دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

راهنمای ارسال مرسوله به خارج از کشور و قوانین آن

 • بهجت فلاح
 • ۱۳ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

ارسال مرسوله به خارج از کشور امکان دارد کار سخت و دلهره آوری به نظر برسد. اما در واقع پست مرسوله به خارج از کشور تفاوت چندانی با ارسال مرسوله در داخل ندارد. تنها تفاوت آن ها به روش ارسال مربوط می شود. اما روند کار در هر دو مشابه است.

گاهی اوقات، کسانی که مقیم ایران هستند قصد دارند مرسوله خود را به خارج از کشور ارسال کنند. اما بدون اینکه از شرایط و قوانین لازم این کار مطلع باشند، از فرستادن مرسوله به خارج از کشور منصرف می شوند. به طور کلی می توان گفت حتی با وجود تحریم ها، ارسال مرسوله به خارج از کشور امکان پذیر است و در این زمینه به کسی که قصد ارسال مرسوله دارد، خدمات خوبی نیز ارائه می شود. کسانی که قص ارسال مرسوله به خارج از کشور را دارند، می توانید از طریق پست های بین المللی این کار را انجام دهند و از خدمات این شرکت ها بهره مند شوند. در ادامه مطلب همه چیز را درباره ارسال مرسوله به خارج از کشور به شما خواهیم گفت.

بایدها و نبایدهای ارسال مرسوله به خارج از کشور

پست و ارسال مرسوله به خارج از کشور قوانین خاص خودش را دارد. در سال های اخیر با افزایش شرکت های پستی خصوصی، گزینه های متعددی پیش روی فرستندگان کالا وجود داشت تا آنچه را که می خواهند به خارج از کشور ارسال کنند. انواع شیوه های پست یا ارسال مرسوله نظیر روش های دریایی، هوایی، ریلی و زمینی توسط شرکت های پستی ارائه می شود تا مشتریان بتوانند با خیالی آسوده کالا و محصول خود را به خارج از ایران ارسال کنند.

نکته مهمی که قبل از ارسال مرسوله به خارج از کشور باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی از کالاها در فرودگاه مقصد پیش از ارسال در سطل زباله دور انداخته می شوند و به هیچ عنوان گیرنده آن را دریافت نمی کند. علت آن به قوانین متفاوت کشورهای گوناگون برای پذیرش برخی از محصولات و ورود آن ها به کشور مربوط می شود.

نحوه ارسال مرسوله به خارج از کشور

نحوه ارسال مرسوله به خارج از کشور

اکثر اوقات، افراد برای فرستادن مرسوله های پستی به خارج از کشور دچار تردید می شوند؛ زیرا از نحوه ارسال مرسولات باخبر نیستند. به طور کلی در قدیم شیوه خاصی برای ارسال مرسوله ها به خارج از ایران وجود داشت که آن روش، مراجعه به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و باجه های ارسال مرسوله های بین المللی بود. اما با توجه به سیاست های موجود، اکنون امکان مراجعه به شرکت ملی پست جمهوری ایران وجود ندارد و نیاز است که افراد در این خصوص به شرکت های خصوصی مراجعه کنند. در حال حاضر، شرکت های خصوصی زیادی در خصوص ارسال مرسوله به خارج از کشور فعالیت می کنند که افراد باید به این شرکت ها مراجعه کنند.

انواع روش های ارسال مرسوله به خارج از کشور

ارسال مرسوله به خارج از کشور، از طریق شیوه های گوناگونی انجام می شود که هر کدام مزیت ها و معایب خاصی دارند. افراد با توجه به نوع کالای خود و شرایط لازم، جهت ارسال مرسوله به خارج از ایران، یکی از انواع سرویس های پستی خارج از کشور را انتخاب کرده و از آن طریق، محصول خود را ارسال می کنند. افراد متقاضی، باید توجه داشته باشند که هر یک از شیوه های ذکر شده در همه شرکت های بین المللی پست ارائه نمی شوند و احتمال دارد یک شرکت بین المللی پست، یکی از این سرویس ها را به مشتریان خود ارائه کند. در ادامه انواع سرویس های ارسال مرسوله به خارج از کشور را بررسی می کنیم.

 • آرون گروپس
 • DTD: یکی از رایج ترین و در عین حال بهترین و مناسب ترین روش ارسال مرسوله به خارج از کشور، استفاده از روش DOOR TO DOOR است. در این شیوه، مرسوله از درب منزل شخص فرستنده، دریافت شده و به طور مستقیم به درب منزل شخص گیرنده فرستاده می شود. با توجه به ارسال مستقیم کالای پستی به درب منزل شخص گیرنده، این شیوه جزو امن ترین و بهترین روش ها، برای ارسال مرسوله پستی به شمار می رود. اما با توجه به افزایش خدمات در این سرویس، قیمت استفاده از این سرویس کمی بیشتر است.
 • DDP: این شیوه یک نوع روش تجاری برای فرستادن محصولات پستی به شمار می رود. در این شیوه، محل تحویل مرسوله های پستی، در مکان خرید است و خدمات متعددی مثل باربری و تحویل به کشور مقصد و ترخیص مرسوله در آن انجام می شود.
 • ATD: در این شیوه، مرسوله پستی از فرودگاه مبدا شخص فرستنده، دریافت می شود و به طور مستقیم به درب منزل شخص گیرنده فرستاده می شود. این شیوه جزو از روش های ساده و ایمن است که هزینه پایین تری نسبت به روش DTD دارد.
 • DTA: در صورتی که فرد فرستنده، مایل باشد مرسوله پستی خود را درب منزل به شرکت بین المللی پست ارائه کند ممکن است از این روش استفاده کند. در این روش، مرسوله پستی از درب منزل شخص متقاضی ارسال مرسوله، دریافت می شود و سپس به فرودگاه مقصد شخص گیرنده ارسال می شود.
 • ATA: در این شیوه شخص فرستنده، مرسوله پستی را از فرودگاه ایران ارسال می کند تا شخص گیرنده، بتواند کالای پستی خود را از فرودگاه مقصد دریافت کند. برای این شیوه، هزینه کمتری دریافت می شود. زیرا دیگر به ارسال مرسوله به درب خانه نیاز نیست و شخص گیرنده مرسوله پستی خود را از فرودگاه دریافت می کند.

انواع پست مرسوله به خارج از کشور

مراحل ارسال مرسوله به خارج از کشور

مراحل اصلی ارسال مرسوله به خارج از کشور به شرح زیر هستند:

 • در اولین مرحله باید از قانونی بودن کالای خود مطمئن شوید.
 • شما باید یک کارگزار حرفه ای و با تجربه برای خود انتخاب کنید.
 • اطلاعات اساسی و مهم در خصوص مرسوله خود را جمع آوری و سپس آن را یادداشت کنید.
 • اسناد گمرکی مورد نیاز خود را باید آماده کنید.
 • در این مرحله برچسب حمل و نقل بین المللی صادر می شود.
 • مرسوله را دقیق بسته بندی کنید.

در ادامه توضیح هر کدام از مراحل آمده است:

۱. از قانونی بودن کالای خود مطمئن شوید

قوانین مربوط به ارسال و دریافت مرسوله در هر کشوری متفاوت است. شما برای فرستادن یک مرسوله پستی به خارج از کشور باید قوانین پستی کشور مبدأ و مقصد را خوب بشناسید تا هنگام ارسال کالا به خارج از کشور دچار مشکل نشوید. در حقیقت مطابق قوانین هر کشور، ورود برخی از کالاها به داخل کشور ممنوع است. به عنوان مثال ورود حیوانات و مواد مخدر به کشور امارات ممنوع است و نمی توانید این موارد را به کشور امارات بفرستید. گاهی اوقات نیز در شرایط خاص برای ارسال مرسوله نیاز است تا مجوز دریافت کنید.

مراحل ارسال مرسوله به خارج از کشور

۲. یک کارگزار حرفه ای و باتجربه انتخاب کنید

اهمیت این مرحله به این خاطر است که کارگزار گمرکی به شما کمک می کند تا کالایی را که می خواهید به خارج از ایران ارسال کنید، بدون هیچ گونه توقف و تأخیر از گمرک خارج شود و همه مراحل آن به درستی انجام شود. علاوه بر این در صورتی که مشکلی صورت بگیرد کارگزار انتخابی شما می تواند از سمت شما آن را حل کند. بدین ترتیب انتخاب یک کارگزار مناسب و خوب برای ارسال مرسوله به خارج از کشور لازم و ضروری است.

۳. اطلاعات مهم و اساسی را در خصوص مرسوله جمع آوری و یادداشت کنید

در پروسه ارسال مرسوله به خارج از کشور، باید به سوالاتی در خصوص بسته پاسخ دهید تا بتوانید اسناد گمرکی و برچسب حمل و نقل بین المللی را دریافت کنید. به عنوان مثال شما باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • هدف شما از ارسال این بسته به خارج از ایران چیست؟
 • میزان دقیق ارزش محصولی که قصد دارید آن را ارسال کنید چقدر است؟
 • مشخصات فردی که قرار است کالا یا محصول را تحویل بگیرد چیست؟
 • آیا هزینه ارسال و مالیات بار به عهده شما است یا فردی که قرار است آن را دریافت کند؟
 • آیا کالایی که قصد ارسال آن را به خارج از ایران دارید اسناد و مدارک است یا وسایل شخص؟
 • کالایی که قرار است به خارج از ایران بفرستید، ساخت چه کشوری است؟
 • آیا کد مورد نظر خود و کد HTS را دریافت کرده اید؟

مدت زمان ارسال مرسوله به خارج از کشور

۴. اسناد گمرکی خود را آماده کنید

در پروسه نحوه ارسال مرسوله به خارج از کشور نیاز دارید مدارک و اسنادی را آماده کنید. فاکتور تجاری رایج ترین سند بین المللی است که باید برای ارسال کالا به خارج از کشور آن را تهیه کنید. این فاکتور شامل برخی اطلاعات است که باید به مقامات گمرکی ارائه شود. فاکتور تجاری کالا به مقامات گمرکی کمک می کند تا بررسی کنند که کالای مورد نظر به خارج از کشور ارسال می شود یا خیر. همچنین فاکتور تجاری برای تعیین مالیات مرسوله و عوارض کمک کننده است. به جز فاکتور تجاری، گواهی مبدأ و فهرست بسته بندی از اسناد مورد نیاز برای ارسال مرسوله به خارج از کشور است.

۵. برچسب حمل و نقل بین المللی باید صادر شود

برای صدور برچسب حمل و نقل بین المللی یا بارنامه به شکل قانونی، باید یک فرم مخصوص را به طور کامل تکمیل کنید. این فرم دارای اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی فرستنده و گیرنده، شماره تلفن و آدرس آن ها است. بعد از پر کردن فرم و مشخص شدن ارزش مرسوله، باید ابعاد بسته و وزن آن را اندازه بگیرند. سپس برچسب مخصوص کالای شما صادر شده و روی بسته بندی کالای مورد نظر چسبانده می شود. با صدور این بارنامه، بارنامه دیگری نیز برای تحویل بسته در کشور مقصد صادر می شود.

۶. مرسوله را دقیق بسته بندی کنید

یکی از مواردی که در زمان ارسال یک مرسوله به خارج از کشور به شما کمک می کند، بسته بندی درست و اصولی آن است. بسته بندی باید دارای استحکام، ضد اشتعال و ضد آب باشد تا در صورت بروز هر گونه اتفاق، مرسوله کاملا سالم بماند. با توجه به قوانین شرکت ارسال کننده محصول، شما می توانید بسته مورد نظر را خودتان بسته بندی کنید یا مسئول بسته بندی شرکت این کار را برایتان انجام دهد.

هزینه پست مرسوله به خارج از کشور

هزینه ارسال مرسوله به خارج از کشور به چه عواملی بستگی دارد؟

 • محاسبه اولیه پرداخت هزینه
 • انتخاب سرویس حمل و نقل
 • انتخاب فصل
 • تعیین وزن و اندازه بسته
 • تعیین خدمات
 • تعیین مقصد

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات تفاوت پست پیشتاز و سفارشی، پیگیری مرسولات پستی و افزایش فروش اینترنتی را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *