دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

استفاده خمیر دندان برای کودکان از چه سنی و با چه قوانینی؟

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

استفاده از خمیر دندان برای کودکان لازم و ضروری می باشد ولی باید بدانید که کودکان زیر سه سال هیچ خمیر دندان مناسبی ندارند و کافی است تا با وسایل ساده تری دندان های آن ها را تمیز کنید. اطلاعاتی در این زمینه در این مطلب به شما می دهیم و بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

سن استفاده از خمیر دندان برای کودکان مشخص می باشد و شما قبل از این سن نباید برای کودک خود از این مواد شیمیایی استفاده کنید زیرا امکان دارد که این مورد در درون خود ماده هایی داشته باشد و برای کودکان زیر یک سن خاص مناسب نباشد. استفاده از خمیر دندان باعث می شود تا دندان های شیری کودکان شما به خوبی و در سلامت کامل رشد نمایند و از بروز مشکلات دهانی و دندانی و لثه ای در این سنین پیشگیری خواهد شد.

فواید تمیز کردن دندان های کودک

سن مناسب برای استفاده از خمیر دندان در کودکان

یکی از ابتدایی ترین کار هایی که باید در ابتدای زندگی کودک خود به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که مراقب سلامت دندان ها و پوسیدگی های آن ها باشید. این موضوع را باید در نظر بگیرید که اگر برای بیماری های خاص و پیشگیری از ان ها واکسن هایی را در نظر می گیرند برای این که کودک شما دارای دندان های سالم تری باشد نیز والدین وظیفه دارند با استفاده از مسواک و خمیر دندان های مخصوص از بروز پوسیدگی های دندانی به خصوص در سنین ۵ الی ۶ سالگی پیشگیری نمایند.

از زمانی که شما با اولین دندان شیری کودک خود مواجه می شوید لازم است تا مسواک زدن را آغاز نمایید و البته که در این میان نباید از مسواک های ساده استفاده کرد و باید با استفاده از یک گاز ساده و تمیز و کمی مرطوب شده دندان کودک خود را بعد از هر بار شیر دهی تمیز کنید و البته که می توانید از مسواک های انگشتی نیز در این زمینه استفاده نمایید.

یکی از مهم ترین چیز هایی که در این یمان باید در نظر داشته باشید این است که عامل اصلی در پوسیدگی های دندانی کودکان تکرر شیر خوردن شبانه می باشد و باید بدانید که شیر شما با جمع شدن در اطراف دهان کودک می تواند منجر به کاهش بزاق دهانی شده و در نتیجه جایی مناسب برای رشد میکروب ها و باکتری ها را فراهم نماید. بهترین کار برای فرزند شما این است که از مسواک زدن استفاده نمایید و بعد از دو سالگی شیر خوردن شبانه باید متوقف گردد.

خمیر دندان برای کودکان

  •  آرون گروپس

مسواک مورد نیاز در این زمینه

در واقع مسواکی که برای کودک خود تهیه می کنید باید الیاف بسیار نرمی داشته باشد تا منجر به زخم شدن لثه ها نشود و این موضوع را یادتان باشد که شکل و اندازه این مسواک ها باید بسیار کوچک باشد و هر چه رنگی تر و زیبا تر باشد کودک برای این که مسواک بزند ترغیب تر خواهد شد. در واقع بسیاری از مسواک ها هستند که روی بسته بندی آن ها سنین مورد استفاده را نوشته اند از این رو یادتان نرود که قبل از خرید باید به این مورد نیز توجه ویژه ای نشان دهید.

معمولا مسواک های کودکان هر سه ماه یک بار تعویض می شود و البته هستند کودکانی که در این میان مسواک ها را می جوند و منجر به ایجاد استهلاک زود تر در ان ها می شوند از این رو هر زمانی که دیدید مسواک کودک تان خراب شده است بهتر است آن را تعویض کنید در غیر این صورت امکان دارد این مسواک باعث ایجاد زخم روی دندان های شما شود.

خمیر دندان مناسب

یادتان باشد که برای کودکان زیر سه سال نباید از خمیر دندان استفاده کنید و همین که با مسواک های انگشتی دندان های کودک زیر سه سال تمیز شود کافی خواهد بود و برای کودکان بالای سه سال می توانید از خمیر دندان های مناسب برای افراد بالای سه سال استفاده کرده و در نهایت یادتان باشد که حتی اگر کودک شما تمایل داشته باشد تا از خمیر دندان شما استفاده کند نباید این اجازه را بدهید زیرا این خمیر دندان ها برای دندان های شیری آن ها مناسب نمی باشند و هر کدام از این خمیر دندانم ها برای یک کاری ساخته می شوند. خمیر دندان هایی که برای کودکان بالای سه سال استفاده می شود در طعم های متفاوتی هستند و شما می توانید آن طعمی را انتخاب کنید که دارای شباهت و نزدیکی بیش تری به سلیقه کودک تان می باشد.

آشنایی با دهان شویه کودک

دهان شویه برای کودکان

یادتان باشد که اغلب دهان شویه های موجود در بازار برای کودک مناسب نمی باشد و بهتر است تا سنین مدرسه از این مواد برای تمیز کردن دهان و دندان های کودک خود استفاده نکنید و تنها دهان شویه ای که برای این کودکان ممکن استفاده شود دهان شویه فلوراید می باشد و آن هم برای کودک بالای ۶ سال مناسب می باشد از این رو به هیچ عنوان از دهان شویه برای کودکان زیر شش سال استفاده نکنید.

فلوراید تراپی

فلوراید یکی از عناصر مهم برای دندان ها می باشد و به صورت طبیعی در بسیاری از غذا ها و آب های خوراکی وجود دارد و در دندان پزشکی فلوراید دارای انواع بسیار گوناگونی می باشد و بیش تر شبیه به ژل و کف می باشد. در واقع استفاده موضعی از فلوراید دندان پزشکی بر حسب صلاحدید متخصص انجام می شود و شما نیز نمی توانید بدون اجازه از این مورد استفاده نمایید.

معمولا این مورد برای پیشگیری از پوسیدگی های دندانی می باشد و هر سه الی  شش ماه یک بار انجام خواهد شد و این مورد به شما کمک خواهد کرد تا دندان های سالم تر داشته و در نهایت دچار پوسیدگی های شدید دندانی نشوید. فلورایدتراپی یکی از روش های دندان پزشکی می باشد و باید زیر نظر متخصص انجام شود در غیر این صورت شما نمی توانید از این روش در خانه استفاده کنید زیرا این مورد یکی از روش های تخصصی می باشد. این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که استفاده از دهان شویه فلوراید در خانه نمی تواند جایگزین فلوراید تراپی باشد.

 تمیز کردن دندان کودکان

فیشور سیلنت

جالب است تا بدانید که ابتدایی ترین دندان آسیاب در شش سالگی رشد می کند و شیار های بسیار عمیقی دارند. در واقع این دندان ها به راحتی با استفاده از مسواک زدن تمیز نمی شوند و می توان گفت این دندان ها یکی از اصلی ترین محل ها برای تجمع میکروب ها و باکتری های پوسیدگی زا می باشند. در واقع این دندان ها تا ۸ سالگی در حال رشد و تکامل می باشند و در این زمان بسیار مستعد پوسیدگی می باشند از این رو باید بیش تر مراقب آن ها باشید. در واقع برای این که این مشکل برای فرزندان شما ایجاد نشود معمولا این شیار های دندان های آسیاب با استفاده از فیشور سیلنت پر می شود و قرار دادن این مواد در روی دندان ها بدون بی حسی خواهد بود و بدون درد می باشد. معمولا این مواد هر شش ماه یک بار توسط متخصص عوض می شود.

همانطور که می دانید پیشگیری کردن از موضوعات می تواند هزینه ای کم تر با خود به همراه داشته باشد از این رو نیاز است تا بدانید که با رعایت یک سری نکات بهداشتی می توانید از بروز  پوسیدگی در دندان های کودک خود در امان بمانید. در ادامه شما می توانید یک سری اطلاعات دیگری در مورد  فواید خوردن گلابی برای کودک و خوردن سوشی در بارداری نیز مشاهده نمایید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این زمینه استفاده کرده تا بتوانید وارد صفحات مربوطه شوید و مطالب مرتبط با این مطلب را مشاهده کرده و بخوانید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *