگذارد. اگر شوهرتان پذیرفت که مصرف الکل را کاهش دهد یا به مرور آن را کنار بگذارد این یک خبر خوب است، به همین دلیل سعی کنید با او به بحث و جدل نکنید و اصرار نکنید که او سریعا الکل را قطع کند. اعتیاد به الکل باید سریعا درمان شود و به هیچ عنوان نمی توان به سادگی آن را کنار گذاشت. اگر شما بخواهید به همسرتان سخت بگیرید، احتمال دارد نتیجه عکس دریافت کنید و او بدتر از قبل به مصرف الکل بپردازد.

۸. رویارویی با شوهر خود را جدی بگیرید

کسانی که به مشروب و الکل اعتیاد دارند، معمولا در پی انکار آن هستند. این مسئله، برخورد با شوهر الکلی را سخت تر می کند. شما باید بتوانید به شیوه ای درست با همسر الکلی خود روبرو شوید. توجه داشته باشید که همیشه سلامتی باید در اولویت قرار داشته باشد. شاید شما مکالمه درستی با شوهر الکلی خود نداشته باشید یا او مست باشد و به رفتار خود توجهی نکند. بر همین اساس در این شرایط بهتر است از یکی از اعضای خانواده درخواست کمک کنید. در زمان رویارویی با شوهر الکلی به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • شوهرتان ممکن است احساسات منفی فراوانی تجربه کرده باشد، نسبت به او و اختلالی که دارد همدلی کنید.
 • آنچه را که می خواهید به زبان بیاورید، از قبل باید برنامه ریزی کنید.
 • شما باید زمان مناسبی برای این کار در نظر داشته باشید. این مسئله باید زمانی باشد که شوهر شما هوشیار است و در شرایط خوبی قرار داشته باشد.

۹. هرگونه سوء استفاده و خشونت را گزارش کنید

گاهی ممکن است شوهر معتاد و مست خشن شود. زیرا الکل با خشونت رابطه مستقیم دارد. اگر شوهر شما زمان مستی شما را کتک می زند، تهدید می کند و یا به هر نحوی از لحاظ روحی و جسمی به شما آسیب می زند، بهتر است این موضوع را برای شخصی که قابل اعتماد است بیان کنید. شما نباید سعی کنید با پنهان نگه داشتن مشکلات، از همسر خود محافظت کنید. زیرا در مرحله اول سلامتی شما مهم است.

راهکارهای مقابله با شوهر الکلی

۱۰. از غذاها و نوشیدنی های سالم استفاده کنید

یکی از بهترین روش ها برای برخورد با شوهر الکلی این است که به جای اینکه او را از الکل دور کنید، او را به سمت نوشیدنی و غذاهای مفید سوق دهید. همسر خود را تشویق کنید که به میزان کافی آب مصرف کند. با این کار حواس او را پرت کنید تا کمتر به سمت مشروب و الکل برود.

۱۱. از والدین کمک بگیرید

شما باید در این خصوص با مادر، پدر همسرتان یا والدین خودتان صحبت کنید. مشخص است که زندگی با شوهر الکلی دشوار است. بر همین اساس نباید مشکلات و رنج ها را یک نفره برعهده بگیرید. در این موقعیت، شما بیشتر از هر کسی به حمایت والدین نیاز دارد. زیرا داشتن حمایت عاطفی در زمان روبرو شدن با مشکلات زندگی اهمیت زیادی دارد. اعتیاد به الکل همسرتان را نیاز نیست پنهان کنید. بهتر است یک شخص قابل اطمینان را در جریان این موضوع قرار دهید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید از لحاظ روحی به آرامش دست پیدا کنید.

در این مقاله به نحوه برخورد با شوهر الکلی اشاره کردیم. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات رفتار با شوهر رفیق باز، برخورد با همسر برون گرا و رفتار با شوهر درون گرا را نیز مطالعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *